Aż co trzecie z ankietowanych polskich przedsiębiorstw ma obawy związane z koniecznością stosowania lokalnych przepisów obwiązujących w kraju, do którego delegują pracowników - wynika z badania przeprowadzonego przez KPMG. Jednocześnie 36 proc. ankietowanych firm przyznało, że inspekcja pracy lub odpowiednia instytucja łącznikowa w innym kraju, prowadziła kontrolę pracowników oddelegowanych.
Krzysztof Sobczak
26.10.2020
Prawo pracy Prawo europejskie
Skutkiem nieprecyzyjnych przepisów i braku odpowiedniego sprzętu na przejściach granicznych jest brak skutecznej kontroli odpadów przekraczających polsko-ukraińską granicę. Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że mimo nowelizacji przepisów, przez lata nic się w tym zakresie nie zmieniło.
Agnieszka Matłacz
26.10.2020
Środowisko
W najbliższy wtorek, 27 października mija ostateczny termin na zawarcie umów o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi przez firmy z tzw. II i III etapu wdrażania tego systemu. Zasadą jest, że rezygnacja z oszczędzania w tym programie wszystkich zatrudnionych nie zwalnia firm z tego obowiązku.
Małgorzata Jankowska
26.10.2020
Emerytury i renty PPK
Aktualnie nie ma obowiązku wniesienia wpisowego i udziałów przy uzyskaniu członkostwa w spółdzielni. Nie ma żadnych ograniczeń w remoncie, użyczeniu lub wynajmie lokalu, do którego ma się spółdzielcze prawo własnościowe. Jednak, gdy osoba trzecia zamierza zmienić sposób korzystania lub zmienić jego przeznaczenie (np. przeznaczyć lokal mieszkalny w bloku pod działalność usługową) wymagana jest wcześniejsza zgoda spółdzielni.
Marek Sondej
26.10.2020
Budownictwo
W poniedziałek firmy po raz ostatni rozliczają VAT według dotychczasowych zasad. Za miesiąc będą już musiały wysłać nowy jednolity plik kontrolny, który zastąpi też deklaracje vatowskie. Problem jednak w tym, że nowe zasady zamiast upraszczać, tylko komplikują sytuację. Niejasne są chociażby nowe kody dla towarów i usług. Za błędy w raportowaniu będą groziły dotkliwe kary finansowe.
Krzysztof Koślicki
26.10.2020
VAT Rachunkowość
Od soboty 24 października w całej Polsce można organizować targi, kongresy i konferencje online Tak jak pisaliśmy w Prawo.pl w nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustalenia określonych ograniczeń. To ważna zmiana, bo przedostatnio nowelizacja przepisów dopuszczała takie imprezy tylko w żółtych strefach, co stanowiło duży problem dla przedsiębiorców.
Jolanta Ojczyk
24.10.2020
Koronawirus a prawo
Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apeluje do Senatu w wykreślnie z ustawy covidowej przepisu, który pozwala pozbawić firmy dotacji za naruszenie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Podkreśla, że prowadzi on do niewyobrażalnego naruszenia zasady pewności prawa i doprowadzi wiele firm do bankructwa.
Jolanta Ojczyk
24.10.2020
Koronawirus a prawo
Co do zasady, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jednakże w przypadku braku planu miejscowego, lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji na wniosek inwestora. Jeżeli organ, np. wójt nie stwierdzi niezgodności zamierzenia inwestycyjnego z przepisami prawa, to obowiązany jest wydać żądaną decyzję.
Marek Sondej
24.10.2020
Budownictwo
Sejm w czwartek uchwalił tzw. ustawę antycovidową. Za jej sprawą przedsiębiorcy, którzy naruszą obostrzenia ustanowione w związku z wystąpieniem stanu epidemii, mogą zostać pozbawieni wszelkiej pomocy publicznej, także unijnych dotacji. O tym, że to absurdalny i zły przepis, są przekonani zarówno prawnicy, jak i rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Jolanta Ojczyk
24.10.2020
Koronawirus a prawo
W przyszłym tygodniu planujemy posiedzenie Sejmu ws. pomocy m.in. dla gastronomii - poinformowała w piątek wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk. Jak wyjaśniła. chodzi o doraźną pomoc związaną np. z miesięcznym świadczeniem postojowym, zwolnieniem ze składek ZUS na listopad.
Krzysztof Sobczak
23.10.2020
Małe i średnie firmy
Zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, mikrodotacja – to propozycje rozwiązań na najbliższy miesiąc dla branży gastronomicznej - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Kierownictwo resortu przeprowadziło w tej sprawie w piątek konsultacje z branżą gastronomiczną.
Grażyna J. Leśniak
23.10.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Ministerstwo Rozwoju tworzy właśnie dwa rozwiązaniami dla firm. Jedno to kolejna tarcza antykryzysowa, tym razem skierowana do najbardziej dotkniętych kryzysem branż - m.in. fitness i weselnej. W tarczy mają się znaleźć postojowe, zwolnienia z ZUS i pożyczki. Pomoc będzie uzależniona od dominującego PKD. Ponadto resort pracuje nad tzw. ustawą deregulacyjną.
Jolanta Ojczyk
23.10.2020
Koronawirus a prawo

Spłaty do ZUS w ratach to nie zaległość - PFR pozytywnie rozpatruje reklamacje

Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Od 4 sierpnia w ramach reklamacji wsparcie z tarczy finansowej PFR otrzymało 720 nowych firm, a 1500 złożyło dodatkowe wnioski. W sumie od tego czasu Polski Fundusz Rozwoju wypłacił 188 mln złotych – dowiedział się serwis Prawo.pl. Do końca roku wszyscy przedsiębiorcy dostaną odpowiedź na swoje zgłoszenia, a podmioty, których reklamacje zostaną uwzględnione - otrzymają pieniądze.
Grażyna J. Leśniak
23.10.2020
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Mankamentem ubiegłorocznej nowelizacji procedury cywilnej jest to, że chciano zmienić zbyt wiele w zbyt krótkim czasie. Efekt to luki i rozbieżności. Niedoregulowane – a niekiedy przeregulowane – zostały przepisy, które co do zasady wprowadziły rozwiązania przydatne i pożądane. Praktyka nie rozstrzygnie wszystkich wątpliwości, potrzebna jest nowelizacja – oceniają profesorowie Tadeusz Zembrzuski i Marcin Dziurda
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Podwójną opłatę zapłacą zapominalscy za badanie techniczne auta, przeprowadzone po 30 dniach od terminu. Jeszcze dotkliwsze konsekwencje, bo aż do 10 tys. zł, mogą spotkać właścicieli stacji diagnostycznych, w których przeprowadzono nieprawidłowo badanie - zakłada projekt noweli prawa o ruchu drogowym. Większy nadzór nad sprawdzaniem stanu technicznego aut ma pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach
Patrycja Rojek-Socha
23.10.2020
Policja Małe i średnie firmy
O tym, że rząd przegrał z wirusem, było już wiadomo w dniu, w którym Iga Świątek wygrała French Open. Nie wykorzystano co najmniej kilku miesięcy, w których można było przygotować się do walki z pandemią. Teraz próbuje się ratować fatalną sytuację naprędce tworzonymi przepisami, pełnymi luk i niejasności. Niektóre z nich biją rekordy absurdu, jak zakaz organizowania konferencji on-line i zakaz upuszczania domów przez staruszków.
Jolanta Ojczyk
23.10.2020
Sześć organizacji, cztery reprezentujące przedsiębiorców i dwie pracowników, apeluje o nie blokowanie Rady Dialogu Społecznego. Robi to NSZZ "Solidarność" zawieszając udział swoich przedstawicieli w Radzie. Zdaniem pozostałych partnerów społecznych RDS w czasie pandemii, gdy ważą się losy przedsiębiorców i pracowników, nie można paraliżować prac. Głos zabrał też wicepremier Jarosław Gowin.
Jolanta Ojczyk
22.10.2020
Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy
Po interwencji UOKiK, Groupon dostosował mechanizm zwrotu środków za kupon do wymogów prawa. W efekcie osoby, które przy odstąpieniu od umowy otrzymały domyślnie zwrot w tzw. środkach Groupon, dostały e-mail od firmy i będą mogły ubiegać się zwrot pieniędzy na konto bankowe lub kartę.
Krzysztof Sobczak
22.10.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność" poinformował w czwartek, że członkowie Rady Dialogu Społecznego z ramienia związku złożyli rezygnację. Na razie nie wiadomo, czy jest to efekt powołania do Rady wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, o którego nominacji na to stanowisko Duda już wcześniej krytycznie się wypowiadał.
Grażyna J. Leśniak
22.10.2020
Prawo pracy
W ostatnich latach nastąpił zauważalny wzrost kontroli podatkowych polskich podatników, którzy do końca 2014 r. wykorzystywali spółki komandytowe zarejestrowane na Słowacji do wypłaty dywidend ze spółek kapitałowych (m.in. spółek cypryjskich oraz polskich). Obecnie sprawy te są lub za chwilę będą rozpatrywane przez sądy administracyjne – piszą eksperci z kancelarii GWW.
Artur Bubrowiecki Mariusz Tkaczyk
22.10.2020
Ordynacja CIT
Bez względu na to, czy pracując nad uregulowaniem pracy zdalnej w Kodeksie pracy ustawodawca zdecyduje się zostawić w nim i telepracę, i pracę zdalną, czy też telepracę zastąpi pracą zdalną, to wprowadzane rozwiązania muszą być prostsze, bardziej zbliżone do realiów rynkowych - mówi radca prawny Marcin Frąckowiak.
Grażyna J. Leśniak
22.10.2020
Prawo pracy

Strava, Endomondo i trener pozwalają działać siłowniom

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Siłownie, baseny, kluby i centra fitness, mimo formalnego zakazu, mogą być otwarte, ale pod pewnymi warunkami. Korzystający z tych obiektów muszą ćwiczyć pod okiem trenera lub brać udział we współzawodnictwie sportowym, choćby za pośrednictwem takich aplikacji jak Strava czy Endomondo - twierdzą prawnicy.
Jolanta Ojczyk
22.10.2020
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Od czwartku 15 października godziny dla seniorów obowiązują także w szkolnych sklepikach, chyba że za ladą stoi właściciel. To kolejny z absurdów rozporządzenia w sprawie ograniczeń w związku z koronowirusem, który może dotknąć ponad 3 tysiące placówek. Ministerstwo Zdrowia pracuje jednak nad doprecyzowaniem przepisów, choć jednocześnie większość uczniów i tak przejdzie na naukę zdalną.
Jolanta Ojczyk
21.10.2020
Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy należący do sektora MŚP, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy finansowej nie muszą mieć zgody Polskiego Funduszu Rozwoju na przeprowadzenie reorganizacji, która skutkuje sukcesją uniwersalną lub kontynuacją działalności. W przypadku takich przekształceń umowa subwencji finansowej pozostaje w mocy i nie ma ryzyka utraty wsparcia.
Wiesława Moczydłowska
21.10.2020
CIT Rachunkowość
Można organizować konferencje online w czerwonych strefach. Niejasności interpretacyjne będą doprecyzowane w najbliższych dniach - zapewnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. To ważny komunikat, bo piątkowa nowelizacja przepisów, dopuszczająca takie imprezy tylko w żółtych strefach, to duży problem dla przedsiębiorców.
Jolanta Ojczyk
21.10.2020
Koronawirus a prawo
Objaśnienia ministerstwa finansów nie mają waloru normatywnego i nie mogą nakładać na podatników obowiązków nie wynikających z aktów normatywnych. A więc wbrew stanowisku resortu, podatnik dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z ulgi IP BOX może przygotować po zakończeniu roku. Z przepisów nie wynika, że ewidencje muszą być prowadzone na bieżąco.
Krzysztof Koślicki
21.10.2020
Ordynacja CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wprawdzie wydana interpretacja ogólna traktuje problem 50 proc. kosztów w sposób kompleksowy, to nie porusza wszystkich zagadnień, które budziły dotąd wątpliwości, zwłaszcza w branży IT. W dokumencie nie został bowiem skomentowany ani wyjaśniony w żaden sposób przepis określający rodzaje działalności uprawniające do zastosowania tej ulgi – piszą Agnieszka Wachowska i Joanna Jastrząb.
Agnieszka Wachowska Joanna Jastrząb
21.10.2020
PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy
We wtorek resort finansów opublikował objaśnienia dotyczące paragonów i faktur uproszczonych. Chodzi przede wszystkich o wyjaśnienie zasad dokumentowania transakcji do 450 złotych. Ministerstwo tłumaczy też kwestie ewidencjonowania faktur uproszczonych w nowym JPK_VAT.
Krzysztof Koślicki
20.10.2020
VAT Rachunkowość

Latem fiskus rzadziej kontrolował, teraz będzie nadrabiał

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
W ostatnim czasie niemal o 20 procent spadła liczba przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych. Kontroli podatkowych było natomiast prawie o połowę mniej. Zdaniem ekspertów, mniejsza aktywność fiskusa ma związek z pandemią. Jesienią kontroli może być jednak więcej, m.in. ze względu na niższe wpływy budżetowe.
Krzysztof Koślicki
20.10.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Można skutecznie kwestionować nabycie udziałów spółki w drodze licytacji komorniczej i dobrą wiarę - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok sądu drugiej instancji. Dodał, że dopóki nie zapadło prawomocne orzeczenie dotyczące czynności komornika, prawa i rzeczy nie przechodzą na nabywcę. Problem dotyczył podważenia tytułu egzekucyjnego i ochrony wspólnika spółki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.10.2020
Prawo cywilne Prawnicy Spółki