W decyzji o warunkach zabudowy dla terenu na obrzeżu dużego miasta wyznaczono nieprzekraczalną linię zabudowy. Co ona oznacza i czy inwestor może przekroczyć ją wykuszem nadwieszonym bez podparcia na gruncie - pyta czytelnik. Możliwość naruszenia takiej linii powinna wynikać z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeżeli decyzja na ten temat milczy, przekroczenie nie jest dopuszczalne.
Marek Sondej
30.11.2020
Budownictwo
Z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika prawo żądania przez członka spółdzielni uzyskania wyszczególnionych tam dokumentów. Ich katalog jest zamknięty. Na podstawie tej regulacji członek spółdzielni może zapoznawać się z dokumentacją dotyczącą działań organów spółdzielni, nie zaś stanem technicznym lokalu – wskazał Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
29.11.2020
Prawo cywilne Budownictwo
Czytelnik Prawo.pl przebudowuje dom i stara się o uzyskanie pozwolenia na budowę instalacji gazowej. Złożył wszystkie wymagane dokumenty, ale wydziału architektury zażądał od niego przedłożenia opinii kominiarskiej. - Czy organ może zażądać od inwestora przedłożenia opinii kominiarskiej dotyczącej stanu istniejącego przewodu kominowego? - pyta czytelnik. Okazuje się, że w określonych sytuacjach może.
Maciej Jastrzębski Marek Sondej
28.11.2020
Budownictwo
Sejm w sobotę przyjął dwie duże nowelizacje przepisów o podatkach dochodowych. M.in. spółki komandytowe zostaną obciążone podatkiem dochodowym, ale nie będą mogły skorzystać z estońskiego CIT, który zacznie obowiązywać od stycznia, zmienione zostaną stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a ulga abolicyjna ograniczona.
Krzysztof Koślicki
28.11.2020
CIT PIT Doradca podatkowy

Gracze na dopingu technologicznym i bez prawnego zabezpieczenia

Prawo karne Prawo cywilne Prawo AI LegalTech
W e-sporcie czyli grach komputerowych, choć to świat wirtualny, może dojść do kradzieży rzeczy i praw, do oszustw, do korupcji i nawet do... niedozwolonego dopingu. Z tym, że w odróżnieniu od fizycznego sportu, jest to doping technologiczny. Eksperci uważają, że tę sferę trzeba uregulować prawnie, gdyż chodzi o duże pieniądze, wielki biznes i bezpieczeństwo uczestników.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.11.2020
Prawo karne Prawo cywilne Prawo AI LegalTech
Nie spodziewaliśmy się, że skala rozbieżności we wnioskach biur i klientów o zwrot pieniędzy za odwołaną imprezę będzie tak duża, a mimo to z ponad 85,5 tys. wniosków podróżnych zrealizowaliśmy już ponad 23 tysiące. Dane muszą się zgadzać, bo chodzi o wydatkowanie publicznych pieniędzy. Dlatego do wniosków trzeba podejść jak do wypełnienia i złożenia online zeznania podatkowego
Jolanta Ojczyk
28.11.2020
Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Senat przyjął w piątek późnym wieczorem ustawę o zawodzie farmaceuty. Wprowadził jednak do niej poprawki, m.in. dopuszczającą możliwość przeprowadzania szczepień ochronnych przez farmaceutów i objęcie ich obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Farmaceuci nie będą mogli również odmówić wydawania niektórych produktów leczniczych.
Krzysztof Sobczak
27.11.2020
Zawody medyczne Farmacja
Senat w piątek wieczorem opowiedział się jednogłośnie (99 senatorów) za przyjęciem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, której głównym założeniem jest wprowadzenie od 1 stycznia 2021 r. możliwości rozliczania się firm za pomocą tzw. estońskiego CIT. Ale wniósł poprawki przewidujące m.in. objęcie tym rozwiązaniem spółdzielni i spółek komandytowo-akcyjnych.
Krzysztof Sobczak
27.11.2020
CIT
Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. W pierwszej fazie działania systemu wsparcie będzie udzielane dla farm o łącznej mocy wynoszącej 5,9 GW. Ma być przyznawane na 25 lat. Pierwsze wiatraki na Bałtyku mają powstać w 2024 roku.
Jolanta Ojczyk
27.11.2020
Środowisko
Od soboty, 28 listopada, w zakładach pracy wszyscy pracownicy będą musieli chodzić w maseczkach. Nowe obostrzenia nakazują bowiem zasłanianie ust i nosa w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba. Oznacza to konieczność zakładania maseczek nie tylko w pokojach, ale także w pomieszczeniach typu open space, czy kuchnia. Wyjątków nie ma. Zdaniem prawników to dowód na to, że pracodawcy nie powinni wprowadzać własnych dalej idących ograniczeń
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk
27.11.2020
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo

Jest zgoda Unii na ulgi dla przedsiębiorców w spłacie podatków

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Ministerstwo finansów poinformowało w piątek, że Komisja Europejska zaakceptowała polski program dotyczący ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Firmy, w których nastąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25 proc., mogą skorzystać z ulg w opłacaniu podatków. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty.
Krzysztof Koślicki
27.11.2020
Ordynacja CIT Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Największe organizacje pracodawców apelują do posłów o poparcie poprawki Senatu, która zakłada rezygnację z podwójnego opodatkowania spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Senat głosowanie w tej sprawie musi przeprowadzić w piątek. Sejm jego uchwałą ma się zająć w sobotę.
Jolanta Ojczyk
27.11.2020
CIT PIT

Polfa dostała rządowe wsparcie na badania i rozwój

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przyznało TZF Polfie dofinansowanie wartości niemal 8 mln zł. Fundusze wykorzystane zostaną przy budowie Centrum Badawczo - Rozwojowego oraz przy modernizacji laboratorium do kontroli i certyfikacji masek chirurgicznych i półmasek ochronnych FFP2 i FFP3.
Katarzyna Redmerska
27.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja
Koniec roku to czas na dokonanie wyboru firmy audytorskiej, która przeprowadzi badanie sprawozdania finansowego za 2020 rok. Najprawdopodobniej badanie takie będzie musiało być przeprowadzane zdalnie, co warto uwzględnić już na etapie konstruowania zapisów umowy pomiędzy firmą audytorską a klientem.
Krzysztof Koślicki
27.11.2020
Ordynacja Rachunkowość
W Dzienniku Ustaw zostało już opublikowane kolejne rozporządzenia w sprawie nakazów i zakazów. Ma obowiązywać od 28 listopada do 27 grudnia. Ważne zmiany dotyczą sklepów i punktów usługowych w galeriach. Te zostaną otwarte i tak jak inne placówki muszą przestrzegać limitów osób oraz godzin dla seniorów - te nie będą obowiązywać 24 grudnia. Nadal jest zakaz prowadzenia usług hotelarskich i siłowni, ale wciąż z wyjątkami,
Jolanta Ojczyk
27.11.2020
Koronawirus a prawo

Biznes nie może się doczekać przepisów o fundacjach rodzinnych

Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku tygodni rząd przedstawi projekt ustawy o fundacjach rodzinnych. Prace nad nim trwają od paru lat. Wkrótce, po raz pierwszy w Polsce będą mogły powstać fundacje w celu realizacji interesu prywatnego, np. zapewnienia ciągłości działania firmy rodzinnej. To potrzebna zmiana, ale konieczne są też inne - m.in. jasne uregulowanie kwestii podatkowych.
Krzysztof Koślicki
27.11.2020
Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Nieprawidłowa interpretacja przez prokuraturę przepisu prawa upadłościowego wymagającego od syndyka masy upadłościowej wydawania upadłemu korespondencji nie dotyczącej masy upadłościowej budziła uzasadniony niepokój w środowisku syndyków - mówi adwokat Łukasz Chmielniak. I dodaje, że ten przepis został już na szczęście zmieniony.
Katarzyna Buczkiewicz
27.11.2020
Prawo cywilne Prokuratura Prawo gospodarcze
Na podstawie nowelizacji przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która weszła w życie 1 stycznia 2020 roku, Prezes UOKiK zyskał uprawnienia do wszczynania postępowań w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. O problemie piszą eksperci KPMG w Polsce.
Paweł Szala Wojciech Majkowski
26.11.2020
CIT PIT Rachunkowość Koronawirus a prawo
Dobrze, że istnieje już instytucja zarządu sukcesyjnego, ale dla kompleksowego rozwiązania problemu kontynuacji działalności jednoosobowych firm po śmierci właściciela potrzebne jest jeszcze stworzenie prawa o fundacjach rodzinnych - mówi dr Paweł Blajer. I sugeruje, by w takich podmiotach wskazanie zarządcy sukcesyjnego było obowiązkowe.
Jolanta Ojczyk
26.11.2020
Małe i średnie firmy
W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział tarczę finansową 2.0. Przypomniał też, że parlament kończy prace nad tarczą branżową. Tyle, że kolejną tarczę PFR uruchomi dopiero w połowie stycznia, a pełzający lockdown trwa od października. Z kolei tarcza branżowa wpłynęła do Sejmu dokładnie miesiąc temu, 26 października. I wciąż nie działa,
Jolanta Ojczyk
26.11.2020
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Najpóźniej w poniedziałek prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosi stawki opłaty mocowej, która od stycznia pojawi się na rachunkach odbiorców energii elektrycznej. W ten sposób konsumenci energii pokryją koszty rynku mocy, szacowane w 2021 r. na ok. 5 mld zł.
Krzysztof Sobczak
26.11.2020
Rynek i konsument
Spółka Centralny Port Komunikacyjny skonstruowała dokumenty przetargowe w sposób zobowiązujący wykonawcę do uwzględnienia w cenie oferty ryzyk, których nie da się przewidzieć na etapie sporządzania oferty. Wynikają one w dużej mierze z niedookreślenia przedmiotu zamówienia – pisze Anna Oleksiewicz, prezes zarządu ZOPI, adwokat i wspólnik kancelarii Hoogells.
Anna Oleksiewicz
26.11.2020
Zamówienia publiczne
Objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT uderzy w blisko 73 tysiące polskich przedsiębiorców. Ustawodawca w czasie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią nie dość, że nie daje im czasu na przekształcenie, to jeszcze je utrudnia. Istnieje bowiem ryzyko, że fiskus zarzuci firmom, które zmienią formę prawną, unikanie opodatkowania.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki
26.11.2020
CIT Spółki Małe i średnie firmy Poprawmy prawo
Stwierdzenie zasiedzenia służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu nie obejmuje terenu znajdującego się w strefie ochronnej, związanej z oddziaływaniem linii elektroenergetycznej - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Powierzchnia nieruchomości zajęta pod służebność powinna odpowiadać warunkom eksploatacji sieci przyjętym w przedsiębiorstwie
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.11.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Rząd pracuje nad dużą reformą VAT (tzw. pakiet e-Commerce). Zmiany w szczególności dotkną podatników sprzedających towary lub świadczących usługi za pośrednictwem internetu. Nowe obowiązki będą miały też platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy nawet portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż – może się więc okazać, że np. Allegro będzie rozliczać VAT za sprzedawców
Krzysztof Koślicki
26.11.2020
VAT
Jak wynika z Kodeksu cywilnego, jednym z tzw. ograniczonych praw rzeczowych jest użytkowanie. Dzięki niemu możemy korzystać z cudzych rzeczy. Zakres użytkowania można ograniczyć przez wyłączenie oznaczonych pożytków rzeczy. Wykonywanie użytkowania nieruchomości można również ograniczyć do jej oznaczonej części.
Aleksandra Partyk
25.11.2020
Prawo cywilne

Rząd tworzy Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych

Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy
Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji przepisów akcyzowych, który przewiduje kluczową zmianę dla wszystkich podmiotów mających styczność z wyrobami akcyzowymi. Projekt został już przeanalizowany przez Komisję Finansów Publicznych. Część podmiotów będzie musiała dokonać ponownej rejestracji dla potrzeb akcyzy.
Krzysztof Wiński
25.11.2020
Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy
Niedziela 6 grudnia ma być handlowa. Tak wynika z projektu nowelizacji specustawy covidowej opublikowanego właśnie przez Rządowe Centrum Legislacji. To oznacza, że w grudniu będą trzy niedziele handlowe. Projekt pojawił się od razu w zakładce Rada Ministrów, co sugeruje, że szybko trafi do Sejmu.
Jolanta Ojczyk
25.11.2020
Koronawirus a prawo
Długo oczekiwana ustawa o zarządzie sukcesyjnym obowiązuję dokładnie dwa lata. Efekt? 19,1 tys. powołanych zarządców sukcesyjnych, z czego 1914 prowadzi obecnie przedsiębiorstwa. To mało jak na blisko 2 miliony firm zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Być może problem nie leży w przepisach, ale mentalności przedsiębiorców.
Jolanta Ojczyk
25.11.2020
Małe i średnie firmy
W środę, 25 listopada, mija termin złożenia nowych jednolitych plików kontrolnych. Podatnicy zwracają uwagę, że zamiast uproszczeń, resort finansów zafundował im kolejne problemy. Ich źródłem są m.in. kody GTU, które trzeba stosować. Do części transakcji trzeba zastosować kilka kodów, do niektórych – żadnego. O pomyłkę nietrudno. Błąd ma kosztować 500 złotych.
Krzysztof Koślicki
25.11.2020
VAT Rachunkowość