Ustawa o zawodzie farmaceuty określa zasady uzyskiwania prawa wykonywania tego zawodu, wykonywania go i ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceutów. Zapisano w niej, że zawód farmaceuty jest samodzielnym zawodem medycznym i może wykonywać go osoba, która spełnia ustawowe wymagania. Stanowi ona też, że wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego i polega m.in. na sprawowaniu opieki farmaceutycznej, udzielaniu usług farmaceutycznych i wykonywaniu zadań zawodowych.
Czytaj: Farmaceuci czekają na ustawę o swoim zawodzie>>
Opieka farmaceutyczna i medyczna
W nowej ustawie opieka farmaceutyczna zdefiniowana została jako świadczenie zdrowotne udzielane przez farmaceutę i stanowiące dokumentowany proces, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii.
Opieka medyczna może obejmować m.in. prowadzenie konsultacji farmaceutycznych; wykonywanie przeglądów lekowych wraz z oceną farmakoterapii, z uwzględnieniem problemów lekowych pacjenta; opracowywanie indywidualnego planu opieki farmaceutycznej czy wystawianie recept w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.
Farmaceuta zdecyduje o zakresie opieki
Senat wprowadził m.in. przepis, że aptekarz samodzielnie podejmuje decyzje w zakresie sprawowania opieki farmaceutycznej, udzielania usług farmaceutycznych oraz wykonywania zadań zawodowych, kierując się wyłącznie dobrem pacjenta i nie jest związany w tym zakresie poleceniem służbowym. Wprowadził zapis obejmujący farmaceutów obowiązkowym ubezpieczeniem OC oraz umożliwił także im przeprowadzanie szczepień ochronnych.
Farmaceuta też w świetle jednej z poprawek nie będzie mógł odmówić wydania wyrobu medycznego lub "niektórych produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji".
Senat wprowadził również poprawkę, że inspekcja farmaceutyczna może podjąć decyzję o czasowym zamknięciu (na okres nie dłuższy niż 3 miesiące) hurtowni farmaceutycznej, apteki i punktu aptecznego, gdy po stwierdzeniu uchybień placówki te nie usuną ich w wyznaczonym przez organ terminie.
Inna poprawka zmierza do wprowadzenia gradacji surowości środków stosowanych w razie naruszenia przepisów o obrocie produktami leczniczymi. Unieruchomienie placówki dopiero w przypadku nieusunięcia uchybienia – wyjaśnił w czasie głosowań sens konkretnej poprawki marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Poprawkami wniesionymi przez Senat ma zająć się w sobotę Sejm.