Prowadzony przez resort finansów Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, czyli system gromadzenia i przetwarzania informacji o osobach fizycznych sprawujących kontrolę nad spółkami, udostępnia w internecie dane osobowe, w tym także numer PESEL takich osób. Rzecznik Praw Obywatelskich oczekuje od ministra finansów rozwiązania tego problemu.
Krzysztof Sobczak
19.03.2021
Spółki RODO
Podmiot zatrudniający w Polsce pracownika, który nie ma siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może uzgodnić z osobą zatrudnioną, że spoczywające na nim obowiązki wynikające z ustawy o PPK będą wypełniane w jego imieniu przez tę osobę zatrudnioną – twierdzi Polski Fundusz Rozwoju.
Grażyna J. Leśniak
19.03.2021
Prawo pracy Prawo europejskie PPK
Oferowane ostatnio przez jedną z firm w Polsce pożyczki przewidują zaskakujący mechanizm przekazania klientowi pieniędzy, poprzez bitcoina, dolara, do złotego, który może zaciemniać prawdziwy obraz sytuacji i odwracać uwagę konsumenta, uniemożliwiając mu podjęcie racjonalnej decyzji - alarmuje Rzecznik Finansowy. I ostrzega przed wchodzeniem w takie relacje.
Krzysztof Sobczak
19.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Przedsiębiorcy, których działalność dotyczy zużytych rzeczy, często traktują je jak zwykłe towary. Nie mają przy tym świadomości, że popełniają błąd, który może sprowadzić na nich konsekwencje w postaci sankcji prawnych. Takie uznaniowe działanie jest nieprawidłowe, jeśli mamy do czynienia z odpadami - piszą Dawid Krakowiak, Karol Szymańczyk z kancelarii Dentons.
Dawid Krakowiak Karol Szymańczyk
19.03.2021
Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Unijne dyrektywy wdrażamy często z opóźnieniem, chyba że są korzystne dla rządu

Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ochrona konkurencji
Rozwiązania korzystne dla firm implementowane są z opóźnieniem. Pozostałe z kolei – często wchodzą u nas w życie przed wymaganym terminem i są bardziej restrykcyjne niż wymaga tego Unia. Najnowszym przykładem są przepisy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Ale takie problemy dotyczą też podatków.
Krzysztof Koślicki
19.03.2021
Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ochrona konkurencji

Rząd znów zamyka firmy, ale milczy o wsparciu

Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Od 20 marca w całej Polsce czeka nas lockdown. Rząd ponownie ograniczy w drodze rozporządzenia działalność galerii handlowych, zamknięte będą hotele, kina, teatry czy baseny. Od roku praktycznie nie funkcjonuje branża eventowa, od pięciu miesięcy siłownie, a bary, puby i restauracje mogą sprzedawać tylko na wynos. Mimo to, ze stronu rządu nie padło ani jedno słowo o wsparciu dla firm.
Jolanta Ojczyk
19.03.2021
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa

MF szykuje duże zmiany w raportowaniu JPK_V7

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Resort finansów ogłosił w środę projekt zmian w raportowaniu VAT. Nowelizacja ma celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do wyjaśnień prezentowanych przez MF w „pytaniach i odpowiedziach” do pliku JPK_VAT z deklaracją oraz w interpretacjach przedstawianych przez szefa Krajowej Informacji Skarbowej – pisze Krzysztof Czekaj z GWW.
Krzysztof Czekaj
18.03.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rząd prosi samorządy o ulgi dla firm, a samorządy piszą w tej sprawie do rządu

Finanse samorządów Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował do ministra finansów o zwrócenie się do samorządów o przychylne podejście do wniosków przedsiębiorców o udzielenie ulg podatkowych. Minister pisze do prezesów regionalnych izb obrachunkowych, organów nadzoru nad finansami samorządów. Tymczasem samorządy warmińsko-mazurskie proszą premiera o wsparcie.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.03.2021
Finanse samorządów Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Polska walczy z przestępczością związaną z VAT od przystąpienia do Unii Europejskiej. Dotychczasowe działania w obszarze kontroli okazały się jednak nieskuteczne. W wielu przypadkach łapano ofiary, nie sprawców, a ściągalność VAT w zakresie wyłudzeń podatku jest w granicach 2 procent.
Krzysztof Koślicki
18.03.2021
VAT Rachunkowość
Na wniosek mniejszościowych udziałowców, przy wsparciu Rzecznika Praw Obywatelskich, w czwartek Sąd Rejonowy Lublin-Wschód wykreślił likwidatora spółki wydającej Dziennik Wschodni z Krajowego Rejestru Sądowego. Uznał, że nie dokonał on odpowiedniego wyważenia racji „gospodarczych” ze „społecznymi”. To oznacza, że likwidacja „Dziennika Wschodniego” na razie została wstrzymana.
Jolanta Ojczyk
18.03.2021
Spółki Prawo gospodarcze
Przesłuchanie 19 świadków i 10 zespołów biegłych, zorganizowanie konferencji biegłych, w których brali udział także tłumacze z języka angielskiego i hiszpańskiego. W sumie 16 dni i 8 godzin trwała zakończona niedawno w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej wideorozprawa, w której uczestnicy łączyli się z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech oraz kilku miast Polski.
Krzysztof Sobczak
18.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Jeden sąd uznał, że klient banku ma prawo do zwrotu nadpłaconych pieniędzy, ponieważ w umowie kredytu „frankowego” były klauzule abuzywne. Zdaniem sądu drugiej instancji – nie, bo generalna abuzywność klauzuli nie przesądza o sytuacji konkretnej umowy kredytowej. Rzecznik Praw Obywatelskich składa w tej sprawie skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
18.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Wprowadzenie przez polskiego ustawodawcę dodatkowego wymogu, który prowadzi do wykazania VAT należnego i naliczonego w dwóch różnych okresach rozliczeniowych jest sprzeczne z prawem unijnym. Firmy mogą teraz korygować rozliczenia i wnioskować o zwrot odsetek. Taki wniosek wynika z ogłoszonego w czwartek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
18.03.2021
VAT Prawo europejskie
Niezbadanie przez bank zdolności kredytowej klienta, który chce wziąć kredyt, może to doprowadzić do stwierdzenia nieważności umowy kredytu konsumenckiego - uznał Sąd Okręgowy. Szuka jednak potwierdzenia swojej tezy w Sądzie Najwyższym. I dodaje, że zarzucenie drugiej stronie naruszenia zasad współżycia społecznego nie likwiduje obowiązku rzetelnej informacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Podatnicy mają coraz większe wątpliwości, jak rozliczać wydatki na remonty. Niektóre kwoty można odliczać od razu, inne jednak muszą powiększyć wartość początkową i być amortyzowane. Wszystko przez brak precyzyjnej granicy między remontem a ulepszeniem. Prowadzi to do licznych sporów ze skarbówką. Najnowsza interpretacja też nie wszystko wyjaśnia.
Krzysztof Koślicki
18.03.2021
CIT Rachunkowość
Zapewnienie bezpieczeństwa obrotów, wzmocnienie pozycji konsumentów nabywających mieszkania i domy od deweloperów oraz zabezpieczenie ich tak w przypadku upadłości banku lub developera, ale również nierealizowania przez bank/developera obowiązków wynikających z umowy - to cele projektu o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie w środę.
Krzysztof Sobczak
17.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Raport: Zostały 3 miliony pieców do wymiany

Samorząd terytorialny Środowisko
Polski Alarm Smogowy i Instytut Ekonomii Środowiska zbadały, jak wygląda kwestia wymiany „kopciuchów” i świadomość konieczności usunięcia trujących pieców. W raporcie przedstawiają postępy w walce ze smogiem i co jeszcze należy w tym zakresie zrobić.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko

Metr ogródka za grosz, niższe czynsze, brak opłat za śmieci – to wsparcie gmin dla firm

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Samorządy cały czas wspierają, jak mogą, przedsiębiorców działających na swoim terenie. Grosz za metr kwadratowy dziennie ogródka kawiarnianego, czyli obniżenie opłaty za zajęcie pasa drogowego dla restauratorów – to niektóre przykłady. Zawieszają też opłaty za zagospodarowanie odpadów, jeśli nie powstawały wskutek braku działalności.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.03.2021
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Czy kredytobiorca frankowy, który poniósł straty z powodu wadliwego produktu finansowego, może domagać się od banku odszkodowania i zadośćuczynienia? Zdania prawników są podzielone, ale szykuje się pierwszy taki pozew przeciwko bankowi. Jego wynik nie jest jednak pewny, bo niełatwo będzie wykazać, że klauzule abuzywne w umowie to wady fizyczne czy prawne przedmiotu sprzedaży.
Regina Skibińska
17.03.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe

Długie postępowania w NSA - podatnicy na sprawiedliwość czekają latami

Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Naczelny Sąd Administracyjny od niemal czterech lat nie wydaje wyroku m.in. w sprawie rozliczeń VAT. Podatnicy wygrali wcześniej w WSA, ale orzeczenia ciągle są nieprawomocne, bo sprawa utknęła w NSA. W rezultacie firmy mają zablokowane pieniądze i nie mogą odzyskać zapłaconego podatku. A związane z tym wątpliwości dotyczą także wszystkich podmiotów rozliczających transakcje zagraniczne.
Krzysztof Koślicki
17.03.2021
Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Pojawiają się kolejne reakcje na stanowisko rektorów uczelni ekonomicznych w sprawie kredytów frankowych. Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, napisał list do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z wnioskiem o podjęcie stosownych kroków wobec uczelni.
Regina Skibińska
16.03.2021
Kredyty frankowe
W ostatnim czasie powróciła dyskusja na temat kolejnych planowanych podwyżek akcyzy. Tym razem miało chodzić o podwyżkę stawek akcyzy na piwo, która w zamyśle miałaby być zrównana ze stawkami akcyzy dla mocniejszych wyrobów spirytusowych. Czy pomysł wprowadzenia wyższych stawek akcyzy na wyroby browarnicze ma sens – piszą eksperci kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Bartłomiej Senderowski Jacek Matarewicz
16.03.2021
Akcyza Rachunkowość
Polski podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek obrotowy od reklam nie naruszają prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa. Trybunał na wtorkowym posiedzeniu oddalił odwołania Komisji i utrzymał w mocy wyroki sądu. Podstawą opodatkowania polskim podatkiem jest miesięczny przychód w wysokości przewyższającej 17 milionów złotych.
Krzysztof Koślicki
16.03.2021
Doradca podatkowy Prawo europejskie

Mimo pandemii więcej unijnych patentów z Polski

Prawo gospodarcze Prawo europejskie
W 2020 roku polskie firmy, uczelnie wyższe i instytuty badawcze złożyły więcej zgłoszeń patentowych niż w roku 2019 - podał we wtorek mieszczący się w Monachium Europejski Urząd Patentowy (EPO). Ten przyrost wynosi 4,3 proc., a najwięcej zgłoszeń było w kategoriach: procesy termiczne i aparatura oraz branża farmaceutyczna, technologie medyczne, transport, biotechnologia oraz "meble, gry".
Krzysztof Sobczak
16.03.2021
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia dzięki niewielkiemu wzrostowi składki zdrowotnej oraz wprowadzenie Pracowniczych Planów Zdrowotnych proponuje Federacja Przedsiębiorców Polskich. Przekonuje, że jest to konieczne, bo rośnie dług zdrowotny, nowe wyzwania wymagają nowych technologii, potrzeby wynikające z pandemii są ogromne, a ponadto rośnie presja płacowa zawodów medycznych.
Jolanta Ojczyk
16.03.2021
Finansowanie zdrowia
Apel księgowych o zapewnienie większej stabilności prawa podatkowego nie zyskał zrozumienia Ministerstwa Finansów. Resort uważa, że wprowadzenie dłuższego vacatio legis nie jest właściwym rozwiązaniem. Nie widzi też możliwości wprowadzania zmian tylko raz w roku. W rezultacie księgowi i biura rachunkowe prowadzą walkę z czasem,
Krzysztof Koślicki
16.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

MF: Nie będzie podwyżki podatków

Ordynacja Rachunkowość Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów nie planuje podwyższenia CIT, VAT ani PIT. Zapewnił o tym w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. Resort przy okazji pochwalił się sukcesami w tropieniu oszustów podatkowych. Kontrole prowadzone przez skarbówkę są coraz skuteczniejsze.
Krzysztof Koślicki
15.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Koronawirus a prawo
W sytuacjach szczególnych możliwe będzie sprawniejsze odwołanie albo zmiana terminów postępowań kwalifikacyjnych dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zmiany w odpowiednich rozporządzeniach wchodzą w życie 15 marca.
Krzysztof Sobczak
15.03.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
W związku z epidemią COVID-19 za racjonalne uznać należy działania kierownictwa sądu administracyjnego, podejmowane w trosce o zdrowie sędziów i pracowników sądu. Skierowanie spraw na posiedzenia niejawne jest dopuszczalne, ale nie wbrew wyraźnie wyrażonej woli stron postępowania – piszą Marek Isański i Tomasz Kozłowski.
Marek Isański Tomasz Kozłowski
15.03.2021
Prawnicy Ordynacja PIT Doradca podatkowy
Każdy biznes oznacza zobowiązania: długi, pożyczki, kredyty, faktury do zapłaty. Jeśli biznesmen nie chce za nie odpowiadać osobiście, jedynym wyjściem jest właśnie spółka kapitałowa. Jest to istotne zwłaszcza w pandemii, gdy rząd nagle zakazuje prowadzenia biznesu. Spółka sprawdza się też lepiej, gdy myślimy o pozyskiwaniu zewnętrznego finansowania, w tym środków unijnych.
Jolanta Ojczyk
15.03.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy