Dwie godziny trwał wtorkowy protest przewoźników w Kielcach, którzy domagają się pomocy od rządu dla branży transportowej. Twierdzą, że bez pomocy trzy czwarte polskich firm autokarowych nie dotrwa do wiosny. Chcą, aby transport regionalny oraz przewozy turystyczne i okazjonalne zostały wpisane do tarczy antykryzysowej 6.
Grażyna J. Leśniak
17.11.2020
Koronawirus a prawo
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji roboty budowlane, który przewiduję też zmiany w nowym prawie zamówień publicznych. Przewidywane zmiany dotyczą zamówień bagatelnych, okresu na jaki zawierane są umowy, ale także wprowadzą obowiązek okazania kontrolującemu informacji o innych kontrolach.
Jolanta Ojczyk
17.11.2020
Zamówienia publiczne
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednoznacznie – jeśli firma miała prawo do odliczenia VAT od towarów, które zostały skradzione, nie musi korygować rozliczeń podatkowych. Ważne jednak jest, by umiała udowodnić, że kradzież nie była zawiniona, a towary były należycie chronione.
Krzysztof Koślicki
17.11.2020
VAT Rachunkowość

Zamiast podatku będzie dodatkowa opłata od morskich farm wiatrowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
W pierwszej wersji przepisów na przedsiębiorców wytwarzających energię elektryczną nakładano nowy podatek sektorowy. Miał on wypełnić lukę w polskim prawie podatkowym, która uniemożliwiała opodatkowanie morskich elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Tymczasem do komisji prawniczej na etapie rządowego procesu legislacyjnego trafiła nowa wersja projektu.
Mariusz Ruta
17.11.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Przygotowuję projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych aby to one, a nie jak to jest obecnie gospodarze, były podmiotem, który pozyskuje środki z Unii Europejskiej - zapowiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Promowane mają być spółdzielnie gospodarstw rodzinnych, zwłaszcza ekologicznych. To ma być polski wkład w zielony ład w rolnictwie.
Jolanta Ojczyk
17.11.2020
Środowisko
Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia firm dotkniętych epidemią koronawirusa o wartości około 1,2 miliarda złotych. Dzięki temu z dopłat do wynagrodzeń, gwarancji, ulg może skorzystać około 300 tys. przedsiębiorstw.
Jolanta Ojczyk
17.11.2020
Koronawirus a prawo
O ile polski ustawodawca samodzielnie ustala zakres podatku u źródła w Polsce, to zakres ten w znakomitej większości przypadków nie jest ostateczny. Modyfikują go bowiem zarówno unijne dyrektywy, jak i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - tłumaczy dr Błażej Kuźniacki.
Krzysztof Koślicki
17.11.2020
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W izolacji domowej praca możliwa, ale dla firmy ryzykowna

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy nie wiedzą, czy pracownicy odbywający izolację w warunkach domowych mogą – gdy chorują bezobjawowo – pracować zdalnie. Zwłaszcza, gdy sami mają taką wolę. Eksperci są w ocenie tej sytuacji podzieleni. Problem w tym, że osoba w izolacji jest osobą chorą, chociaż sprawa jej statusu nie jest już tak oczywista, jak w przypadku kwarantanny.
Grażyna J. Leśniak
17.11.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Nie został jeszcze oficjalnie przyjęty żaden kodeks branżowy ułatwiający działanie firmom zgodnie z RODO, choć w Polsce jest 30 takich dokumentów. Wkrótce jednak to może się zmienić. Prawo.pl ustaliło, że na początku grudnia Europejska Rada Ochrony Danych ma zaopiniować polskie wymogi akredytacji podmiotu monitorującego kodeksy, a jako pierwsze mają być zatwierdzone te z sektora medycznego.
Jolanta Ojczyk
17.11.2020
RODO
Wprowadzony w najnowszej ustawie "covidowej" przepis pozwalający na odbieranie przedsiębiorcom pomocy publicznej za nieprzestrzeganie przepisów epidemicznych narusza wszelkie możliwe standardy konstytucyjnych zasad ograniczających swobodę ustawodawcy w stanowieniu prawa, w tym proporcjonalności, zaufania do państwa i przyzwoitej legislacji - pisze Michał Romanowski
Michał Romanowski
17.11.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Decyzja ministra kultury o wsparciu 2 tys. firm i instytucji kultury poszkodowanych pandemią zapadła w piątek. Wybuchła wielka wrzawa. Największe pieniądze przypadły instytucjom rozrywkowym i kulturze popularnej, teatry i filharmonie dostały mniej. Następnego dnia minister wycofał się z decyzji i powołał w poniedziałek komisję, która zweryfikuje kryteria i poprawi listę beneficjentów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.11.2020
Prawo gospodarcze

Będzie obowiązek rejestracji w nowym rejestrze unijnym

Akcyza Rachunkowość Prawo europejskie
W wyniku zmian legislacyjnych związanych z wdrożeniem dyrektywy odpadowej wprowadzono ogólnounijny rejestr, który obejmuje substancje wzbudzające szczególnie duże obawy (SVHC). Od 5 stycznia 2021 r. podmioty będą zobowiązane do zgłaszania w rejestrze wybranych substancji/produktów zawierających wspomniane substancje – pisze Krzysztof Wiński z PwC.
Krzysztof Wiński
16.11.2020
Akcyza Rachunkowość Prawo europejskie
Absolutnie nie zgadzam się z tzw. "piątką dla zwierząt" - stwierdził prezydent Andrzej Duda. Ocenił, że zawarte w niej rozwiązania są "źle przygotowane" oraz "przyszły w złym czasie". - Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana" - podkreślił. I dodał, że "zrobi wszystko", żeby nie dopuścić do wejścia w życie jej przepisów.
Krzysztof Sobczak
16.11.2020
Prawo karne Środowisko
W ostatnich dniach października Sejm uchwalił nowelizację wprowadzającą do polskiego systemu podatkowego ryczałt od dochodów spółek kapitałowych – czyli tzw. estoński CIT. Podstawowym założeniem estońskiego CIT jest odroczenie opodatkowania podatkiem dochodowym aż do momentu wypłaty zysku. Niestety, zaproponowane przez Ministerstwo rozwiązania tylko z nazwy przypominają estoński CIT,
Jarosław Józefowski Jakub Walczak
16.11.2020
CIT Prawo gospodarcze
Pandemia spowoduje w niedługim czasie wzrost cen usług biegłych rewidentów. Ma to związek ze wzrostem nakładów inwestycyjnych na technologie czy szkolenia. Przyspieszy też konsolidacje na rynku usług audytorskich, a także cyfryzację pracy audytorów – mówi Prawo.pl Bartłomiej Kurylak, biegły rewident, partner i współzałożyciel sieci firm audytorskich Polska Grupa Audytorska.
Krzysztof Koślicki
16.11.2020
Rachunkowość Finanse
Kodeks postępowania cywilnego powinien zawierać przepis, według którego w sprawie przeciwko konsumentowi sąd może wydać nakaz zapłaty na podstawie weksla wyłącznie po stwierdzeniu, że umowa, z której wynika dochodzone roszczenie nie zawiera niedozwolonych postanowień umownych - twierdzi prof. Anny Hrycaj z Uczelni Łazarskiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.11.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Pod koniec października Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zadał dwa pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że są zbędne, bo odpowiedź na nie jest znana. Uważają jednak, że tym razem ich autor, sędzia Michał Maj chce wytrącić argumenty bankom.
Jolanta Ojczyk
16.11.2020
Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe
Dzięki nowym wzorom formularzy PIT w 2021 roku będzie można odliczyć darowizny na przeciwdziałanie COVID-19, które zostały przekazane np. szpitalom jednoimiennym, bądź uwzględnić tzw. ulgę za złe długi. Wiele takich możliwości zostało wprowadzanych ustawami podatkowymi bądź tzw. ustawami covidowymi. A teraz rozporządzenia ministra finansów ma umożliwić ich rozliczenie.
Krzysztof Sobczak
15.11.2020
PIT Koronawirus a prawo
Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w konsultacjach z branżą meblową. Decyzja co do ewentualnego otwarcia sklepów meblowych zapadnie w przyszłym tygodniu - poinformował w sobotę wicepremier Jarosław Gowin. To kolejne spotkanie rządu z przedstawicielami branży meblowej. Pierwsze odbyło się w poniedziałek.
Grażyna J. Leśniak
14.11.2020
Koronawirus a prawo
Coraz więcej i coraz poważniejszych spraw trafia w czasie pandemii do elektronicznych sądów polubownych. Ultima Ratio szacuje, że średnia wartość przedmiotu sporu w przypadku tych rozpatrywanych przez jego arbitrów wzrosła o 1000 proc., do 103 tysięcy złotych. Zwiększa się też liczba zwolenników e-arbitrażu wśród adwokatów i radców.
Patrycja Rojek-Socha
14.11.2020
Wymiar sprawiedliwości
Ogłoszenie w lokalnej prasie o nazwie, lokalizacji i godzinach pracy apteki nie narusza zakazu reklamy, pomimo że działanie to może zwiększyć sprzedaż produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podkreślił, że godziny otwarcia są ustalane przez radę powiatu. Tym samym nie można uznać, że mogą one świadczyć o naruszeniu ustawowego zakazu.
Dorian Lesner
14.11.2020
Rynek i konsument Małe i średnie firmy Farmacja
Lionel Messi wygrał przed Sądem Unii Europejskiej toczącą się od kilku lat batalię o możliwość rejestracji znaku towarowego, który brzmi dokładnie tak jak jego nazwisko. Potem Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że sława nazwiska przesądza o rozpoznawalności znaku towarowego. Pomimo wygranej Messiego, sprawa ta pokazuje trudności związane z koniecznością przedstawienia dowodów w takich sporach.
Monika Gaczkowska
14.11.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, do ministerstwa infrastruktury, którego zakresu należy m.in. żegluga śródlądowa i gospodarka morska, został włączony dział gospodarka wodna. Oznacza to, że ten minister przejmuje zarząd nad Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wodami Polskimi.
Krzysztof Sobczak
13.11.2020
Środowisko Administracja publiczna
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianą przepisów o konfiskacie. Rozwiązania, które proponuje, mają służyć ochronie uczciwego biznesu - zapewnił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, otwierając konferencję poświęconą temu problemowi. Ma ono umożliwić zajęcia luksusowych willi czy jachtów, które formalnie należą np. do partnerki gangstera.
Jolanta Ojczyk
13.11.2020
Prawo karne Prawo gospodarcze
Podpisana przez prezydenta nowelizacja wprowadza Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków i zakłada powstanie Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji. Zmniejsza minimalną liczbę budynków jednorodzinnych umożliwiającą aplikowanie do programu i wymaganą redukcję zapotrzebowania na ciepło grzewcze.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.11.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Projektowanym zmianom w prawie spółek zarzucić można daleko posuniętą jednostronność. Uzasadnione są obawy, że przy braku odpowiednich narzędzi kontrolnych i przy dużym obniżeniu poziomu odpowiedzialności członków zarządu, znacząco może zwiększyć się liczba nieuzasadnionych decyzji, wiążących poleceń, leżących tylko w interesie podmiotów znajdujących się wyżej w strukturze grupy
Michał Mieszkiełło
13.11.2020
Spółki

Pandemia uderzyła też w branżę farmaceutyczną

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja
Branży farmaceutycznej nie ominęły skutki epidemii - niestabilna gospodarka lekowa, kłopoty z importem produktów leczniczych z Chin, a zwłaszcza braki leków sprawiły, że ostatnie 6 miesięcy było wyjątkowo trudne dla farmacji. Tak wynika z raportu „Rynek przetargowy w lecznictwie zamkniętym - I półrocze 2019 vs. 2020. Analiza, diagnoza, rekomendacje”
Katarzyna Redmerska
13.11.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Trudniej zawiesić postępowanie - organy podatkowe przyspieszą

CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Sąd administracyjny może kontrolować, czy nie doszło do instrumentalnego wykorzystywania przepisu pozwalającego na zawieszenie biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego - stwierdził niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. To wyroki, które tę praktykę organów skarbowych ograniczają w sposób radykalny - twierdzi adwokat dr Łukasz Pilarczyk.
Łukasz Pilarczyk
13.11.2020
CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Europejska Rada Ochrony Danych upubliczniła projekt wytycznych w sprawie przekazywania danych osobowych do państw trzecich, np. USA. Nie ma już wątpliwości, że by mieć pewność, czy dane są odpowiednio chronione poza Unią, trzeba nie tylko znać system prawny danego kraju, ale także na bieżąco śledzić jego zmiany. To jeden z sześciu wymogów, które rekomenduje Rada.
Jolanta Ojczyk
13.11.2020
RODO

Europejski listek figowy ma przykrywać kontrowersyjne zmiany

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Ministerstwo Sprawiedliwości przy uzasadnianiu swoich propozycji legislacyjnych często powołuje się na wymogi nakładane przez Unię Europejską. Mają one usprawiedliwić konkretne rozwiązania koniecznością transpozycji dyrektyw lub zapewnieniu skuteczności europejskim rozporządzeniom. Praktyka ta jednak bywa niekiedy powierzchownym usprawiedliwieniem kontrowersyjnych rozwiązań
Gniewomir Wycichowski-Kuchta
13.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie