Biura rachunkowe i ich klienci nie wiedzą, jak postępować w przypadku wykrycia błędu w części ewidencyjnej JPK, złożonego w nowej formie. Samo złożenie korekty JPK w tym przypadku to za mało. Nowy plik jest także księgą – konieczne jest więc złożenie czynnego żalu. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, kto go ma podpisać – podatnik czy biuro rachunkowe. Wątpliwości dotyczą także sytuacji, gdy błąd popełnił księgowy.
Krzysztof Koślicki
17.12.2020
VAT Rachunkowość

Ludzie kultury mogą już składać wnioski o postojowe

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Artyści bez pracy, nieczynne teatry, kina, sale koncertowe. Od 7 listopada rząd ponownie ogłosił zamknięcie instytucji kultury. Wcześniej, od początku czasu pandemii przez kilka miesięcy działały w specjalnym reżimie sanitarnym, co nie przyciągało widzów. Finansowa pomoc rządu w postaci ustawy - szóstej już tarczy antycovidowej - to koło ratunkowe dla ludzi kultury.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.12.2020
Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
We wtorek 15 grudnia Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy ambasador Jerzy Baurski podpisał w imieniu Polski Europejską Konwencję o ochronie dziedzictwa audiowizualnego. Tym samym Polska stała się 20. sygnatariuszem Konwencji, którą dotychczas ratyfikowało 11 państw Rady Europy.
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Najnowsze przepisy tzw. tarczy 6.0 przewidują zmiany w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej w 2021 roku. Wynika z nich, że gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. Mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych.
Krzysztof Koślicki
16.12.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Przepisy o pracy zdalnej poróżniły partnerów społecznych w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jedyne, w czym udało się im póki co dojść do porozumienia, to likwidacja przepisów o telepracy. W pozostałych, czyli kluczowych kwestiach, są rozbieżności. Zdaniem ekspertów, pracodawcy oczekują możliwości wykonywania pracy zdalnej. I chcą w tym zakresie działać za zgodą pracowników, a nie im ją narzucać.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2020
Prawo pracy BHP
Spółka Orange Polska została zobowiązana przez prezesa UOKiK do zwrotu konsumentom pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta pre-paid. To decyzja kończąca ostatnie z czterech postępowań w sprawie przepadku środków, które zostały na karcie po przeniesieniu numeru do innego operatora. Wcześniej Prezes UOKiK zobowiązał do zmiany takich praktyk sieci T-Mobile i Play oraz ukarał spółkę Polkomtel.
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Rynek i konsument
Komitet Standardów Rachunkowości opracował specjalny dokument, który zawiera rekomendacje w zakresie sporządzania sprawozdań finansowych w czasie pandemii COVID-19. Jak podkreśla MF, mogą być one pomocne przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu sprawozdań za 2020 rok.
Krzysztof Koślicki
16.12.2020
Rachunkowość Spółki

UE: Będą przepisy o karach dla gigantów internetowych

RODO Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Grzywny w wysokości nawet do 10 proc. rocznego obrotu, a także możliwość podzielenia na mniejsze podmioty może grozić wielkim światowym firmom technologicznym, jeśli nie będą respektować regulacji Unii Europejskiej. Projekt takich nowych przepisów ogłoszony został we wtorek przez Komisję Europejską.
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
RODO Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Bon turystyczny nie zawsze z automatu

Rynek i konsument Małe i średnie firmy
Nawet do 8 tygodni muszą czekać na decyzję o przyznaniu bonu turystycznego rodzice dzieci, których dane nie trafiły do systemu teleinformatycznego ZUS. Na rozpatrzenie przez Polską Organizację Turystyczną czeka ponad 7,1 tys. wniosków. Zatory byłyby większe gdyby nie pandemia.
Robert Horbaczewski
16.12.2020
Rynek i konsument Małe i średnie firmy
Za sprawą okresu przejściowego system działający w ramach Europejskiego Urzędu do spraw Własności Intelektualnej nie został jeszcze dotknięty konsekwencjami Brexitu. To się zmieni po 31 grudnia 2020 roku, kiedy Brexit wejdzie w fazę realnych działań. Po raz pierwszy ograniczony zostanie zakres terytorialny ochrony praw rejestrowanych przez EUIPO.
Kacper K. Krawczyk
16.12.2020
Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Jeden wzór deklaracji na podatek od nieruchomości nie rozwiązuje problemów firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Do końca stycznia firmy będą musiały złożyć deklarację na podatek od nieruchomości na 2021 rok. Będą mogły zastosować jeden wzór formularza, obowiązujący we wszystkim gminach. Trzeba będzie w nich odrębnie wskazywać poszczególne nieruchomości. Podanie zbiorczych wartości nie wystarczy. Skarbówka będzie mogła od razu przeanalizować przedmiot opodatkowania.
Krzysztof Koślicki
16.12.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Jeżeli w przyjętej wewnętrznie polityce czy procedurze zarządzania systemami teleinformatycznymi znajdą się uregulowania przewidujące możliwość przesyłania niezaszyfrowanych dokumentów, ale równocześnie wdrożone zostały m.in. takie rozwiązania, które gwarantują, że osoba niepowołana nie będzie miała wglądu w treść poczty elektronicznej pracownika, to nie ma przepisów, które zakazują takich praktyk
Maja Grzegorczyk
16.12.2020
Prawo pracy RODO
Prawnicy myśleli, że pójdzie źle, a wyszło... całkiem dobrze. I o ile w marcu i w kwietniu kancelarie bały się kryzysu, to teraz liczą zyski. Ale tylko te, które już przed pandemią miały zdywersyfikowane przychody, zdigitalizowane dokumenty i przećwiczoną pracę zdalną. Pozostałe, by przetrwać, muszą się zrestrukturyzować. Tak uznali uczestnicy debaty "Kancelarie w pandemii – kto zyskuje, kto choruje?".
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
15.12.2020
Prawnicy Rynek

Sejm rozpatrzy zmiany w kpa i ustawę o farmach wiatrowych

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Jutro tj. 16 grudnia br. pod drugie czytanie ma zostać poddany projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych na morzu. Rozpatrzone ma być także sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego, który wprowadza wydawanie zaświadczeń w postaci elektronicznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.12.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Rząd chce znieść tzw. obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży energii elektrycznej poprzez rynek giełdowy. Obecne, 100 proc. obligo wprowadzono pod koniec 2018 r. i miało ono ograniczać wzrost cen prądu. Zdaniem autorów tego projektu, ten sam cel możliwy jest do osiągnięcia innymi sposobami, w tym administracyjnymi.
Krzysztof Sobczak
15.12.2020
Rynek i konsument

Preferencyjne warunki gwarancji de minimis BGK wydłużone o pół roku

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Preferencyjne warunki programu gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego zostaną wydłużone o pół roku, do 30 czerwca 2021 roku - zdecydował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Jak poinformował resort, we wtorek podpisano stosowny aneks do umowy MF a BGK.
Krzysztof Sobczak
15.12.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Zwiększenie zabezpieczeń przed utratą płynności przez instytucje finansowe - to główny cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji prawa bankowego. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, które przygotowało te propozycje, zmiany będą korzystne dla sektora finansowego.
Krzysztof Sobczak
15.12.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

UOKiK zdecyduje, czy Orlen przejmie wydawcę lokalnych gazet i czasopism

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynął wniosek PKN Orlen w sprawie przejęcia wydawnictwa Polska Press. Urząd musi m.in. ocenić, czy ta transakcja nie wpłynie negatywnie na rynek medialny, ponieważ ten koncern paliwowy jest też znaczącym dystrybutorem prasy w Polsce.
Krzysztof Sobczak
15.12.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Prezydent podpisał już tzw. tarczą branżową 6.0. i we wtorek 15 grudnia została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Za jej sprawą prowadzący działalność gospodarczą o określonym kodzie PKD - pierwotnie było ich 25, obecnie jest ponad 40 - mogą liczyć na pomoc w postaci: dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, zwolnienia ze składek ZUS, świadczenia postojowego i mikropożyczki.
Jolanta Ojczyk
15.12.2020
Koronawirus a prawo
Swoboda pracownika w organizowaniu swojego czasu pracy zdalnej oraz przerw jest większa niż przy pracy w zakładzie pracy. Dlatego wypadki podczas przerw w pracy, takich jak wyjście do sklepu w celu przygotowania posiłku lub załatwianie innej prywatnej sprawy, nie powinny być uznawane za związane z pracą – piszą dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska i Wojciech Kwiatkowski.
Iwona Jaroszewska-Ignatowska Wojciech Kwiatkowski
15.12.2020
Prawo pracy BHP
Wraz z zakończeniem okresu przejściowego po Brexit, polscy płatnicy podatku u źródła (WHT) powinni stosować jedynie zwolnienia i stawki obniżone wynikające z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Korzystanie ze zwolnień unijnych nie będzie już możliwe – pisze Iwona Krzemińska z KPMG w Polsce.
Iwona Krzemińska
15.12.2020
CIT Brexit
Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, wystąpił do wicepremiera Jarosława Gowina o niezwłoczne wydanie rozporządzenia, wydłużającego termin składania wniosków o pomoc z ramach tarczy branżowej 6.0. Chodzi o zwolnienie ze składek ZUS za okres od lipca do września 2020 roku. Na razie nie mogą z niej skorzystać, bo termin na składanie wniosków upłynął już 30 listopada,
Jolanta Ojczyk
15.12.2020
Koronawirus a prawo
Od 1 stycznia zaczną obowiązywać przepisy dotyczące strategii podatkowej. Nałożą one na niektórych podatników nowy obowiązek sprawozdawczy. Za brak publikacji będą groziły dotkliwe kary finansowe. Problem jednak w tym, że ustawa nie zawiera definicji strategii podatkowej – tłumaczy Mariusz Tkaczyk, doradca podatkowy, wspólnik GWW Tax.
Krzysztof Koślicki
15.12.2020
CIT Doradca podatkowy

Kolejna edycja kongresu podatkowego KPMG już w styczniu

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
W dniach 20 i 21 stycznia odbędzie się kolejna, jedenasta już edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Hasłem przewodnim będzie tym razem „Business Reimagined”. Po raz pierwszy Kongres odbędzie się wyłącznie w formule online. Potrwa dwa dni. 25 ekspertów KPMG wygłosi 13 prelekcji.
Krzysztof Koślicki
15.12.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Choć dyrektywa unijna ma być implementowana do polskiego porządku prawnego dopiero w grudniu 2021 roku, to już teraz pracodawcy powinni zacząć przygotowania do wdrożenia przepisów, które za rok staną się obowiązującym prawem – pisze adwokat Anna Gąsecka. I zachęca do efektywnego wykorzystania tego czasu.
Anna Gąsecka
15.12.2020
Compliance Prawo europejskie Kontrola zarządcza
Epidemia zmian w VAT nie zatrzymała. Do końca roku kasy fiskalne muszą więc wymienić kolejne branże. Tym razem jest to gastronomia, usługi krótkotrwałego zakwaterowania i sprzedaż węgla. Z kolei podatnicy, którzy rozliczają VAT kwartalnie, do 25 stycznia 2021 roku będą musieli złożyć nowe jednolite pliki kontrolne połączone z deklaracjami. Będą musieli podać w nich kody GTU.
Krzysztof Koślicki
15.12.2020
VAT Rachunkowość
Przycięcie gałęzi drzew, które znajdują się na terenie zakładu produkcyjnego, nie wymaga informowania o tym zamiarze urzędu i jest dozwolone w przypadku usunięcia gałęzi drzewa w wymiarze nieprzekraczającym 30 proc. korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa - wyjaśnia Marcin Krudysz.
Marcin Krudysz
15.12.2020
Środowisko

W tym tygodniu dwa posiedzenia Sejmu

Finanse publiczne Administracja publiczna
We wtorek Sejm zaczyna dwudniowe posiedzenie. Kolejne rozpocznie się w czwartek. W pierwszej kolejności Sejm zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2021 rok. Wynika z niego, że dochody budżetu państwa wyniosą 404,4 miliardy złotych, wydatki 486,7 miliardów, a deficyt - 82,3 miliardy złotych. W planie prac są też m.in. zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, karnego i konwencja stambulska.
Krzysztof Koślicki
14.12.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
Polski prawodawca przedłużył (zawiesił) terminy dotyczące raportowania zarówno tzw. schematów podatkowych krajowych, jak też tych transgranicznych. Te ostatnie jednak wkrótce już zaczną biec ponownie. Szczególnie uważni powinni być promotorzy. Niektórzy z nich ponownie zmierzą się z raportowaniem jeszcze w okresie świątecznym, tak by zdążyć przed końcem roku – piszą eksperci z PwC.
Konrad Kurpiewski Maciej Przychodzeń
14.12.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Surową karę poniosła firma za zaniedbania dotyczące bezpieczeństwa systemów informatycznych, czyli testowania, mierzenia i oceniania skuteczności stosowanych rozwiązań - pisze radca prawny Artur Piechocki, partner zarządzający w kancelarii APLAW. I dodaje, że tego typu podejście jest niestety standardem w wielu przypadkach, a cyberbezpieczeństwo nadal jest niedoceniane.
Artur Piechocki
14.12.2020
Rynek i konsument RODO