W związku z wystąpieniem z końcem stycznia 2020 r. Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, do końca 2020 r. trwa okres przejściowy w relacjach pomiędzy Wielką Brytanią a UE. W tym czasie Wielka Brytania nadal jest jak państwo członkowskie z wyłączeniem możliwości udziału w stanowieniu prawa unijnego. Polscy płatnicy WHT, w przypadku wypłat odsetek, należności licencyjnych oraz dywidend na rzecz brytyjskich podmiotów dokonanych w okresie przejściowym, po spełnieniu określonych warunków, mogli nadal korzystać ze zwolnienia z poboru podatku u źródła (na podstawie przepisów implementujących dyrektywy unijne).

Zmiany z rozliczaniu transakcji z firmami z Wielkiej Brytanii

Natomiast od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania nie będzie ani członkiem Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oznacza, to że wraz z zakończeniem okresu przejściowego po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej,  w stosunku do spółek ustanowionych zgodnie z prawem Zjednoczonego Królestwa nie będą miały zastosowania zwolnienia z podatku u źródła wynikające z zaimplementowanych dyrektyw unijnych (Dyrektywy Rady 2003/49/WE z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do odsetek oraz należności licencyjnych oraz Dyrektywy Rady 2011/96/UE z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich). Co więcej, nie ma perspektyw ku temu, żeby na mocy stosownej umowy do Wielkiej Brytanii tak jak w stosunku do Szwajcarii były stosowane zwolnienia wynikające z dyrektyw unijnych.

 

Rozliczenie podatku u źródła

Wraz z ostatnią nowelizacją CIT, polski ustawodawca nie derogował odniesień w załączniku 4 i 5 odniesień do spółek ustanowionych zgodnie z prawem Zjednoczonego Królestwa. Niemniej, mając na uwadze, że Wielka Brytania nie będzie członkiem ani Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego, należ uznać że nie będzie spełniona podstawowa przesłanka dla stosowania tzw. participation exemption tj. podleganie w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Zobacz również: Firmy pokażą publicznie strategie podatkowe >>
 

Istotne postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Polscy płatnicy WHT będą mogli korzystać natomiast z preferencyjnych zasad poboru podatku u źródła określonych w polsko-brytyjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO). Skorzystanie z obniżonych stawek lub zwolnień z poboru podatku u źródła przewidzianych w UPO również wymaga spełnienia określonych warunków, w tym w szczególności przedstawienia ważnego certyfikatu rezydencji przez odbiorcę płatności. Na gruncie UPO, w przypadku odsetek i należności licencyjnych obniżona stawka podatku u źródła wynosi 5 procent. Nie ma żadnych wymogów dotyczących określonego udziału w kapitale drugiej spółki. Inaczej jest w przypadku dywidend. Ze zwolnienia z poboru podatku u źródła w stosunku do dywidend na podstawie UPO można skorzystać, jeżeli zostanie spełniony warunek posiadania w drugiej spółce co najmniej 10 proc. udziałów przez nieprzerwany okres dwóch lat. W przypadku niespełnienia tego warunku, podatek u źródła można pobrać według stawki 10 proc.

 

Cena promocyjna: 143.2 zł

|

Cena regularna: 179 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 161.1 zł


Należyta staranność cały czas wymagana

Warto pamiętać, że już od 1 stycznia 2019 r. płatnicy podatku u źródła są zobowiązani są do zachowania tzw. należytej staranności. Obowiązek dochowywania należytej staranności dotyczy wszystkich płatności (niezależnie od ich kwoty), które podlegają WHT zgodnie z przepisami ustawy o CIT. Przy tym, płatnik jest zobowiązany do dochowania należytej staranności uwzględniając charakter oraz skalę prowadzonej działalności a wyłączenie odpowiedzialności płatnika nie jest możliwe m.in. jeśli podatnik i płatnik są podmiotami powiązanymi. Ponadto, weryfikacja warunków do stosowania zwolnienia, stawki obniżonej lub niepobrania WHT nie może się ograniczać jedynie do przepisów, które wprost się odnoszą do podatku u źródła tj. przedmiotu opodatkowania, statusu odbiorcy płatności, stawek WHT. W stosunku do płatności podlegających WHT organy mogą stosować klauzule przeciwdziałające unikaniu opodatkowania. Oznacza to, że przy dokonywaniu płatności podlegających WHT płatnik powinien znać i rozumieć uzasadnienie gospodarcze transakcji, strukturę właścicielską / kapitałową odbiorcy, czy substancję gospodarczą odbiorcy.

 

 

W zakresie stosowania umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w szczególności trzeba mieć na uwadze, że obydwa państwa przystąpiły do Międzynarodowej Konwencji Multilateralnej (MLI), która co prawda nie modyfikuje zasad właściwych dla płatności podlegających podatkowi u źródła, jednak wprowadziła do przedmiotowej umowy m.in. klauzulę antyabuzywną principal purpose test. W związku z tym warto ponownie ocenić struktury, w których mają miejsce przepływy pieniężne do Wielkiej Brytanii zarówno w kontekście stosowania UPO zamiast dyrektyw, jak i stosowania UPO zmodyfikowanej przez przepisy MLI.

Iwona Krzemińska, menedżer w zespole ds. podatku dochodowego od osób prawnych w KPMG w Polsce