Ważny interes podatnika to czasem za mało, by umorzyć zaległość

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy Finanse
By umorzyć podatek, organy podatkowe muszą przeanalizować przesłanki ważnego interesu prywatnego i społecznego, a potem wziąć pod uwagę ten istotniejszy. Darowanie długu, mimo że kluczowe dla podatnika, nie musi mieć jednak znaczenia społecznego. W takim przypadku zaległości umorzyć nie można – do takiego wniosku prowadzi niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.
Krzysztof Koślicki
26.08.2021
Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy Finanse
Podział na strefy żółte i czerwone, limity w miejscach publicznych – to cały plan rządu walki z rozpoczynającą się czwartą falę pandemii koronawirusa. W tym czasie inne kraje określają precyzyjne wytyczne dla szkół, ograniczenia dla niezaszczepionych, obowiązek szczepień, zasady testowania. Zdaniem ekspertów w Polsce brakuje centrum zarządzania pandemią i solidnej analizy danych.
Jolanta Ojczyk
26.08.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 25 sierpnia br. oddalił skargi na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Bank S.A. Zdaniem BFG oznacza to zbadanie strony merytorycznej decyzji i uznanie, że decyzja Funduszu nie została wydana z naruszeniem prawa. Swoje wątpliwości co do tego zgłosił Rzecznik Praw Obywatelskich.
Krzysztof Sobczak
26.08.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Wspólnicy spółek osobowych nie uciekną już przed płaceniem składek na ZUS

Ubezpieczenia społeczne Spółki Małe i średnie firmy
Już wkrótce wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólnicy spółek osobowych będą podlegali obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym bez względu na to, czy spółka prowadzi działalność gospodarczą, czy nie. Jednak przepisy, które wprowadzają ten wymóg są – zdaniem prawników – nieprecyzyjne i mogą zwiększyć chaos w tej dziedzinie.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2021
Ubezpieczenia społeczne Spółki Małe i średnie firmy
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało i opublikowało na swojej stronie internetowej praktyczny przewodnik po najważniejszych rozwiązaniach dla cudzoziemców. Mogą się z niego dowiedzieć, jak wygląda ich sytuacja na rynku pracy w Polsce i na jakie wsparcie mogą liczyć oraz kiedy.
Grażyna J. Leśniak
25.08.2021
Prawo pracy

Tysiące spraw dotyczących kredytów frankowych w sądach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Z informacji Związku Banków Polskich wynika, że po I półroczu br. w sądach było 58 tysięcy spraw dotyczących kredytów denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego. Pozwów takich wciąż przybywa, bo tylko przez sześć ostatnich miesięcy wpłynęło do sądów 19,7 tys. takich spraw.
Krzysztof Sobczak
25.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Polska będzie współpracować z Prokuraturą Europejską

Prawo karne Prokuratura Prawo europejskie
Polska nie przystąpiła wprawdzie do unijnego mechanizmu wzmocnionej współpracy ustanawiąjącego Prokuraturę Europejską, która zajmuje się ściganiem przestępstw naruszających interesy finansowe Unii, ale deklaruje gotowość współpracy z tym organem. W konsultacjach jest właśnie projekt zmiany w Kodeksie postępowania karnego, która taką współracę umożliwi. 
Krzysztof Sobczak
25.08.2021
Prawo karne Prokuratura Prawo europejskie
Coraz częściej sądy uwzględniają wnioski o zabezpieczenie poprzez wstrzymanie spłaty kredytu. Najwięcej prawomocnych postanowień w przedmiocie wstrzymania spłaty kredytu wydaje się w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Praktyka w tym zakresie nie jest jednolita, ale na decyzję o przyznaniu zabezpieczenia może wpłynąć to, ile kredytu spłacili kredytobiorcy.
Regina Skibińska
25.08.2021
Budownictwo Kredyty frankowe
Projekt Polskiego Ładu przewiduje specjalne zachęty podatkowe dla Polaków, którzy zdecydują się wrócić do kraju i tutaj płacić podatek dochodowy. Z preferencji będzie można korzystać aż przez cztery lata. Trzeba jednak pamiętać, że rozliczając PIT w przyszłym roku, trzeba już będzie uwzględnić tegoroczne, istotne ograniczenie stosowania ulgi abolicyjnej.
Krzysztof Koślicki
25.08.2021
PIT Polski Ład
Dopiero najbliższe lata oraz praktyka pokażą czy rada dyrektorów potrafi zapewnić harmonię pomiędzy skutecznym zarządzaniem przedsiębiorstwem a efektywnym sprawowaniem kontroli, co z pewnością ma i będzie miało znaczenie dla inwestorów zamierzających przystąpić do prostej spółki akcyjnej - pisze adwokat Damian Wojnowski.
Damian Wojnowski
25.08.2021
Spółki Finanse
Ustanowienie czytelnych zasad funkcjonowania i zawierania porozumienia o utworzeniu klastra energii oraz doprecyzowanie samej jego definicji - to cel prowadzonych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska prac legislacyjnych. Przygotowywana ustawa ma wzmocnić rolę klastrów energii i stworzyć odpowiedni system ich wsparcia.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.08.2021
Rynek Finanse
Właściwe sklasyfikowanie gruntów jest podstawą m.in.: planowania przestrzennego, wymiaru podatków, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, czy statystyki publicznej. Tymczasem klasyfikatorami gleboznawczymi są często osoby przypadkowe, bez odpowiedniej wiedzy. Może więc dochodzić do błędów - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.08.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Wykorzystywanie mediów społecznościowych w działalności instytucji finansowych, oprócz niewątpliwych korzyści polegających na docieraniu z przekazem informacyjno-marketingowym do szerszego grona odbiorców przy stosunkowo niewielkich nakładach, jest działalnością kreującą również ryzyka prawne i reputacyjne - uważa Komisja Nadzoru Finasowego.
Krzysztof Sobczak
24.08.2021
Rynek i konsument Finanse
Kancelaria Dentons została partnerem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w obszarze doradztwa prawnego i podatkowego. Umowa dotycząca realizacji wspólnych projektów, przewiduje przede wszystkim dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z inwestorami zainteresowanymi lokowaniem inwestycji i rozwojem biznesu na obszarze ŁSSE, w tym m.in. organizację wydarzeń takich jak webinaria i szkolenia.
Krzysztof Sobczak
24.08.2021
Prawnicy Prawo gospodarcze
Jednym z celów Polskiego Ładu jest stworzenie zachęt do lokowania kapitału i inwestycji w Polsce. Niestety, ograniczenia w stosowaniu preferencji oraz wprowadzenie nowych wymogów neutralności podatkowej działań reorganizacyjnych mogą wywołać odwrotne skutki i zwiększyć ryzyko finansowe inwestycji – pisze Wojciech Kaptur, radca prawny, doradca podatkowy w kancelarii PragmatIQ.
Wojciech Kaptur
24.08.2021
CIT Doradca podatkowy Polski Ład
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski sygnalizuje rządowi, że – jeśli Polski Ład wejdzie w życie - duchowni stracą finansowo, ponieważ nie będą mogli odliczać od podatku zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jego zdaniem, to niesprawiedliwe. Eksperci zwracają jednak uwagę, że księża i tak są w uprzywilejowanej pozycji i płacą niskie podatki.
Krzysztof Koślicki
24.08.2021
PIT Polski Ład
Zasady waloryzacji wynagrodzenia w kontraktach budowlanych, w związku ze zmianami cen na rynku, są często niekorzystne dla wykonawców. Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa (OIGD) chcą to zmienić. Apelują do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wypracowanie dobrych praktyk w tym zakresie, a ten nie mówi "nie".
Renata Krupa-Dąbrowska
24.08.2021
Zamówienia publiczne Budownictwo
Zdarza się, że wykonawca dzieła ma problem we współpracy i kontakcie z zamawiającym, który nie odbiera telefonu, nie odpisuje na maile. Jest to uciążliwe szczególnie w sytuacji, gdy z umowy wynikają terminy oddania dzieła, a wykonawca musi pozostawać w stałej współpracy z zamawiającym żeby dzieło ukończyć. Ale Kodeks cywilny dostarcza wykonawcy pomocne rozwiązanie w takiej sytuacji
Maciej Wróbel
24.08.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Grupowe zwolnienia chorobowe - czy można im przeciwdziałać?

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Grupowe korzystanie ze zwolnienia chorobowego przez pracowników stało się niejako metodą nieformalnego strajku. Metodą skuteczną, bo trudną do zakwestionowania. Czy, i jak przed tym procederem mogą się bronić pracodawcy? Zupełnie inne narzędzia dostępne są w sektorze prywatnym i publicznym – pisze Mikołaj Zając.
Mikołaj Zając
24.08.2021
Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Podstawą decyzji o uchyleniu spółce nadanego numeru identyfikacji podatkowej była adnotacja urzędowa z nieformalnych oględzin. Miała ona świadczyć o posługiwaniu się fikcyjnymi danymi adresowymi siedziby oraz miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Wydane w tej sprawie rozstrzygnięcie zostało uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Dorian Lesner
24.08.2021
Ordynacja Doradca podatkowy
Jeśli skarbówka uzna, że dana transakcja była zawarta tylko w celu uniknięcia zapłaty podatku, może pominąć jej skutki i domagać się daniny i odsetek. W ostatnim czasie urzędnicy coraz częściej korzystają z tego prawa. Problem jednak w tym, że nierzadko klauzulę dotyczącą unikania opodatkowania stosują do rozliczeń za okresy, w których przepisy w tym zakresie jeszcze nie obowiązywały.
Krzysztof Koślicki
24.08.2021
Ordynacja Doradca podatkowy

Ustawa regulująca usługi medialne według unijnych zasad podpisana

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze
Zapewnienie odbiorcom podstawowych informacji dotyczących dostawców platform wideo, zmiany zasad umieszczania reklam w usługach medialnych, wyeliminowanie treści zabronionych oraz zakaz umieszczania treści nawołujących do przemocy - takie m.in zmiany przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii.
Krzysztof Sobczak
23.08.2021
Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał zmiany w opodatkowaniu nieruchomości lotniczych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przewiduje ona zwolnienie z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego. Dla wielu gmin ten podatek to znacząca pozycja w budżecie. Samorządowcy obawiają się problemów, które zrodziło zwolnienie gruntów pod infrastrukturę kolejową.
Robert Horbaczewski Renata Krupa-Dąbrowska Krzysztof Koślicki
23.08.2021
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Hotele w lipcu odnotowały wyraźną poprawę wyników, zwłaszcza obiekty wypoczynkowe, położone poza miastami – taki wniosek płynie z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego na temat aktualnej sytuacji branży. Z badania IGHP wynika również, że aż 62 proc. pracowników hoteli jest już w pełni zaszczepionych.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.08.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Do polskiego ustawodawstwa wprowadzone zostanie prawo grup spółek, zwane również prawem holdingowym lub prawem koncernowym. Jak argumentują autorzy rządowego projektu, dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, zwiększyć ma się m.in. ochrona spółek zależnych, a także efektywność działalności rad nadzorczych spółek kapitałowych.
Krzysztof Sobczak
23.08.2021
Spółki Prawo gospodarcze

Pakiet SLIM VAT 2 z podpisem prezydenta

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Kancelaria prezydenta poinformowała w poniedziałek, że 19 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która wprowadza tzw. pakiet SLIM VAT 2. Chodzi o nowelę ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe, której celem jest uproszczenie rozliczeń przez podatników podatku od towarów i usług. Zmiany wejdą w życie w październiku.
Krzysztof Koślicki
23.08.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Prezydent podpisał zmiany z 11 sierpnia 2021 r. wprowadzone do ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych, których celem jest stworzenie lepszych ram prawnych dla tworzenia kas zapomogowo-pożyczkowych działania tych instytucji u pracodawców. Sejm 11 sierpnia poparł poprawki zaproponowane przez Senat do tej ustawy.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.08.2021
Finanse
Pandemia obniżyła odporność psychiczną pracowników. Trudności z radzeniem sobie w pracy mają dziś ci, którzy dobrze funkcjonowali w normalnych warunkach. W skrajnych przypadkach kończy się to porzuceniem pracy. Pracodawcy zaczynają więc mierzyć kondycję psychiczną pracowników, a w firmach pojawili się menedżerowie od szczęścia. Zdaniem ekspertów, szkolenia BHP powinny obejmować także odporność psychiczną.
Grażyna J. Leśniak
23.08.2021
Prawo pracy BHP HR Koronawirus a prawo

Odprawy covidowe nadal budzą wątpliwości

Prawo pracy Koronawirus a prawo
Po ponad roku obowiązywania ustawy w sprawie COVID-19, która wprowadziła limit odpraw wypłacanych w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, jej art. 15gd nadal budzi wątpliwości interpretacyjne i nie daje, ani pracownikom, ani pracodawcom jasnych reguł rozliczania przy zakończeniu stosunku pracy – pisze adwokat Karolina Kołakowska.
Karolina Kołakowska
23.08.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Wprowadzony niedawną nowelizacją Kodeksu spółek handlowych rejestr akcjonariuszy likwiduje akcje na okaziciela, które pozwalały akcjonariuszowi pozostać anonimowym. Posiadając nawet niewielką liczbę akcji można poznać dane wszystkich pozostałych akcjonariuszy, w tym także ich dane osobowe oraz adres korespondencyjny - pisze adwokat Aleksandra Zielonka.
Aleksandra Zielonka
23.08.2021
Spółki Prawo gospodarcze RODO