Trzeba wybrać: Albo mandat radnego, albo praca na rzecz gminy

Samorząd terytorialny Wybory

Wykonywanie mandatu radnego ma być służbą na rzecz lokalnej społeczności. Dlatego oprócz diety radny nie może liczyć na dodatkowe korzyści majątkowe, w tym na możliwość preferencyjnego zatrudnienia albo zawarcia umowy cywilnoprawnej z gminą. Od istniejących zakazów są jednak wyjątki.

30.08.2024

W pożarze w Poznaniu zginęło dwóch strażaków, sprawcy może grozić nawet osiem lat

Policja i prokuratura będą wyjaśniać okoliczności, przyczyny pożaru i wybuchu, do których doszło w kamienicy w Poznaniu. W trakcie akcji poszkodowanych zostało 11 strażaków, 2 zginęło. Do szpitala trafiły także trzy postronne osoby, które też zostały ranne w tym zdarzeniu. Sprawa może być rozpatrywana m.in. w kierunku sprowadzenia zdarzenia powszechnie niebezpiecznego, należy do niego też pożar.

25.08.2024

Garaż może być także z drewna

Budownictwo

Garaż może być nie tylko murowany, ale także drewniany. Wprawdzie przepisy nic nie mówią, z jakich materiałów wolno go wybudować. Ale też nie zabraniają wykorzystania do tego celu drewna. Inwestor może więc postawić na swojej działce również garaż drewniany.

22.08.2024

Zwolnienie lekarskie nie pozbawia całego wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie wyłącznie za zrealizowane godziny ponadwymiarowe. Zwyczajowo w tygodniu, kiedy nauczyciel jest nieobecny w pracy, liczbę godzin ponadwymiarowych ustala się, pomniejszając pensum nauczyciela o jedną piątą tego wymiaru za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

17.08.2024

O indywidualnych zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych przesądza treść orzeczenia

Szkoła i uczeń

Zajęcia organizuje się dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydane przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych. To orzeczenie decyduje, czy zajęcia będą zespołowe, czy indywidualne.

22.07.2024

Nauczyciel na zastępstwie nie zawsze dostanie pieniądze za godziny ponadwymiarowe

Zarządzanie oświatą

Trzeba uregulować rozliczenie godzin ponadwymiarowych w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub w dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia. Obecnie przepisy są na tyle nieprecyzyjne, że to, czy nauczyciel dostanie wynagrodzenie w takiej sytuacji, zależy od szkoły, w której pracuje.

16.07.2024

Wycinka drzew i krzewów na działce budowlanej często wymaga zezwolenia

Nieruchomości

W wielu wypadkach wycinka drzew i krzewów wymaga uzyskania zezwolenia w gminie oraz wniesienia opłaty. Jej wysokość zależy od gatunku i wieku drzewa oraz obwodu pnia. Osobom, które zapomną o formalnościach, grożą wysokie kary pieniężne. Mogą sobie też zablokować zabudowę działki.

29.06.2024

Karetka nie zawsze na sygnale. Decyduje kierujący akcją medyczną

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Choć przepisy nie precyzują, kto decyduje o włączeniu sygnałów świetlnych i dźwiękowych w karetce, w praktyce najczęściej robi to dyspozytor przyjmujący zgłoszenie. Decyzję tę może jednak zmienić dyspozytor wysyłający, a następnie kierownik zespołu ratowniczego. Przepisy dają też możliwość odwołania karetki z miejsca zdarzenia do innego priorytetowego wezwania, jednak w praktyce takie sytuacje się nie zdarzają.

24.06.2024

Samowola budowlana nie przedawnia się, za błędy starego właściciela zapłaci nowy

Budownictwo

Samowola budowlana nie ulega przedawnieniu. Nadzór budowlany może nakazać rozbiórkę, nawet jeżeli prawo naruszono 30 czy 40 lat temu. Nie ma znaczenia też, że dopuścił się jej poprzedni właściciel nieruchomości a nie obecny. Ratunkiem może być wniosek o jej legalizację złożony do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

22.06.2024

Dokumentacja medyczna nie może być przekazana policji

Pacjent RODO

Policja nie jest uprawniona do uzyskania dokumentacji medycznej pacjenta bez jego zgody. Wyjątkiem są jedynie sytuacje nagłe, wykonywanie zleceń prokuratury oraz kiedy jest organem zlecającym badania medyczne - na przykład przed umieszczeniem osoby w izbie wytrzeźwień. Inne uprawnienia co do dokumentacji medycznej mają natomiast sądy i prokuratura.

22.06.2024

Nauczyciel na wycieczce powinien dostać wynagrodzenie za nadgodziny

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Nie wszyscy nauczyciele dostają wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe w czasie, gdy opiekują się klasą podczas wycieczki szkolnej - to problem, z którym od lat nie radzą sobie kolejne ekipy rządzące. Zajęła się nim również ta obecna, choć na razie - mimo nacisków Związku Nauczycielstwa Polskiego - żadnych ustaleń nie poczyniono. A sprawa jest pilna.

21.06.2024

Korzystanie z odpisów dokumentów urzędowych w postępowaniu administracyjnym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prawo do korzystania przez stronę z odpisów dokumentów urzędowych ma nie tylko zapewnić szybkość i sprawność postępowania administracyjnego. Związane jest to też z tym, że w większości przypadków oryginał dokumentu musi pozostać w aktach organu, który go wydał. Względną nowością w postępowaniu administracyjnym jest możliwość poświadczania zgodności odpisu dokumentu z oryginałem przez pracownika organu, przed którym toczy się postępowanie.

15.06.2024

Dziecko ma prawo wnosić o zmianę nauczyciela, ale decyzja należy do dyrektora

Zarządzanie oświatą

Uczniowie i ich rodzice mogą zawnioskować do dyrektora o zmianę nauczyciela, jednak wniosek musi być dobrze uzasadniony, by do zmiany faktycznie doszło. Dla dyrektorów taka decyzja jest trudna, bo muszą ocenić na ile zmiana jest potrzebna i czy przysłuży się tak uczniom, jak i samemu nauczycielowi. Czasem potrzebne będzie także dopełnienie formalności.

01.06.2024

Jak należy traktować przeszkloną ścianę?

Budownictwo Nieruchomości

Okno powszechnie utożsamia się z otworem w ścianie, ewentualnie w dachu, który będzie zapewniał oświetlenie oraz wentylację wnętrza. Intuicyjnie okno kojarzy się z takim elementem, który będzie można otwierać. Sądownictwo administracyjne przyjmuje jednak, że decydującą cechą, by przeszklenie w ścianie uznać za okno, jest jego przejrzystość.

29.05.2024

Rada gminy nie tylko stanowi prawo , ale pełni też funkcje kontrolne

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Rada gminy jest jednocześnie organem stanowiącym i kontrolnym, przy czym funkcję kontrolną sprawuje przez komisję rewizyjną. W zależności od potrzeb może powołać również inne komisje stałe lub doraźne, określając ich zadania. Kompetencji kontrolnych nie może jednak przenieść na inny podmiot, np. na przewodniczącego rady gminy lub na swoje organy pomocnicze.

29.05.2024

Budynku gospodarczego nie zawsze wybuduje się bez formalności

Budownictwo

Budynek gospodarczy, służący m.in. do przechowywania narzędzi, co do zasady nie wymaga pozwolenia na budowę. W orzecznictwie sądów administracyjnych można jednak natrafić na problemy interpretacji tego pojęcia. Z powodu braku wyraźnego zakazu w prawie budowlanym można uznać, że budynek gospodarczy może powstać na działce budowlanej samodzielnie.

24.05.2024

Opłata planistyczna - wyjaśniamy procedurę w sprawie nałożenia opłaty

Samorząd terytorialny Nieruchomości Ład Przestrzenny

Opłata z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowana uchwaleniem bądź zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest ustalana zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Procedurę można wszcząć w ciągu pięciu lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące. W tym czasie właściwy organ ma obowiązek doręczyć zbywcy zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia opłaty planistycznej. Ustalenie jej wysokości to kolejny etap.

22.05.2024

Rozpalenie ogniska na własnej posesji bez zezwolenia gminy, ale z rozwagą

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Nie ma generalnego zakazu rozpalania ogniska na własnej posesji. Nie oznacza to jednak, że można spalać wszystko i w dowolnym miejscu, bo ognisko nie może powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu, a przy drodze publicznej nie może ograniczać widoczności i zagrażać bezpieczeństwu. Często za rozpalenie ogniska można zostać ukaranym grzywną do 500 zł.

30.04.2024

Ścianę budynku zarządca może pomalować bez zgody właścicieli mieszkań

Budownictwo

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie potrzebuje zgody właścicieli lokali, by pomalować budynek. Jest to bowiem czynność zwykłego zarządu. Zbędne są też formalności budowlane. Malowanie ścian zalicza się do bieżącej konserwacji, a ta nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę.

19.04.2024

Lokal samodzielny, czyli jaki?

Nieruchomości

Lokal musi być samodzielny, jeżeli ma być ustanowione do niego odrębne prawo własności. "Samodzielność" oznacza, że właściciel i inne osoby przede wszystkim mają swobodny dostęp do mieszkania np. z klatki schodowej lub korytarza a także korzystają z niego zgodnie z jego funkcją.

13.04.2024