Monika Pogroszewska

Monika Pogroszewska

Kontakt: monika.pogroszewska@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Zmiana w PIT dobra, ale dlaczego dopiero teraz

PIT Polski Ład

1 lipca wejdą w życie zmiany w PIT korzystne dla podatników. Powstaje jednak pytanie, dlaczego po ubiegłorocznym zamieszaniu, związanym z wejściem w życie Polskiego Ładu w połowie roku, ustawodawca funduje podatnikom podobny galimatias. Zwłaszcza że problem znany jest od lat.

22.06.2023

Przepisy się zmienią, ale problem zawieszenia biegu przedawnienia zostanie

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy

Mimo że proponowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ordynacji podatkowej ma być korzystny dla podatników, to bez zmian pozostanie przepis wykorzystywany przez skarbówkę do zawieszenia biegu terminu przedawnienia. Rosną obawy, że postępowania karne skarbowe będą nadal wszczynane instrumentalnie. Eksperci spodziewają się chaosu i rosnącej liczby spraw przed sądami administracyjnymi.

22.06.2023

Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje zmian w ordynacji podatkowej

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy

Wszyscy zainteresowani mogą do końca sierpnia zgłaszać uwagi do zmian proponowanych przez Ministerstwo Finansów w ordynacji podatkowej. Projekt ustawy zakłada m.in.: zwiększenie roli czynności sprawdzających, możliwość załatwiana niektórych spraw podatkowych na wniosek podatnika w postępowaniu uproszczonym, możliwość zapłaty podatku za osoby spoza najbliższej rodziny do kwoty 5 tysięcy złotych.

21.06.2023

Luka w przepisach utrudni działanie fundacji rodzinnej

CIT PIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Przepisy nie pozwalają osobom fizycznym wnosić detalicznych obligacji skarbowych do fundacji rodzinnej. Według ekspertów, konieczne jest wyjaśnienie wątpliwości, jeszcze zanim nowe prawo zaczęło w pełni funkcjonować. W przeciwnym razie część kapitału może „wyemigrować” za granicę, co byłoby sprzeczne z założeniami ustawy o fundacji rodzinnej.

21.06.2023

Raport FOR: Polskie finanse publiczne są w złym stanie

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

W 2022 roku wydatki publiczne, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wyniosły niemal 36 tys. zł, a w przeliczeniu na jednego pracującego – ponad 79 tys. zł - wynika z 12. edycji „Rachunku od państwa”, analizy przygotowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju. W ostatnich ośmiu latach wydatki socjalne w ujęciu realnym wzrosły w Polsce o prawie 41 proc. – był to czwarty najwyższy wynik w UE.

20.06.2023
1    93  94  95  96  97  98  99  100  101    104