Monika Pogroszewska

Monika Pogroszewska

Kontakt: monika.pogroszewska@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Krajowa Izba Radców Prawnych ponownie zajmie się formą "radczyni prawna"

Prawnicy Doradca podatkowy

Do Krajowej Izby Radców Prawnych jak również Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu ponownie trafił wniosek dotyczący dopuszczalności używania formy "radczyni prawna". Jego autor, dr Piotr Cybula, zwraca uwagę, że mimo wcześniejszej negatywnej opinii samorządu, zwrot "radczyni prawna" pojawia się zarówno na stronie internetowej KIRP, jak i na stronach internetowych okręgowych izb radców prawnych.

29.08.2023

RPO: Osobie prawnej nie przysługuje zadośćuczynienie

Prawo cywilne Spółki

Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o wydanie uchwały, w której Sąd Najwyższy jednoznacznie wykluczy możliwość zasądzenia zadośćuczynienia za krzywdę poniesioną przez osoby prawne w związku z bezprawnym naruszeniem jej dóbr osobistych - poinformowało we wtorek biuro RPO.

29.08.2023

Pat w rozliczeniu białych certyfikatów. Wszystko przez sprzeczne interpretacje fiskusa

Finanse samorządów VAT Doradca podatkowy

Dyrektor KIS odpowiada gminom, że otrzymanie od wykonawcy pieniędzy ze sprzedaży białych certyfikatów nie podlega VAT i gminy nie muszą wystawiać faktur. Z kolei wykonawcom odpowiada zupełnie coś innego – że gminy muszą wystawiać im faktury. Fiskus znów wydaje odmienne interpretacje dla dwóch stron umowy, mimo iż kwestia ta została rozstrzygnięta przez Naczelny Sąd Administracyjny. To duży problem dla samorządów.

29.08.2023

Eksperci narodowi oddelegowani do UE będą zwolnieni z podatku

PIT Prawo europejskie

Przychody eksperta narodowego z tytułu oddelegowania do pracy w instytucjach Unii Europejskiej, otrzymywane od jego instytucji macierzystej, będą w latach 2023-2025 wolne od podatku. Wysokość przychodów objętych zaniechaniem nie może przekroczyć kwot dziennych i miesięcznych diet pobytowych - zakłada projekt rozporządzenia ministra finansów.

28.08.2023

Rozliczenie podatku u źródła znów pełne pułapek

CIT PIT Doradca podatkowy

Zaledwie po roku od złagodzenia przepisów dotyczących rozliczenia podatku u źródła, podatnicy muszą przygotować się na ponowne ich zaostrzenie. Chodzi o warunki niepobierania przez płatnika podatku od odsetek i dyskonta od listów zastawnych oraz obligacji notowanych na rynku regulowanym albo w alternatywnym systemie obrotu. Od 2024 r. nie będzie można skorzystać z automatycznego wyłączenia obowiązku poboru podatku, a przepisy zmienią się na niekorzyść bez okresu przejściowego.

28.08.2023
1    80  81  82  83  84  85  86  87  88    104