Zofia Jóźwiak

Artykuły autora

Opłata za niezebrane szklane butelki ma zostać obniżona, i to dziesięciokrotnie

Środowisko Prawo gospodarcze

Przepisy o kaucjach są niesprawiedliwe dla wprowadzających napoje w szklanych butelkach. Stawka za braki w ich zbieraniu jest naliczana od kilograma i wynosi tyle samo, co od naczyń plastikowych czy aluminiowych. Resort środowiska przygotowuje jednak nowelizację rozporządzenia, która ma to zmienić.

12.08.2024

Od 2025 roku ubrania i buty zbierane odrębnie. To może być kolejna fikcja

Środowisko Odpady Prawo europejskie

Pewne jest jedno. Od stycznia przyszłego roku mieszkańcy i gminy będą mieli obowiązek odrębnego zbierania i segregacji kolejnej frakcji odpadów – tym razem tekstyliów. To wymóg unijny. Chodzi o zwiększenie recyklingu tego rodzaju resztek. Jednak eksperci sygnalizują, że brakuje systemu zbiórki i przetwarzania starej odzieży. Realizacja nowych zasad może więc okazać się fikcją.

07.08.2024

Butelki po mleku wyłączone z systemu kaucyjnego. Jest nowa wersja projektu

Środowisko Prawo gospodarcze

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja nowelizacji ustawy kaucyjnej. Zostało w niej uwzględnione część postulatów przedsiębiorców objętych systemem zbierania. Łatwiej też będzie mieszkańcom oddać wykorzystane butelki czy puszki. Na jeden z postulatów rząd pozostał jednak głuchy. Nie odroczono daty wejścia w życie systemu kaucyjnego. Nadal aktualna jest data 1 stycznia 2025 roku.

31.07.2024

Obowiązkowe klauzule pomogą wykonawcom przetargów przy waloryzacji pensji pracowników

Zamówienia publiczne

W umowie o zamówienie publiczne trzeba zawrzeć klauzule waloryzacyjne, w tym m.in. związane ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia. To wykonawca, co do zasady, musi zadbać, żeby uzyskać waloryzację wynagrodzenia związaną z lipcową podwyżką minimalnej pensji. Może jednak na to liczyć jedynie, gdy zatrudnia osoby na poziomie najniższej płacy krajowej albo najniższej stawki godzinowej.

22.07.2024

Omyłki oczywiste, choć nie dla każdego. Czasem potrzebna jest interwencja KIO

Zamówienia publiczne

Błąd oferenta nie zawsze oznacza wykluczenie z przetargu. Oczywistą omyłkę poprawi zamawiający, dlatego trzeba ją jak najszybciej zgłosić. A gdy jej nie uwzględni i wykluczy wykonawcę z przetargu, pozostaje możliwość odwołania się i szansa na zmianę decyzji przez Krajową Izbę Odwoławczą. Zgubna dla wykonawcy może okazać się zarówno rutyna, jak i brak doświadczenia, a nawet niestaranne przekopiowanie kilku liter i cyfr.

12.07.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    20