Katarzyna Nocuń

Katarzyna Nocuń

Kontakt: katarzyna.nocun@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 znów zostanie zasilony

Finansowanie zdrowia Farmacja Koronawirus

Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 pokrywa wydatki poza ustawą budżetową, co jest niezgodne z konstytucją, a opinia publiczna ma ograniczone możliwości ich kontroli. Rząd nie przedstawił do tej pory planów ani deklaracji jego wygaszania. W dodatku znów zostanie zasilony obligacjami Banku Gospodarstwa Krajowego.

11.03.2024

Ratownicy medyczni bez samorządu i pracy. Zapłaci państwo?

Zawody medyczne

Do przeprowadzenia wyboru delegatów na pierwszy zjazd ratownicy medyczni potrzebują spisu, ale nie mają uprawnień, by zbierać dane osobowe. Ofiarami trwającego kilka miesięcy bałaganu są absolwenci, którym do zatrudnienia potrzebne jest prawo wykonywania zawodu wydawane przez samorząd. Tego jednak nie ma. Za źle przeprowadzony proces legislacyjny i w efekcie brak zatrudnienia - mogą skarżyć państwo.

08.03.2024

Zamiast porodówek oddziały geriatryczne - demografia wymusza reformę

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Demografia wymusza przestawienie opieki zdrowotnej na potrzeby seniorów. Łóżek dla schorowanych starszych osób brakuje już teraz. Jednocześnie odziały położnicze świecą pustkami i przynoszą milionowe straty. Lokalne władze boją się jednak zmian. Na likwidację oddziału nie ma szans przed wyborami. To działania wbrew logice, ekonomii i przepisom, które teoretycznie powinny wymuszać dostosowanie szpitali do warunków dyktowanych przez demografię.

05.03.2024

Infolinia Rzecznika Praw Pacjenta czynna całodobowo

Pacjent

Całodobowa infolinia 800 190 590 umożliwia szybkie wsparcie w sytuacjach krytycznych. Od 1 marca 2024 roku jest czynna całodobowo tj. przez 24 godziny we wszystkie dni tygodnia, w tym święta i dni wolne ustawowo od pracy. Działania interwencyjne podejmowane są w sprawach wymagających niezwłocznego działania, zwłaszcza zagrażających życiu i zdrowiu, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia kobiet w ciąży, osób starszych, niepełnosprawnych czy dzieci, jak również, wskazujące na wysokie zagrożenie naruszenia praw pacjenta.

03.03.2024

Prawo do zmiany. Kobiety za antykoncepcję rocznie płacą 600 mln złotych

Farmacja

Wartość rynku antykoncepcji hormonalnej w 2023 r. wyniosła 593 mln złotych, z czego połowę wydały na ten cel kobiety do 35. roku życia - wynika z danych PEX przekazanych Prawo.pl. Kwota maksymalna przewidziana w poselskim projekcie Trzeciej Drogi, czyli 500 mln zł, mogłaby pokryć koszty bezpłatnej antykoncepcji dla kobiet do 25. roku życia i rozszerzonej refundacji dla starszych - szacuje ekspert.

02.03.2024
1    15  16  17  18  19  20  21  22  23    162