Katarzyna Nocuń

Katarzyna Nocuń

Kontakt: katarzyna.nocun@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Urlop dla kobiet po poronieniu jest fikcją, z korzyścią dla budżetu państwa

Pacjent Opieka zdrowotna Poprawmy prawo

Procedury odstraszają kobiety od brania urlopu macierzyńskiego po utracie ciąży. Mimo że przysługuje im prawo do ośmiu tygodni pełnopłatnego urlopu, także po poronieniu na wczesnym etapie ciąży, to nie decydują się na przewidzianą w przepisach traumatyzującą ścieżkę i wybierają zwykłe L4. Tracą na tym zarówno kobiety, jak i pracodawcy, ale zyskuje ZUS.

02.09.2022

W POZ i aptekach można szczepić się przeciwko grypie

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Od dziś, między innymi w przychodniach POZ i aptekach, można zaszczepić się przeciwko grypie. Usługa szczepienia jest bezpłatna, ale koszt szczepionki pokrywa pacjent. Szczepionkę Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje tylko kobietom w ciąży i osobom powyżej 75. roku życia.

01.09.2022

Amalgamat znika z gabinetów, ale niekoniecznie z zębów pacjentów

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarze dentyści nie będą już zakładać plomb amalgamatowych. Jednak o wymianie wypełnienia na białe, estetyczne będą decydować względy medyczne. Nie ma mowy o zastępowaniu "metalowych" plomb na życzenie pacjenta. Chodzi bowiem o wydatkowanie środków publicznych. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że odejście od amalgamatu będzie kosztować 21 mln zł.

01.09.2022

Obowiązuje stan zagrożenia - covidowy wrzesień pokaże, co dalej z obostrzeniami

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, a rząd nie zdecydował się na zaostrzenie przepisów. Przebieg i skala zakażeń Covid-19 we wrześniu, czyli po powrocie dzieci do szkół, pokaże, czy konieczne są nowe obostrzenia - tak decyzję Ministerstwa Zdrowia wyjaśniają eksperci. Nawet łagodny przebieg kolejnej fali Covid-19 może zachwiać systemem edukacji, który już teraz zmaga się z brakiem nauczycieli.

31.08.2022

Resort zdrowia nie doszacował reformy leczenia pacjentów w POZ

Pacjent Finansowanie zdrowia

Koszt wprowadzenia dodatkowych badań i konsultacji do podstawowej opieki zdrowotnej będzie wyższy niż założyło Ministerstwo Zdrowia. Sygnały płynące od lekarzy POZ, że 900 mln zł na 3,2 mln pacjentów w budżecie powierzonym to za mało, potwierdził ekspert kliniczny w rekomendacji przygotowanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Powody, które wymienia, to: powszechny kryzys kadrowy i wyceny badań poniżej cen rynkowych.

31.08.2022
1    120  121  122  123  124  125  126  127  128    162