Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Dwa nowe badania genetyczne skrócą proces diagnozy wad wrodzonych

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje dwa nowoczesne badania genetyczne, które mogą przyspieszyć diagnozę choroby i dobrać odpowiednie leczenie. Jedno z nich jest szczególnie istotne dla diagnostyki chorób hematoonkologicznych. Wprowadzenie nowych badań ma skrócić okres tzw. „odysei diagnostycznej” - pacjenci z chorobami genetycznymi niejednokrotnie latami czekają na diagnozę.

19.04.2024

Leczenie otyłości olbrzymiej ma być bardziej dostępne

Pacjent Opieka zdrowotna

Program pilotażowy w zakresie specjalistycznej opieki nad pacjentami z otyłością olbrzymią będzie przedłużony do 30 czerwca 2026 r. Ma to zwiększyć liczbę pacjentów, którzy z takiej opieki skorzystają, co przełoży się na ich szybszy powrót do aktywności zawodowej i zmniejszy liczbę powikłań. W efekcie koszt dla państwa ponoszony z tego tytułu będzie niższy.

18.04.2024

Brakuje lekarzy specjalistów medycyny ratunkowej. MZ wydłuża termin dla SOR­-ów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) dostaną czas do końca tego roku na zorganizowanie świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz na zapewnienie ordynatora SOR-u, którym będzie mógł być lekarz z odpowiednią specjalizacją. Ponad jedna trzecia SOR-ów do końca czerwca miałaby problem ze spełnieniem jednego z tych warunków.

16.04.2024

Dobry posiłek także w ZOL-ach? Takie są postulaty

Pacjent Opieka zdrowotna

Kolejne szpitale przystępują do programu „Dobry posiłek w szpitalu”. Pierwotnie miał trwać tylko do końca czerwca tego roku. Ministerstwo Zdrowia zapowiada jednak, że program będzie przedłużony. Dyrektorzy szpitali uważają, że to dobry krok. Zaznaczają, że programem powinny zostać objęte także zakłady opiekuńczo-lecznicze. Obecnie pacjent zol-u działającego na terenie szpitala nie może liczyć na taki sam jadłospis, co pacjent szpitala.

15.04.2024

Zakup aparatu słuchowego może być kosztem podatkowym

Domowe finanse PIT Niepelnosprawność

Lekarka stomatolog, która nie może odliczyć zakupu aparatów słuchowych lepszej jakości w ramach ulgi rehabilitacyjnej, będzie mogła zaliczyć ten wydatek do kosztu uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Może bowiem bez takiego aparatu funkcjonować w życiu codziennym, ale jej praca bez niego jest niemożliwa. Potwierdził to niedawno dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

13.04.2024
1    22  23  24  25  26  27  28  29  30    117