Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Osoby niepełnosprawne mogą mieć utrudniony wjazd do stref czystego transportu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Z zakazu wjazdu do tzw. stref czystego transportu zwolnione są m.in. pojazdy „posiadające odpowiednie oznaczenie, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne”. Ten nieprecyzyjny zapis, stwarzający wiele możliwości interpretacji, miał być doprecyzowany w pracach nad ustawą o elektromobilności. Tak się jednak nie stało. Czym zatem służby mają się kierować przy ocenie uprawnień i czy na pewno nie odbije się to na kierowcach z niepełnosprawnościami?

05.02.2022

Rusza pilotaż e-spirometrów, ale tylko dla tysiąca pacjentów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Do 28 lutego 2022 r. placówki podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mogą składać wnioski do pilotażowego programu w zakresie wykorzystania elektronicznych spirometrów. Pilotaż ma objąć tylko tysiąc pełnoletnich pacjentów-ozdrowieńców, którzy jeszcze odczuwają skutki Covid-19.

31.01.2022

Kto wystawia wniosek o nadanie stopnia niepełnosprawności stałej i czasowej?...

Pacjent Opieka zdrowotna

Wniosek o nadanie stopnia niepełnosprawności stałej i czasowej składa osoba zainteresowana, jej przedstawiciela ustawowy albo, za ich zgodą, ośrodek pomocy społecznej. Jeśli więc lekarz złoży wniosek do powiatowego zespołu orzekającego w imieniu swojego pacjenta, ten nie zostanie rozpatrzony.

31.01.2022

Niepełnosprawni wykluczeni komunikacyjnie, bo brakuje odpowiednich przepisów

Samorząd terytorialny Transport

Polskie przepisy wciąż nie nakładają na organizatorów transportu obowiązku zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami czy ograniczeniami ruchowymi w taborze komunikacji publicznej - miejskiej, międzymiastowej czy regionalnej. Natomiast taki obowiązek pojawia się przy zakupie taboru ze środków unijnych.

31.01.2022
1    109  110  111  112  113  114  115  116  117    117