Regina Skibińska

Artykuły autora

Spółdzielnie energetyczne z szansą na korzystną regulację

Energetyka

Zespół ekspertów działający przy pełnomocniku rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich zakończył prace nad zmianą przepisów prawa dot. spółdzielni energetycznych. To reakcja na znikome zainteresowanie tworzeniem spółdzielni energetycznych - obecnie w Polsce zarejestrowane są zaledwie dwie takie spółdzielnie. Zapowiadane przepisy są szansą na ich upowszechnienie.

02.02.2023

Kłopoty frankowiczów z odsetkami - niekorzystne interpretacje pozbawiają ich pieniędzy

Banki Kredyty frankowe

Wielu kredytobiorców jest pozbawionych roszczeń odsetkowych za okres od kilku do kilkunastu miesięcy. To efekt uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2021 r. Sądy często interpretują ją w ten sposób, że naliczają odsetki od dnia złożenia przez kredytobiorcę oświadczenia o zapoznaniu się ze skutkami nieważności umowy i ich akceptacji, a niekiedy nawet od dnia publikacji prawomocnego orzeczenia w sprawie.

31.01.2023

Rzecznik MŚP pomoże w sporze sądowym przedsiębiorcy z ZUS

Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Po latach pomagania przedsiębiorcom w postępowaniach prowadzonych przed ZUS Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zyskał nowe uprawnienie: będzie mógł uczestniczyć w tych sporach także przed sądem. Dziś firmy mogą korzystać ze wsparcia rzecznika tylko na pierwszym etapie sporu z ZUS, tj. na etapie postępowania administracyjnego.

30.01.2023

Pytania do TSUE mogą sprawy kredytobiorców Getin Noble Bank zamrozić na lata

Banki Kredyty

W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie czekają na rozpatrzenie tysiące spraw kredytobiorców Getin Noble Banku. Szybkich rozstrzygnięć tu jednak nie będzie. Znamy pytania, jakie sąd skierował do TSUE. Prawnicy obawiają się, że sprawy skończą się po latach odrzuceniem przez WSA skarg frankowiczów. I wskazują, że sąd mógł zadać więcej pytań - m.in. o to, czy kredytobiorcy mający roszczenia wobec banku, zostali potraktowani zgodnie z prawem UE.

30.01.2023

Koniec ze strzelaniem amunicją ołowianą na terenach wodno-błotnych

Prawo karne Środowisko

Myśliwi żegnają się z ołowiem. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę, którą Firearms United Network wniosło przeciwko Komisji Europejskiej w sprawie rozporządzenia Komisji (UE) dotyczącego amunicji ołowianej na obszarach wodno-błotnych lub wokół nich. Oznacza to, że możliwość strzelania ołowianą amunicją będzie od połowy lutego bardzo ograniczona.

30.01.2023
1    59  60  61  62  63  64  65  66  67    122