Radosław Chudy

Artykuły autora

Nadszedł czas na definicję transakcji kontrolowanej

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Problematyka cen transferowych wciąż stanowi jeden z głównych obszarów zainteresowania polskich przedsiębiorców. Wynika to chociażby z wprowadzenia przez ustawodawcę od stycznia 2021 r. prawdziwie rewolucyjnych przepisów w zakresie należytej staranności w transakcjach z kontrahentami dokonującymi rozliczeń z rajami podatkowymi – pisze Radosław Chudy z GWW.

15.04.2021

Polska na trzecim od końca miejscu w międzynarodowym rankingu konkurencyjności systemów podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Polska zajęła 34 miejsce na 36 możliwych w międzynarodowym rankingu konkurencyjności systemów podatkowych państw OECD. To przykra i dość jednoznaczna ocena polskich regulacji i mechanizmów podatkowych. Polsce wytknięto m.in. ponadprzeciętną liczbę godzin, jakie przedsiębiorca musi poświęcić na rozliczenie VAT oraz zbyt restrykcyjne przepisy w zakresie kompensacji strat.

20.11.2020

„Bezpieczna przystań” w cenach transferowych – czy aby na pewno bezpieczna?

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Obszar transakcji dokonywanych przez podmioty powiązane w myśl przepisów o cenach transferowych (ang. transfer pricing), jest jednym z najbardziej dynamicznych i podatnych na zmiany w polskim prawie podatkowym. Z kolei do najczęstszych tego typu transakcji należą bez wątpienia pożyczki oraz odpowiednio kredyty i emisje obligacji udzielane wzajemnie przez podmioty – pisze Radosław Chudy z GWW.

03.11.2020

Ustawa o wzajemnym uznawaniu towarów w UE już obowiązuje polskie firmy

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Obowiązująca od 10 września ustawa o wzajemnym uznawaniu towarów w krajach Unii wprowadza kilka dobrych rozwiązań, m.in. możliwość złożenia oświadczenia przez przedsiębiorców w tej sprawie. Z drugiej przewiduje kary za nierzetelne informacje. Przede wszystkim jednak może mieć duży wpływ na działalność krajowych jednostek badawczych i jednostek oceny technicznej

30.09.2020

Czy to początek końca międzynarodowej batalii arbitrażowej o zabytkowe, stołeczne koszary?

Samorząd terytorialny Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Londynie w swoim niedawnym wyroku oddalił wszystkie roszczenia spółki Griffin przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Jak się jednak okazuje, wygrana Polski w arbitrażu, wcale nie musi oznaczać końca całego sporu. Wieloletniemu sporowi od początku jego trwania przyglądają się: branża deweloperska, opinia publiczna, ale przede wszystkim prawnicy zajmujący się międzynarodowym prawem inwestycyjnym – pisze Radosław Chudy z GWW.

19.05.2020
  1  2  3