Beata Igielska

Artykuły autora

Dla ucznia prawo, dla nauczyciela sugestia - sprzedaż nauczycielskich materiałów bez poszanowania praw autorskich

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele ścigają i potępiają uczniów za ściąganie, natomiast na nauczycielskich grupach internetowych kwitnie handel materiałami z awansu zawodowego, gotowcami, szablonami na gazetki, kartami pracy przerobionymi lekko z Pinteresta czy innych stron lub od innych osób. Świadomie czy nie, nauczyciele też kradną treści intelektualne na potęgę.

30.08.2021

System zniechęca do zostania nauczycielem - twórczy pedagog nie akceptuje ograniczania autonomii

Kadry w oświacie HR Zarządzanie oświatą

Żeby ponadprzeciętny nauczyciel mógł zaistnieć, dyrektor powinien mu pozwolić działać, tworzyć warunki do realizacji jego pomysłów, wspierać - mówi prof. Roman Leppert z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. I podkreśla, że konieczne jest tworzenie odpowiedniej kultury szkoły, choć obowiązujące przepisy w tym nie pomagają.

28.08.2021

Rektor APS: Potrzebne jednakowe kryteria kształcenia nauczycieli dla wszystkich uczelni

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Trzeba zrobić wszystko, żeby w polskich szkołach nie zabrakło bardzo dobrze przygotowanych do zawodu nauczycieli. Można zadać sobie pytanie jaki wpływ proponowane zmiany mogą mieć na przygotowanie kolejnych pokoleń nauczycieli? Na ile kompetencje absolwenta uczelni akademickich i akademii praktycznych będą porównywalne? - zastanawia się prof. Barbara Marcinkowska.

19.08.2021

Początek roku pokaże skalę kadrowych problemów szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Narasta kryzys kadrowy w polskiej oświacie. Nauczyciele "rzucają papierami" nie tylko z powodu niesatysfakcjonujących pieniędzy za wykonywaną pracę. Robią to też z powodu polityki rządu, a szczególnie z powodu ideologizującego ministra Przemysława Czarnka. Samorządowcy też często nie mogą się z nim dogadać. Koniec sierpnia może pokazać prawdziwe spustoszenie w szkolnych kadrach.

12.08.2021

Rektor APS: Na prestiż trzeba sobie zapracować

Zarządzanie oświatą

Nauczycieli brakuje. Z jednej strony istnieje więc potrzeba przygotowania dużej grupy nowych nauczycieli, z drugiej zaś ciągłego podnoszenia jakości procesu kształcenia. Pytanie jak to sensownie połączyć? - mówi prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej. Konieczne jest wprowadzenie mechanizmów, które na podstawie jakości pracy uczelni będą przyznawały prawo do kształcenia nauczycieli.

07.08.2021
1    5  6  7  8  9  10  11  12  13    33