Józef Kielar

Artykuły autora

Andrzej Sośnierz: Rząd stracił kontrolę nad pandemią

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Wszystkie obecne działania rządu dotyczące walki z koronawirusem są spóźnione. Epidemia tak się rozwinęła, że nie da się już jej wytłumić – twierdzi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. I dodaje, że zbytnie scentralizowanie wszystkich decyzji powoduje paraliż państwa, bo wszyscy czekają na rozkaz z góry i w oczekiwaniu na ten rozkaz nie robią nic.

29.10.2020

Tylko większe nakłady mogą złagodzić głęboki kryzys z psychiatrii

Opieka zdrowotna

Bez zwiększenia nakładów na psychiatrię z 3,4 do 5 proc. wszystkich wydatków na ochronę zdrowia, nie da się skutecznie przeprowadzić reformy tej dziedziny medycyny. Pacjenci mogą być pozbawieni odpowiedniej pomocy - mówi Katarzyna Szczerbowska (chorująca na schizofrenię) z rady Fundacji eFkropka pomagającej osobom przeżywającym kryzysy psychiczne.

24.10.2020

Rzecznik pacjentów chce wzmocnić swoją pozycję

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Rzecznik Praw Pacjenta będzie dążył w ciągu najbliższych trzech lat do likwidacji wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych i przejęcia ich funkcji. Chce także mieć prawo do występowania w sprawach pacjenckich przed Trybunałem Konstytucyjnym i Naczelnym Sądem Administracyjnym.

12.10.2020

Bukiel: Centralizacja NFZ i upaństwowienie szpitali do niczego dobrego nie prowadzą

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Centralizacja Narodowego Funduszu Zdrowia to droga do ochrony zdrowia jako jednego „państwowego przedsiębiorstwa”. Planowane upaństwowienie szpitali będzie kolejnym krokiem w tym kierunku. Nie wyjdzie to na dobre, zwłaszcza pacjentom, bo takimi „tworami”, jak wskazują doświadczenia z okresu PRL, trudno efektywnie zarządzać - ocenia dr Krzysztof Bukiel,

22.09.2020

Teleporady nie zwalniają lekarzy od odpowiedzialności karnej, cywilnej i zawodowej

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

W okresie pandemii telemedycyna jest często jedyną metodą kontaktu pacjenta z lekarzem. Nadużywanie jej może być jednak ryzykowne i dla chorego, i dla leczącego. Za błędną diagnozę lekarz może ponieść surowe konsekwencje – uważa Krzysztof Marcin Zakrzewski, dyrektor Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa – Ochota.

19.09.2020
1    15  16  17  18  19  20  21  22  23    24