united kingdom
ukraine

Józef Kielar

Artykuły autora

Gawrońska: Dobre monitorowanie wskaźników może wpłynąć na poprawę jakości leczenia

Pacjent Opieka zdrowotna

Gdyby przyjąć, że ok. 20 proc. błędów wynika z niewłaściwego podania produktu leczniczego, można by założyć, iż w Polsce dziennie ok. 6 osób doświadcza takich błędów. Niestety, nie gromadzimy precyzyjnych danych na ten temat i dlatego nie mamy świadomości gigantycznej skali tego zjawiska – zauważa dr Anna Gawrońska z Zakładu Innowacji w Ochronie Zdrowia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

14.02.2025

We wskaźnikach jakości powinniśmy uwzględnić bezpieczeństwo lekowe pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Jak zauważają eksperci, w rozporządzeniu dotyczącym wskaźników jakości w opiece zdrowotnej całkowicie pominięto aspekty związane z bezpieczeństwem pacjenta w zakresie bezpiecznej farmakoterapii i użycia wyrobów medycznych. Tymczasem szacuje się, że pomyłki związane z niewłaściwym podaniem leku to nawet 1/5 wszystkich błędów medycznych - choć trudno określić to dokładnie, bo niewielu gromadzi takie dane. Pomóc mogłyby właśnie odpowiednie wskaźniki.

12.02.2025

Kraszewski: Bez konsolidacji i restrukturyzacji szpitali reforma ochrony zdrowia się nie uda

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jeśli zamierzamy przeprowadzić reformę szpitalnictwa w Polsce, to należałoby wdrożyć w życie modele konsolidacyjne i restrukturyzację. Z punktu widzenia prowadzonej działalności, konkurowania o zasób czy o pracowników, rozdrabnianie podmiotów leczniczych jest bardzo groźne dla systemu ochrony zdrowia. Staje się on bowiem coraz droższy i coraz mniej wydolny - uważa dr Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i prezes Polskiej Unii Szpitali Klinicznych.

16.01.2025

Dr Pakulski: Reformy ochrony zdrowia nie można przeprowadzić w kilka miesięcy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Nie da się zbudować nowego systemu ochrony zdrowia z dnia na dzień zatrzymując wszystkie istniejące rozwiązania. Działamy przecież na żywym organizmie. Musi się to odbywać ewolucyjnie, tak jak np. w Holandii, gdzie proces ten trwał kilkanaście lat, ale zakończył się sukcesem – mówi dr Marcin Pakulski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie, członek ministerialnego zespołu ds. zmian systemowych w ochronie zdrowia oraz były prezes NFZ.

31.12.2024

Kijak: Młodzi lekarze nie chcą być chirurgami

W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba chirurgów w Polsce zmniejszyła się o 15 proc., średnia ich wieku wynosi około 58 lat, a 15 proc. wykonujących tę specjalizację jest już w wieku emerytalnym. Dyrektorzy szpitali, tłumacząc się niską wyceną przez NFZ procedur w tej dziedzinie medycyny, często płacą chirurgom mniej niż innym niektórym specjalistom - mówi Ryszard Kijak, lekarz anestezjolog z 45-letnim stażem pracy, członek Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

28.11.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    25