Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Rząd chce uregulować zbiegi tytułów do ubezpieczeń rolników

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Resort rolnictwa pracuje nad przepisami, które mają usunąć mankamenty ubezpieczeń społecznych rolników. Zapowiedź regulacji jest na tyle enigmatyczna, że nie wiadomo, czy rząd chce tylko uregulować świadczenia tzw. dwuzawodowców, czyli rolników ubezpieczonych w KRUS i w ZUS, czy także prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy płacą KRUS

01.09.2021

PIP: Nie zawsze bezpiecznie na małych budowach

Prawo pracy BHP Budownictwo

Pojedyncza deska zamiast podestu roboczego, brak balustrad ochronnych na rusztowaniach i wzdłuż krawędzi stropów, dekarze montujący strome dachy bez zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości – to podstawowe uchybienia spośród całej gamy nieprawidłowości, z jakimi zetknęli się inspektorzy pracy podczas akcji „Kontrole na małych budowach” – podała we wtorek PIP.

31.08.2021

Powrót pracowników do biur – co musi, a co powinien pracodawca

Prawo pracy BHP Koronawirus

Około 8 mln Polaków, według Finansowego Barometru ING, pracowało zdalnie w czasie pandemii. Natomiast według badania „Powrót firm do biura a pandemia COVID-19” zrealizowanego przez Dailyfruits, ponad 70 proc. firm przewiduje powrót do pracy stacjonarnej. Zdaniem ekspertów, pracodawcy powinni wdrożyć kluczowe zasady bezpieczeństwa i odpowiednio poinstruować pracowników co do konieczności ich przestrzegania.

31.08.2021

Drugi rok pandemii, a w kodeksie wciąż brak przepisów o pracy zdalnej

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Resort rodziny i polityki społecznej twierdzi, że kontynuuje prace nad dwoma projektami ustaw, które przekazane mu zostały przez resort byłego już wicepremiera Gowina. Wkrótce przepisy o pracy zdalnej oraz o badaniu trzeźwości pracowników mają trafić na Komitet Stały Rady Ministrów. Związkowcy chcą jednak, by zajęła się nimi Rada Dialogu Społecznego, zabiegają też o usunięcie z projektu całkowitej pracy zdalnej.

31.08.2021

RPO pyta o reformę systemu orzecznictwa w sprawie niepełnosprawności

Pomoc społeczna Emerytury i renty

W Polsce jest sześć systemów orzekania o niepełnosprawności: cztery w sprawie uprawnień do świadczeń rentowych, piąty - stopnia niepełnosprawności, a szósty – kształcenia specjalnego. Oznacza to konieczność badań obywateli przez różne zespoły orzecznicze, co w przypadku osób chorych wiąże się z dużymi utrudnieniami, zwłaszcza w pandemii.

30.08.2021
1    431  432  433  434  435  436  437  438  439    772