Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Składka zdrowotna, tak jak składka na ZUS, z mechanizmem ograniczającym?

Domowe finanse PIT Prawo pracy Polski Ład

Od 1 stycznia zmienią się zasady płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przede wszystkim jednak nie będzie już można poniesionych na ten cel wydatków odliczyć w rocznym PIT. A skoro tak, to - zdaniem prawników - należy wprowadzić mechanizm ograniczający jej wysokość. Nie brakuje jednak głosów, że chaos, jaki spowodują wprowadzane zmiany, spowoduje konieczność uporządkowania Polskiego Ładu.

09.11.2021

Projekt ustawy ułatwiający zatrudnianie cudzoziemców skierowany do Sejmu

Rynek Prawo pracy

Przewlekłość postępowań oraz skomplikowana procedura wydawania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę to główne czynniki utrudniające zatrudnienie imigrantów spoza Unii Europejskiej w Polsce - twierdzi Rzecznik MŚP. Po ponad dwuletnich jego staraniach rząd przygotował projekt ustawy, który ma ułatwić procedury związane z wydawaniem pozwoleń na zatrudnienie cudzoziemców.

08.11.2021

GUS: W 2020 r. pandemia i lockdown zaburzyły dotychczasowe trendy na rynku pracy

Rynek Prawo pracy Koronawirus

Pandemia COVID–19 wpłynęła negatywnie przede wszystkim na sytuację zawodową osób młodych - twierdzi GUS. W I kwartale 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. ubyło 124 tys. pracujących w wieku 15–34 lata, a w kolejnych kwartałach zmiany r/r były wyraźniejsze, bo w II kwartale ubyło 329 tys. młodych pracujących, w III kwartale - 356 tys., a w IV kwartale populacja ta zmalała r/r o 329 tys.

08.11.2021

Reforma składki zdrowotnej z Polskiego Ładu nie obejmie rolników

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy: pracownicy, przedsiębiorcy i nawet emeryci odczują zmianę zasad opłacania składki zdrowotnej. Tylko nie rolnicy. Ich nie objęły zmiany wprowadzane w Polskim Ładzie. Zdaniem prawników to, że przedsiębiorcy rolni nie płacą składki zdrowotnej w takiej wysokości jak inni, stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady równości. To jest luka w prawie, którą może „wypełnić” wyłącznie ustawodawca.

08.11.2021

Pracodawcy sięgają po nowe benefity, by chronić pracowników przed depresją i wypaleniem zawodowym

Prawo pracy BHP

Dodatkowe dni wolne, płatne to coraz powszechniejszy benefit w firmach. Są więc dni wolne z okazji urodzin albo przeprowadzki, na „przytulenie milusińskiego” – zwierzaka albo pluszaka, a w niektórych firmach dla kobiet „dni wolne menstruacyjne” albo „menopauzalne”. Prawnicy radzą indywidualizowanie rozwiązań, by pracownik mógł wybrać to najkorzystniejsze dla niego.

06.11.2021
1    420  421  422  423  424  425  426  427  428    797