Paweł Maczyński

Artykuły autora

Z perspektywy pracownika socjalnego - ochrona dzieci „na papierze”

Prawo karne Pomoc społeczna Prawo rodzinne

W 2023 r. przyjęto szereg ustawowych zmian, aby wzmocnić bezpieczeństwo małoletnich przed przemocą ze strony opiekunów. Prawne zrównanie statusu dziecka wprost z osobą doznającą przemocy czy następnie wprowadzone standardy ochrony małoletnich, to niewątpliwie działania podnoszące społeczną i zawodową świadomość w obszarze przeciwdziałania przemocy. Niestety zmiany, na które najbardziej liczyło środowisko pracowników socjalnych - albo nie doczekały się odpowiedzi ze strony decydentów, albo przepisy je wprowadzające nadal pozostają jedynie „na papierze”.

18.10.2024

„Słodko-gorzki” smak dodatków dla pracowników pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy

Rząd przyjął rozwiązania, które po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, pozwolą wypłacić dodatki 1 tys. złotych brutto do wynagrodzeń dla ok. 133 tys. osób zatrudnionych w publicznym sektorze pomocy społecznej. Dlaczego jednak tak oczekiwana i niezbędna zmiana, wprowadzona, gdy ponad 70 proc. z nich otrzymuje wynagrodzenie niemal równe płacy minimalnej, w efekcie stała się przyczynkiem dla pominięcia w dodatkach części zatrudnionych pracowników i ich uzasadnionego poczucia frustracji oraz niesprawiedliwości - pisze Paweł Maczyński.

06.09.2024

Zwrot podatku wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do zasiłku stałego

Pomoc społeczna Domowe finanse PIT

Kwestia uznania zwrotu podatku za dochód w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej należy do spornych zagadnień w przyznawaniu świadczeń. Według eksperta LEX Biuro Rachunkowe, zwrot podatku stanowi dochód w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, ale z uwagi na fakt, iż co do zasady jest on wypłacany jednorazowo – to należy go uwzględnić w dochodzie rodziny,

23.04.2020

Centra Usług Społecznych to eksperyment na potrzebujących

Pomoc społeczna

Zakładane wejście w życie ustawy umożliwiającej tworzenie centrów usług społecznych w miejsce lub obok funkcjonujących OPS może dotknąć ok. 1 mln rodzin korzystających obecnie z systemu pomocy społecznej oraz kilkadziesiąt tysięcy pracowników gminnych jednostek pomocowych - pisze Paweł Maczyński.

05.12.2018
1  2