Marek Sondej

Artykuły autora

Powołanie osoby na stanowisko zastępcy wójta jest obowiązkowe

Samorząd terytorialny

Decyzja odnośnie do kandydatury zastępcy wójta, zakresu powierzonych zadań i okresu zatrudnienia w urzędzie należy wyłącznie do wójta. W strukturze organizacyjnej urzędu gminy zastępca podlega bezpośrednio wójtowi, ale formalnie zatrudnia go dany urząd gminy. Inaczej niż wójt, zastępca nie jest organem gminy.

23.05.2024

Gdzie skrót, a gdzie nawias – jak prawidłowo powołać podstawę prawną uchwały gminy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Tekst uchwały należy rozpocząć od wskazania przepisu ustawy zawierającego upoważnienie do jej wydania. Błędne wskazanie podstawy prawnej do wydania aktu prawa miejscowego nie skutkuje jednak jego nieważnością. Biorąc pod uwagę, że ustawodawca przywiązuje dużą wagę do prawidłowości zapisu, należy znać kilka ważnych reguł.

22.05.2024

Milczenie nie zawsze jest złotem, burmistrz zapłaci 1 tys. zł grzywny

Samorząd terytorialny

Burmistrz zastosował nieznany ustawie środek w postaci pozostawienia wniosku bez rozpoznania, z uwagi na niewykazanie przez skarżącego szczególnego interesu publicznego w uzyskaniu żądanej informacji publicznej. WSA w Łodzi uznał, że burmistrz pozostawał bezczynny w sprawie przez blisko dwa lata i wymierzył mu grzywnę.

18.05.2024

NSA: Bez adresu zamieszkania głos poparcia referendum jest nieważny

Samorząd terytorialny Wybory

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż „podpisy” za przeprowadzeniem referendum lokalnego, muszą zawierać wszystkie dane popierającego, w tym jego adres zamieszkania. Inicjatorzy referendum tłumaczyli te braki warunkami, w jakich głosy były zbierane. Sąd wyraził się jednak jasno – bez wyraźnego adresu, z podaniem numeru lokalu, głos będzie nieważny.

02.05.2024

Rozpalenie ogniska na własnej posesji bez zezwolenia gminy, ale z rozwagą

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

Nie ma generalnego zakazu rozpalania ogniska na własnej posesji. Nie oznacza to jednak, że można spalać wszystko i w dowolnym miejscu, bo ognisko nie może powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu, a przy drodze publicznej nie może ograniczać widoczności i zagrażać bezpieczeństwu. Często za rozpalenie ogniska można zostać ukaranym grzywną do 500 zł.

30.04.2024
1    2  3  4  5  6  7  8  9  10    112