Zarząd województwa ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Janusz M., były dyrektor centrum, zaskarżył tę uchwałę do sądu administracyjnego. Twierdził, że konkurs na stanowisko dyrektorskie ogłoszono, tak jakby był na nim wakat. Tymczasem sądy administracyjne potwierdziły nieważność uprzednio podjętej uchwały, którą został odwołany. A skoro tak, to nadal pełni funkcję dyrektora placówki i nie ma prawnych możliwości ogłoszenia konkursu w trakcie trwania jego kadencji.

WSA: Niezaliczenie semestru nie musi oznaczać skreślenia z listy studentów>>

Odpowiadając na skargę, organ podkreślił, że stwierdzenie nieważności uchwały o odwołaniu dyrektora szkoły lub placówki oświatowej w trybie administracyjnym lub sądowoadministracyjnym nie reaktywuje zatrudnienia na tym stanowisku. Nie można zatem mówić, że Janusz M. nadal pełni funkcję dyrektora centrum. Wobec wakatu na tym stanowisku zasadne było ogłoszenie konkursu. Konieczność obsadzenia stanowiska może bowiem mieć miejsce bądź ze względu na upływ kadencji na jaką powierzono dyrektorowi stanowisko (art. 63 ust. 21 u.p.o.), bądź też w związku z jego odwołaniem przez organ prowadzący (art. 65-66 u.p.o.).

 

Skutki orzeczeń administracyjnych są ograniczone

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. ustalił, że Januszowi M. powierzono stanowisko dyrektora centrum do sierpnia 2026 r. Jednak już po roku jego rządów w szkole zarząd województwa odwołał go ze stanowiska. Wojewoda, jako organ nadzoru, stwierdził nieważność tej uchwały. W sprawie wypowiedziały się też sądy administracyjne. Sąd I instancji uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, ale Naczelny Sąd Administracyjnej uchylił ten wyrok i oddalił skargę województwa. Sądy pracy również odmówiły Januszowi M. przywrócenia go do pracy na zajmowanym dotychczas stanowisku dyrektorskim. W tej sytuacji zarząd województwa ogłosił nowy konkurs na stanowisko dyrektora centrum, która to uchwała jest obecnie przedmiotem zaskarżenia. Zdaniem sądu istotną kwestią dla rozstrzygnięcia sprawy było ustalenie, czy w dniu wydania zaskarżonej uchwały, stanowisko dyrektora ww. centrum było czy nie było obsadzone. Nie ma wątpliwości, że rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody stwierdzające nieważność uchwały zarządu województwa w sprawie odwołania Janusza M. ze stanowiska dyrektora centrum stało się prawomocne i pozostaje w obrocie prawnym. Zatem ww. uchwała w sprawie jego odwołania została wyeliminowana z obrotu prawnego z mocą wsteczną, tj. od daty jej podjęcia. W ocenie sądu, nie powoduje to jednak automatycznie, że w dniu wydania uchwały o ogłoszeniu nowego konkursu na stanowisko dyrektora placówki było ono obsadzone tj. że zajmował je Janusz M. Sąd odwołał się bowiem do utrwalonego w orzecznictwie poglądu, iż skutek anulacyjny rozstrzygnięcia o nieważności danego aktu administracyjnego, doznaje ograniczenia, w sytuacji gdy taki akt pociąga za sobą nie tylko skutki w sferze prawa administracyjnego, ale także w innych sferach, w szczególności w stosunkach cywilnych i pracowniczych.

Zobacz wzór dokumentu w LEX: Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych dla kandydatów składających ofertę w postępowaniu konkursowym na stanowisko dyrektora szkoły/przedszkola

  

Małgorzata Anaszkiewicz, Małgorzata Eysymontt

Sprawdź  

Nieważność uchwały nie oznacza przywrócenia do pracy

Właśnie odwołanie dyrektora ze stanowiska jest takim aktem administracyjnym o dwoistym charakterze, mającym oparcie w przepisach administracyjnych oraz w przepisach prawa pracy. Z jednej strony dotyczy sprawowania funkcji publicznej w placówce oświatowej realizującej zadania publiczne, a z drugiej strony jest czynnością z zakresu prawa pracy, dotyczącą sfery indywidualnej, ingerując w sytuację prawną osoby odwołanej.

 

Przepisy prawa pracy nie dają natomiast postaw do stwierdzenia nieważności czynności rozwiązujących lub modyfikujących stosunek pracy. Skutki orzeczenia administracyjnosądowego nie przenoszą się zatem na pracowniczy stosunek powierzenia nauczycielowi okresowego sprawowania funkcji kierownika szkoły oraz odwołania go z kierowniczego stanowiska zatrudnienia. Sąd podkreślił, że tego samego kierowniczego stanowiska zatrudnienia w tym samym okresie nie powinny bowiem zajmować dwie osoby, ponieważ wszystkie czynności podejmowane przez kolejną osobę powołaną na to samo kierownicze stanowisko zatrudnienia byłyby wadliwe, a nawet obarczone ryzykiem nieważności. To wszystko doprowadziło sąd do wniosku, że stwierdzenie nieważności uchwały o odwołaniu skarżącego ze stanowiska dyrektora nie miało skutku dla jego zatrudnienia w szkole – nie został przywrócony na dawniej zajmowane stanowisko. W chwili wydania zaskarżonej uchwały w przedmiocie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Centrum istniał zatem wakat na ww. stanowisku i dlatego organ nie naruszył przepisów ustawy Prawo oświatowe ogłaszając na nie konkurs.

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z 4 września 2024 r., sygn. akt II SA/Go 303/24

Zobacz w LEX: Wybór dyrektora gminnej szkoły podstawowej w trybie pozakonkursowym > >