Krzysztof Koślicki

Krzysztof Koślicki

Kontakt: Krzysztof.Koslicki@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Podatki w Polskim Ładzie - dużo marchewek, ale też kij

Ordynacja Domowe finanse PIT Polski Ład

Nowa kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych, ulga dla klasy średniej i zwolnienie z PIT emerytur do 2500 złotych - to główne zmiany w podatkach, które w sobotę przedstawił rząd w ramach Polskiego Ładu. Od podatku nie będzie można jednak odliczać podwyższonej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany mają wejść w życie z początkiem 2022 roku.

17.05.2021

Fiskus domaga się podatku u źródła – wbrew przepisom i sądom

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Zapadł kolejny wyrok w wojewódzkim sądzie administracyjnym, zgodnie z którym płatności za nabywane od zagranicznych kontrahentów usługi hostingu nie podlegają podatkowi u źródła w Polsce. Pomimo jednolitej linii orzeczniczej WSA, urzędnicy skarbówki cały czas domagają się podatku i nie chcą zmienić swojego stanowiska. Nawet, jeśli wiedzą, że w sądzie przegrają.

17.05.2021

MF szykuje duże zmiany w podzielonej płatności

VAT Rachunkowość Finanse

Resort finansów wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o prawo do reformy rozliczeń VAT w ramach podzielonej płatności (tzw. split paymentu). Najpewniej więc w marcu przyszłego roku zmienią się zasady rozliczeń między firmami. Wiele wskazuje na to, że dzielenie płatności stanie się obowiązkowe dla wszystkich – bez względu na kwotę transakcji czy rodzaj towaru i usługi.

14.05.2021

RPO: Notariusze nie powinni doliczać VAT do opłat notarialnych

Prawnicy Domowe finanse VAT

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi Krajową Radę Notarialną o wyjaśnienia w sprawie pobieranych opłat od klientów. Notariusze do taksy notarialnej doliczają VAT. Nie pozwalają jednak na to przepisy. Wątpliwości w tym zakresie rozwiał także Sąd Najwyższy.

13.05.2021

Niższy VAT na książki jeszcze nie teraz

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Polska nie może stosować 0-proc. stawki VAT na książki i czasopisma - powodem jest treść unijnych przepisów. Komisja Europejska nie zgodziła się na zastosowanie wyjątku. Popiera ona jednak polskie postulaty większej swobody w stosowaniu obniżonych stawek VAT. Cały czas istnieje więc szansa na obniżenie w przyszłości opodatkowania książek i prasy.

13.05.2021
1    189  190  191  192  193  194  195  196  197    567