Agnieszka Matłacz

Agnieszka Matłacz

Artykuły autora

RPO apeluje o wybory dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

Samorząd terytorialny Wybory Niepelnosprawność

Przed wyborami w 2023 roku Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oceniło dostępność 143 lokali wyborczych i jedynie w 36 nie stwierdzono żadnego uchybienia. Pomimo zmian w prawie i prac na poziomie samorządów, problem pozostaje aktualny i wciąż ma charakter systemowy. RPO apeluje przed kolejnymi wyborami do samorządów, aby skorzystały z przygotowanych rekomendacji i umożliwiły tej grupie obywateli udział w wyborach.

04.04.2024

NIK: Wieloletnie zaniedbania w zakresie cyberbezpieczeństwa w zachodniopomorskich gminach

Samorząd terytorialny Nowe technologie

W ostatnich latach systematycznie rośnie liczba ataków cyberprzestępców. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak na takie zagrożenia przygotowane są gminy w województwie zachodniopomorskim. Wynik kontroli jest miażdżący. Zaniedbania są wieloletnie, nieświadomość ogromna, brakuje skutecznych procedur reagowania na zagrożenia, a wykorzystywane oprogramowanie ma krytyczne luki. Samorządy nie są więc w stanie zapewnić skutecznej ochrony przed potencjalnymi atakami cyberprzestępców.

03.04.2024

Zakaz fotografowania "strategicznych obiektów" niezgodny z Konstytucją?

Samorząd terytorialny Turystyka

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące zmian ustawy o obronie Ojczyzny, dokonanych ustawą z 17 sierpnia 2023 r., które zakazały fotografowania i filmowania m.in. obiektów uznanych za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa. Grozi za to kara aresztu lub grzywny, a także utrata aparatu, kamery czy drona. RPO uważa, że nowe przepisy naruszają konstytucyjne wolności i pisze w sprawie ich zmiany do ministra obrony narodowej.

02.04.2024

NIK o finansowaniu samorządów: dyskryminacyjne, nierówne i uznaniowe

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

NIK zaprezentowała we wtorek wyniki kontroli "Wsparcie finansowe samorządów przez państwo w okresie reform podatkowych i odbudowy gospodarki po epidemii COVID-19". Z ustaleń wynika, że w ostatnich latach duże miasta były dyskryminowane przy podziale środków przez rząd, nierówno traktowano samorządy, a ich finanse uzależniano od decyzji rządu. Dużym ciosem były zmiany podatkowe wprowadzone przez Polski Ład, kiedy samorządy utraciły dochody z PIT bez trwałej rekompensaty.

26.03.2024

Spaliny w miastach - dużo działań, mało efektów

Samorząd terytorialny Środowisko Drogi

Duże miasta mają ogromny problem z nadmiarem emisji spalin i mimo że próbują różnych działań, to i tak w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu poziom stężeń dwutlenków azotu wciąż przekracza granice określone w normach krajowych i europejskich. Miasta, i to nie tylko te największe, muszą zintensyfikować działania, bo substancje zawarte w spalinach trują ludzi i środowisko, a są dużo bardziej szkodliwe niż np. zanieczyszczenia przemysłowe.

25.03.2024
1    25  26  27  28  29  30  31  32  33    456