Agnieszka Matłacz

Agnieszka Matłacz

Artykuły autora

RPO: Wszyscy umundurowani policjanci powinni mieć widoczne znaki identyfikacyjne

Prawo karne

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny sygnalizuje konieczność zmiany przepisów dotyczących sposobów identyfikacji funkcjonariuszy policji. Uważa, że każdy umundurowany policjant powinien mieć widoczne indywidualne znaki identyfikacyjne. Należałoby także uregulować kwestie zasłaniania twarzy przez funkcjonariuszy i doprecyzować zasady interwencji nieumundurowanych policjantów.

10.07.2024

Trzech kandydatów na polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało nazwiska trojga kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski, którzy zostaną przedstawieni Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy. Powołanie nowego sędziego ETPCz z Polski jest konieczne, ponieważ kadencja dotychczasowego sędziego, prof. dr hab. Krzysztofa Wojtyczka, dobiegła końca.

10.07.2024

NIK: W czasie epidemii był problem z wiarygodnością danych

Administracja publiczna Koronawirus Koronawirus szczepienia

Wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność informacji przekazywanych przez organy państwa w czasie epidemii COVID-19. Okazuje się, że minister zdrowia nie przedstawiał Radzie Ministrów konkretnych danych, które uzasadniałyby wprowadzanie różnych obostrzeń, a organy opierały się głównie na pozytywnych wynikach testów, bowiem dane o zachorowaniach nie były gromadzone od 2 maja 2020 r.

09.07.2024

W sądach setki spraw dotyczących Małego ZUS Plus

Ubezpieczenia społeczne

Spór między przedsiębiorcami a ZUS dotyczy interpretacji przepisów dotyczących tzw. Małego ZUS Plus, a dokładnie tego, jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z tego preferencyjnego rozwiązania. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wspiera przedsiębiorców twierdzących, że wymagane są dwa lata, ZUS uważa, że przerwa powinna wynosić trzy lata. Pod koniec czerwca w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim zapadł wyrok korzystny dla przedsiębiorcy.

09.07.2024

Możliwe zmiany w opłatach za egzamin wstępny na aplikację sędziowską i prokuratorską

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Osoby ubiegające się o przyjęcie na aplikację sędziowską i prokuratorską od lat skarżą się na zasady ponoszenia opłat za egzamin wstępny. Konkurs składa się bowiem z dwóch etapów, a zdecydowana większość kandydatów nie przechodzi do drugiego etapu. Mimo to, wszyscy wnoszą pełną opłatę (w tym roku 2150 zł). Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że przedstawione zostaną analizy koncepcyjne w zakresie ewentualnych modyfikacji przepisów dotyczących zwrotu kandydatom części uiszczonej uprzednio pełnej wysokości opłaty.

08.07.2024
1    10  11  12  13  14  15  16  17  18    456