Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

SN: Odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci dziecka to dwa odrębne roszczenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Powodowie w toku kilkuletniego procesu domagali się przyznania im odszkodowania związanego z pogorszeniem się sytuacji życiowej po śmierci dziecka. Mimo, że byli reprezentowani przez zawodowego pełnomocnika, nie zgłosili dodatkowego roszczenia o zasądzenie zadośćuczynienia. Nie ma więc podstaw do przyznania im świadczeń z tytułu traumy doznanej po śmierci dziecka

28.08.2020

WSA: Bez konsultacji nie ma ważnej uchwały w sprawie nadania statutu sołectwa

Samorząd terytorialny

Prokurator zasadnie zakwestionował uchwałę rady gminy z 2007 r. w sprawie nadania statutu sołectwu. Z przepisów wynika, że uchwała w tym przedmiocie może zapaść, o ile wcześniej zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. Tych jednak zabrakło – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

26.08.2020

Poszkodowany ma prawo do odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez osoby bliskie

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy trafnie uznał, że osoba, która doznała rozstroju zdrowia, może żądać odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nią przez osobę bliską, nawet, jeżeli miała ona charakter nieodpłatny. Wysokość świadczenia jest zazwyczaj wyliczana przy uwzględnieniu stawki godzinowej za usługi opiekuńcze we właściwym MOPS - twierdzi dr Kamil Szpyt.

23.08.2020

Gdy rój ucieknie z ula, pszczelarz ma mało czasu na podjęcie poszukiwań

Środowisko Prawo cywilne

Jedną z charakterystycznych regulacji Kodeksu cywilnego jest ta dotycząca prawa własności roju pszczół. Ustawodawca przewidział, w jakich przypadkach rój pszczół staje się niczyim oraz jakie roszczenia przysługują jego właścicielowi, jeśli owady postanowią opuścić ul. Może je ścigać, ale tylko przez trzy dni.

15.08.2020
1    87  88  89  90  91  92  93  94  95    228