Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Za urządzenia energetyczne należy się wynagrodzenie

Prawo cywilne

Przedsiębiorstwo przesyłowe będzie musiało zapłaci właścicielowi za bezumowne korzystanie z nieruchomości przeszło 100 tys. zł. - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. SA doszedł również do wniosku, że firma działała w złej wierze, bez trudu bowiem mogła uzyskać informację, kto jest właścicielem nieruchomości, z której korzystała przez długie lata.

20.05.2021

SN: Cofnięcie skargi kasacyjnej na analogicznych zasadach jak cofnięcie apelacji

Wymiar sprawiedliwości

Strona, która wniesie skargę kasacyjną może zdecydować o jej cofnięciu. Sąd powinien wówczas umorzyć postępowanie kasacyjne bez dokonywania weryfikacji podjętej czynności. Nie ma też w takiej sytuacji konieczności ustalania, czy druga strona sporu nie sprzeciwia się takiej decyzji – wskazał w postanowieniu Sąd Najwyższy.

18.05.2021

WSA: Bezzasadny sprzeciw studenta wniesiony z ostrożności procesowej

Szkolnictwo wyższe

Rektor uchylił decyzję prodziekana ds. studenckich. Zdaniem rektora decyzja o skreśleniu studenta z listy studentów była dotknięta mankamentami. Student wniósł sprzeciw na decyzję rektora. Wskazał, że nie wie, czy zaskarżona decyzja jest dla niego korzystna. WSA w Warszawie uznał wniesiony sprzeciw za bezpodstawny. Wydane orzeczenie komentuje prof. Grzegorz Krawiec.

18.05.2021

Termin jak autobus. Może uciec, a nie każdy wniosek o przywrócenie okaże się zasadny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawnicy są zgodni, że strony procesu powinny przywiązywać bardzo dużą wagę do dotrzymywania terminów. Złożenie apelacji lub zażalenia nawet dzień po terminie jest bezskuteczne. Gdy strona nie zdąży nadać istotnego dla niej pisma o czasie, może rozważyć złożenie go wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Ale taki wniosek nie zawsze będzie uznany.

17.04.2021

Nie każde wzburzenie sprawcy to działanie w afekcie

Wymiar sprawiedliwości

Kodeks karny przewiduje złagodzoną odpowiedzialność dla sprawcy zabójstwa jeśli działa w afekcie. Chodzi o silne wzburzenie usprawiedliwione okolicznościami. Tyle że - jak wynika z orzecznictwa - nie każde wzburzenie sprawcy, które doprowadziło do zbrodni można uznać za afekt. Osoba pozostająca pod jego wpływem nie kieruje się bowiem przesłankami rozumowymi,

11.04.2021
1    58  59  60  61  62  63  64  65  66    220