Dorian Lesner

Artykuły autora

Niekorzystne zmiany dla pasażerów linii lotniczych nie są jeszcze przesądzone

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie Koronawirus

Kilka lat temu Komisja Europejska zaproponowała znaczące zmiany do rozporządzenia regulującego kwestie odszkodowań dla pasażerów za opóźnienie lotu. Teraz to do Rady Unii Europejskiej należy decyzja o podjęciu prac nad nowelizacją. Niemcy, którzy objęli prezydencję jeszcze jednak jej nie podjęli. Niewykluczone, że sytuacja związana z koronawirusem będzie miała na nią wpływ.

29.08.2020

WSA: Adnotacja przedsiębiorcy nie przesądza o tajności dokumentu

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Odmowa wglądu do akt sprawy została oparta o adnotacje przedsiębiorcy, że stanowią one „tajemnice przedsiębiorstwa”. WSA w Warszawie uchylił jednak to rozstrzygnięcie i wskazał, że organ powinien dokładnie przeanalizować sprawę. Także to, że przedsiębiorca, z istoty rzeczy, nie jest zainteresowany ujawnianiem jakichkolwiek faktów dotyczących prowadzonej przez niego działalności.

25.08.2020

WSA: Prezes sądu nie może żądać 20 zł za udzielenie informacji na płycie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wnioskodawca chciał uzyskać informację publiczną w postaci wyroków z uzasadnieniami. Dokumenty miały zostać przekazane na płycie. Prezes sądu zażądał za to 20 zł opłaty kancelaryjnej. Powołał się przy tym na Kodeks postępowania cywilnego i ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Okazało się jednak, że działanie to nie było prawidłowe

24.08.2020

WSA: Nawet jeśli wniosek składa nieuprawniona osoba, to dziecku nie można odmówić pomocy

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Wniosek o przyznanie pomocy z rządowego programu „Dobry Start” złożyła babcia, która w świetle przepisów rozporządzenia nie była do tego uprawniona, więc organy odmówiły. WSA w Gliwicach uchylił jednak wydane decyzje, ponieważ uznał, że akt ten niedostatecznie chroni prawa dzieci, które powinny otrzymywać pomoc ze strony państwa.

22.08.2020

NSA: Wykład o zasadach BHP nie jest dziełem, więc trzeba zapłacić składkę zdrowotną

Prawo cywilne BHP Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia

Wykład o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy nie może być przedmiotem umowy o dzieło. Jest to bowiem czynność starannego działania, więc uzyskane wynagrodzenie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną płatnika składek.

21.08.2020
1    90  91  92  93  94  95  96  97  98    281