Dorian Lesner

Artykuły autora

NSA: Decyzja budowlana nie zastąpi pozwolenia konserwatora zabytków

Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor dostał od miasta pozwolenie na umieszczenie reklam na elewacji zabytkowej kamienicy. Konserwator zabytków nakazał jednak przywrócić poprzedni stan poprzez ich ściągnięcie. Z takim rozstrzygnięciem zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny. Inwestor powinien bowiem wiedzieć, że jego działania, oprócz decyzji budowlanej, wymagają pozwolenia konserwatora zabytków.

12.01.2021

SN: Rozprawa dyscyplinarna nie mogła się odbyć bez obwinionego lekarza

Prawo karne Zawody medyczne

Nie można domniemywać złej woli obwinionego lekarza i uzasadniać jego niestawiennictwa na rozprawie celowym dążeniem do wywołania obstrukcji procesowej. Szczególnie, że jego dotychczasowe zachowanie nie dawało ku temu podstaw. Ponadto nieobecność lekarza została usprawiedliwiona, a we wniosku o odroczenie rozprawy wyraził on chęć uczestniczenia w niej.

11.01.2021

NSA: Ustalenie powierzchni altany nie wymaga opinii biegłego

Administracja publiczna Budownictwo

Organ może zwrócić się do biegłego o wydanie opinii, gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne. Nie jest to obowiązek, tylko uprawnienie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że organy nadzoru budowlanego są wyspecjalizowane i zatrudniają osoby z wiedzą z zakresu budownictwa. Dlatego też pomiar budynku czy obliczenie jego powierzchni nie wymaga sięgania po innych specjalistów.

09.01.2021

WSA: Ustanowienie kuratora kończy misję pełnomocnika tymczasowego

Ordynacja Doradca podatkowy

Przepisy Ordynacji podatkowej wskazują, że pełnomocnik tymczasowy jest upoważniony do działania w postępowaniu do czasu ustanowienia kuratora przez sąd. Decyzja naczelnika urzędu skarbowego nie została więc skutecznie doręczona, ponieważ otrzymał ją pełnomocnik, a nie kurator. To zaś oznacza, że rozstrzygnięcie nie weszło do obrotu i wniesienie odwołania było niedopuszczalne.

07.01.2021

NSA: Przyznanie sumy pieniężnej za bezczynność organu według uznania sądu

Administracja publiczna Prawo pracy

Przyznanie odpowiedniej sumy pieniężnej za bezczynności organu zależy od uznania sądu. Jest to bowiem dodatkowy środek dyscyplinująco-represyjny, który powinien być stosowany z rozwagą, a więc w szczególnie drastycznych przypadkach zwłoki organu w załatwieniu sprawy. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

06.01.2021
1    88  89  90  91  92  93  94  95  96    289