Dorian Lesner

Artykuły autora

Sąd: Brak dowodów na świadczenie pracy pogrzebał objęcie ubezpieczeniem

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Niejasna kwestia podporządkowania pracowniczego i brak dowodów na świadczenie pracy przemawiały za uznaniem, że jedynym powodem zawarcia umowy było uzyskanie świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Na niekorzyść wpłynął też fakt, że pracodawca nie miał wiedzy o warunkach pracy. Sąd uznał, że sama umowa o pracę i potwierdzenie przelewu wypłaty, to za mało, by uznać, że umowa nie została zawarta dla pozoru.

29.11.2022

Pracodawca musi analizować wszystkie szkodliwe czynniki środowiska pracy

BHP

Oddziaływanie czynników szkodliwych na pracownika może prowadzić do powstania choroby zawodowej lub innego schorzenia związanego z wykonywaną pracą. Pracodawca musi więc stosować środki zapobiegawcze oraz przeprowadzać badania i pomiary tych czynników. Analiza warunków pracy oraz ocena ryzyka zawodowego powinna uwzględniać wszystkie czynniki środowiska pracy.

28.11.2022

NSA: Prezydentowi miasta można wyznaczyć kierunek działania, a nie konkretny obowiązek

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prezydent miasta został zobowiązany do prowadzenia działań informacyjnych i edukacyjnych w zakresie profilaktyki ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyki HIV. Wojewoda stwierdził nieważność uchwały. NSA zwrócił uwagę, że akt adresowany do organu wykonawczego nie może dotyczyć konkretnej sprawy i wskazywać jak powinna zostać załatwiona.

22.11.2022

WSA: Głosy wszystkich radnych są równe, bez względu na pełnioną funkcję

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy uchwaliła statut, zgodnie z którym, w przypadku równej liczby głosów, głos przewodniczącego miał mieć decydujące znaczenie przy podejmowaniu uchwał. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wskazał, że żaden głos nie może mieć istotniejszego znaczenia niż pozostałe. Zgodnie bowiem z ustawą, uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością, a więc przyznanie głosu decyzyjnego nie znajduje uzasadnienia w przepisach.

21.11.2022

Urlopu udziela się tylko w dni, które są dla pracownika dniami pracy

Prawo pracy

Urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi w dni, które są dla niego dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Tym samym będą mogły nimi być nie tylko dni powszechne, ale również niedziele i święta, jeżeli ze względu na rodzaj pracy lub system czasu pracy pracownik jest obowiązany świadczyć pracę także w te dni.

18.11.2022
1    35  36  37  38  39  40  41  42  43    290