Dorian Lesner

Artykuły autora

WSA: Wejście na sąsiednią nieruchomość wymaga zgody albo decyzji

Budownictwo

Inwestor musi uzyskać zgodę właściciela, jeśli do wykonania robót budowlanych konieczne jest wejście na teren sąsiedniej nieruchomości. W przypadku sprzeciwu, o niezbędności wejścia rozstrzyga organ. Właściciel twierdził, że inwestor nie podjął próby uzyskania dobrowolnej zgody. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie zgodził się z tym zarzutem i wskazał, że brak zgody został wyrażony w odpowiedzi na zawiadomienie o wszczęciu postępowania.

06.02.2024

Sąd: Niewiedza uchroniła syna przed zwrotem emerytury zmarłej matki

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Syn pobrał emeryturę zmarłej matki, która wpłynęła na ich wspólne konto. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązał go do zwrotu nienależnego świadczenia. Sprawa trafiła do sądu, który potwierdził, że świadczenie było nienależne, ale uznał też, że syn zmarłej nie będzie musiał zwracać pieniędzy. Nie miał on bowiem wiedzy i świadomości, że wypłata emerytury następuje z góry.

02.02.2024

SN: Celem wytyku prokuratorskiego jest poprawa praktyk zawodowych

Prokuratura

W przypadku stwierdzenia oczywistej obrazy prawa przy prowadzeniu sprawy, prokurator przełożony wytyka to uchybienie prokuratorowi. Sąd Najwyższy wskazał, że wytyk jest pewnego rodzaju interwencją, której zadaniem jest zwrócenie uwagi na nieprawidłowości w zakresie działań prokuratora i poprawa praktyk zawodowych. Nie pociąga on jednak za sobą bezpośrednich konsekwencji prawnych takich jak kary dyscyplinarne.

31.01.2024

Sąd: Pracodawca zawarł umowę o pracę z siostrą dla pozoru

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pracodawca zawarł z siostrą umowę o pracę na czas nieokreślony. W krótkim okresie od zatrudnienia stała się ona niezdolna do wykonywania pracy. ZUS dopatrzył się pozorności zatrudnienia i wydał decyzję, w której uznał, że pracownica nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Sąd podzielił tę ocenę i wskazał, że nie było żadnych dowodów potwierdzających wykonywanie obowiązków pracowniczych.

31.01.2024

SN: Problemy syna ze spłatą kredytu nie uzasadniają ułaskawienia ojca

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wykazując zasadność prośby o ułaskawienie skazanego ojca, syn zwrócił uwagę na swoją sytuację majątkową i zdrowotną. W piśmie podkreślił, że na skutek wypadku drogowego jest osobą niepełnosprawną, a pobierana przez niego renta nie pozwala na spłatę rat kredytu hipotecznego. Sąd Najwyższy ocenił, że podnoszone względy rodzinne nie odnoszą się do dostarczania środków utrzymania osobom pozostającym na utrzymaniu skazanego.

30.01.2024
1    14  15  16  17  18  19  20  21  22    289