Dorian Lesner

Artykuły autora

NSA: Choroba podatnika nie wystarczy, żeby przywrócić termin

Ordynacja

Nawet choroba poświadczona zaświadczeniem lekarskim nie jest okolicznością wystarczającą do uprawdopodobnienia braku winy w uchybieniu terminowi podatkowemu. Trzeba też uprawdopodobnić, że rodzaj choroby uniemożliwiał dokonanie czynności oraz że nie istniała możliwość skorzystania z pomocy domowników lub innych osób. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

21.05.2020

TSUE: Instrukcja dawkowania nie do każdego homeopatycznego produktu leczniczego

Pacjent Farmacja

Ulotka homeopatycznego produktu leczniczego, który został zarejestrowany w ramach specjalnej, uproszonej procedury nie może zawierać instrukcji dawkowania. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że skutkowałoby to niejasnością i niepewnością oraz mogłoby wprowadzić użytkowników w błąd.

19.05.2020

WSA: Jedno sformułowanie nie przesądza o kwalifikacji pisma

Ordynacja Administracja publiczna Podatek od spadków i darowizn

Sformułowanie "wnosimy o sprostowanie decyzji" powinno być oceniane w kontekście całej argumentacji, która została zawarta w piśmie. Organ doszedłby wówczas do wniosku, że podatnik złożył odwołanie od decyzji, a nie wniosek o jej sprostowanie. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

12.05.2020

WSA: Przebywanie w DPS nie pozbawia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Sprawa dotyczyła przyznania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Organy wydawał negatywne decyzje, powodem był fakt przebywania przez wnioskodawcę w domu pomocy społecznej. Z takim stanowiskiem nie zgodził się WSA w Łodzi, który wskazał, że wnioskodawca częściowo ponosił koszty utrzymania, więc podnoszony argument nie mógł być podstawą odmowy.

05.05.2020

WSA: Odpowiedzialność za delikt administracyjny nie przechodzi na spółkę jawną

Spółki Prawo gospodarcze

Sprawa dotyczyła kary pieniężnej za urządzanie gier poza kasynem. Wspólnicy spółki cywilnej przekształcili ją w spółkę jawną i zarzucili nieważność wydanej decyzji, z uwagi na skierowanie jej do osoby niebędącej stroną. WSA w Rzeszowie uznał jednak, że nie można wywodzić przejścia odpowiedzialności za delikt administracyjny na nowo powstały podmiot.

04.05.2020
1    99  100  101  102  103  104  105  106  107    281