Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Utrata zdolności do spłacania długów i jak sobie z tym radzić

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Decyzje państwa związane z pandemią dotyczące przedsiębiorców są drastyczne. Od ponad dwóch tygodni nie działa gastronomia, placówki kulturalne i obiekty rekreacyjne i na razie oprócz projektów nikt realnie złótówki odszkodowania nie dostał. Kancelarie prawnicze radzą przeczekać kryzys, nawet stosując radykalne środki.

26.03.2020

SN: Sąd karny uniewinnia, a sąd pracy udowadnia kradzież

Prawo karne Prawo pracy

Sąd Najwyższy uznał, że wyroki uniewinniające powoda od zarzutów współudziału w kradzieży betonu, nie mogły być przeszkodą do zwolnienia dyscyplinarnego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. Powód dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i naraził swego pracodawcę na straty.

26.03.2020

SN: Akt oskarżenia musi być wniesiony przez prokuratora, a nie urząd

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Złożenie przez prokuratora oświadczenia o zatwierdzeniu aktu oskarżenia sporządzonego przez Urząd Celny i wniesienie go ponownie nie wyeliminowało przeszkody i dalej nie można było prowadzić postępowania - orzekł Sąd Najwyższy i umorzył sprawę. Mimo, że prokurator generalny wniósł kasację na niekorzyść.

26.03.2020

Sztuczna inteligencja z kancelarii premiera powie, czy możemy mieć wirusa

Nowe technologie Opieka zdrowotna RODO Koronawirus

Kancelaria szefa rządu zainstalowała w oparciu o aplikację messengera tzw. chatbot, w którym sztuczna inteligencja pozwala porozmawiać na temat własnych objawów chorobowych i uzyskać odpowiedź, co robić. Europejski Inspektor Ochrony Danych Osobowych komentuje, że w czasie epidemii wiele rzeczy wolno, ale nie wszystko.

25.03.2020

SN: List do narzeczonej z aresztu - to nie tajemnica adwokacka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat ma prawo do rozmowy z aresztowanym klientem, ale nie może wynosić listów z aresztu śledczego i dostarczać ich bliskim, gdyż oskarżony musi być obiektywnie osądzony - orzeka Izba Dyscyplinarna SN, przyjmując ustalenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego adwokatury. W tym przypadku list powinien być ocenzurowany.

24.03.2020
1    540  541  542  543  544  545  546  547  548    2004