Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

TK: Wyroki w sprawie uchwały SN ze sporem o bezstronność w tle

Prawnicy

Prawo części sędziów Trybunału Konstytucyjnego do orzekania kwestionuje nie tylko Rzecznik Praw Obywatelskich i I prezes Sądu Najwyższego, ale także niektórzy sędziowie tego Trybunału. Piotr Pszczółkowski twierdzi, że niejasne są procedury rozpatrywania wniosków o wyłączenie sędziów. I niektórzy z nich orzekają we własnych sprawach.

23.04.2020

NSA: Uchylona kara za wystawienie reklamy przy drodze

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Ustalenie czy reklama jest umiejscowiona w pasie drogowym wymaga szczegółowych pomiarów przez osoby posiadające wiadomości specjalne, takich jak geodeta i naniesienia wyników pomiarów na dokumentację z ewidencji gruntów i ewidencji drogowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, popierając wyrok sądu I instancji zmierzający do uzupełniania akt.

22.04.2020

Prof. Ereciński: Narasta przewlekłość z braku postępowań online

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Prawo gospodarcze

Ograniczone możliwości wykorzystania komunikacji elektronicznej sądu ze stronami doprowadzi do dalszej przewlekłości postępowań sądowych - uważa prof. Tadeusz Ereciński, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, redaktor naczelny "Przeglądu Sądowego". - Należy żałować, że rząd wycofał się z przepisów dotyczących pism procesowych online, ich wnoszenia i doręczania - dodaje.

22.04.2020

Pięciu sędziów TK: Sporu kompetencyjnego nie ma, ale będzie zamęt prawny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie było i nie ma sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem, ani między prezydentem a SN - twierdzą sędziowie Trybunału, którzy zgłosili zdania odrębne do wydanego we wtorek wyroku. Wskazali m.in., że wniosek Marszałek Sejmu wpłynął zanim powstała zaskarżona uchwała SN, a do tego TK pośrednio uchylił wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

22.04.2020

TK: Spór kompetencyjny przesądzony na rzecz prezydenta i Sejmu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł 21 kwietnia br., że Sąd Najwyższy w związku z orzeczeniem sądu międzynarodowego nie ma kompetencji do dokonywania wiążącej wykładni przepisów w zakresie powoływania sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa. - Powołanie sędziego jest wyłączną kompetencją Prezydenta RP i nie może być podważane przez uchwały SN - stwierdził TK.

21.04.2020
1    530  531  532  533  534  535  536  537  538    2004