Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

Mocny apel do Prezydenta o podpisanie ustawy o TK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

29 organizacji społecznych, w tym stowarzyszenia sędziowskie i obywatelskie, wystosowały apel do Prezydenta RP o podpisanie ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, które zostały uchwalone przez Sejm 13 września br. Podpisanie tych ustaw stanowiłoby istotny krok w kierunku rozwiązania wątpliwości dotyczących funkcjonowania Trybunału, wskazanych również przez sądy europejskie – wskazują sygnatariusze.

24.09.2024

SN: Aktywizm sędziego - to nie kryterium ustawowe do awansu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa powinna zastosować kryteria ustawowe, a nie pozorować ich stosowanie przy wyborze kandydata, który zostanie przedstawiony Prezydentowi RP i odrywać oceny od zgromadzonej w sprawie dokumentacji. Sąd Najwyższy nie mógł więc oddalić odwołania kandydatki na urząd dlatego, że podpisała ona apel wzywający do pełnego wykonania postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE.

24.09.2024

Na terenach powodziowych 174 punkty pomocy prawnej

Prawnicy Powódź

Dla osób dotkniętych skutkami powodzi zorganizowano specjalne punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Działają one w ramach programu finansowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Na terenach dotkniętych powodzią są obecnie 174 miejsca, w których udzielane są porady prawników dla powodzian.  

23.09.2024

NSA: Unieważnienie egzaminu na prawo jazdy

Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił już 32 skargi kasacyjne złożone przez Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawach kierowców, którym unieważniono prawo jazdy. - Nie można naprawić wad postępowania poprzez wezwanie strony skarżącej do złożenia prawidłowego zaświadczenia o odbyciu kursu - orzekł sąd. Zdaniem rzecznika przepisy ustawy, pozwalające na unieważnienie zdanego egzaminu na prawo jazdy i to po wielu latach, są niekonstytucyjne.

21.09.2024

SN: Fałszywy testament i nabycie spadku - proces toczy się od nowa

Prawo karne Prawnicy

Para skazana na sześć lat pozbawienia wolności za sfałszowanie testamentu i sprzedaż nabytych nieruchomości musi poczekać na kolejny wyrok. Sąd Najwyższy postanowił, że proces będzie toczyć się od nowa, gdyż sędzia zasiadający w I instancji zbyt szybko awansował, bo był ściśle powiązany z władzą wykonawczą, co nie gwarantuje jego bezstronności i niezawisłości.

20.09.2024
1    27  28  29  30  31  32  33  34  35    2042