Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Artykuły autora

Prezydent podpisał ustawę o egzaminach i zatrudnianiu specjalistów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 egzamin ósmoklasisty i matura zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych - Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie. Zawarto w niej także standardy zatrudnienia psychologów i pedagogów w szkołach.

18.05.2022

Politycy Zjednoczonej Prawicy mówią o porozumieniu w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości

Sejm na najbliższym posiedzeniu, które jest planowane na 25 i 26 maja, uchwali zmiany w Sądzie Najwyższym, które zlikwidują m.in. Izbę Dyscyplinarną, a to z kolei ma oznaczać odblokowanie unijnych funduszy dla Polski - twierdzą politycy Zjednoczonej Prawicy. Według ich deklaracji, jest już polityczne porozumienie w tej sprawie. Sejmowa komisja ma zebrać się w tej sprawie w czwartek.

18.05.2022

Firma skupująca zboże ukarana za wykorzystywanie przewagi wobec rolników

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Ponad 2 mln zł kary ma zapłacić spółka Cefetra Polska, jedna z największych firm na polskim rynku handlu zbożem za to, że wymagała od rolników całości zakontraktowanych dostaw, także wówczas gdy wystąpiły niezależne od nich okoliczności, np. susza lub inny przypadek siły wyższej, uniemożliwiający realizację dostaw przez rolnika. Według UOKiK to nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

18.05.2022

TSUE: Konsument słabszą stroną, więc sądy powinny badać umowy

Rynek i konsument Prawo europejskie

Gdy mają miejsce nieuczciwe warunki w umowach konsumenckich, krajowe zasady procesowe nie mogą sprzeciwiać się prawom, które jednostki wywodzą z prawa Unii - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że zasada skuteczności wymaga skutecznej kontroli potencjalnie nieuczciwego charakteru warunków umownych.

17.05.2022

Sędzia Gudowski: Wyłączenie sędziego z braku bezstronności i ustrojowej nieprzydatności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia wyposażony przez państwo we władzę sądzenia, a więc w uprawnienie do orzekania o prawach i obowiązkach innego człowieka, nierzadko o jego losach i życiu, musi być ustrojowo „czysty”. Jego status, sposób powołania oraz zajmowanie stanowiska sędziowskiego nie może budzić żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości, a zwłaszcza uzasadnionych wątpliwości konstytucyjnych oraz prawno-międzynarodowych.

17.05.2022
1    169  170  171  172  173  174  175  176  177    5680