Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Adwokat: Wyższa kara stalkera nie odstraszy

Wymiar sprawiedliwości

Podwyższenie kar za uporczywe nękanie nie rozwiąże problemu stalkingu, tym bardziej, że kary bezwzględnego pozbawienia wolności są w tego typu sprawach rzadko orzekane - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Barbara Szopa. Jej zdaniem ofiarom pomogłoby usunięcie znamienia uporczywości, bo to ono powoduje problemy w ocenie sprawy i na etapie wstępnym - policja, prokuratura i przez sądy.

18.02.2019

TSUE: Interes finansowy UE nie uzasadnia nielegalnych podsłuchów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kontrolę operacyjną może zarządzić tylko i wyłącznie ustawowo określony organ krajowy, a wniosek o nią powinien być rzetelnie uzasadniony - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Chodziło o nielegalne podsłuchy zastosowane przez bułgarskie służby w sprawie dotyczącej przestępczości VAT-owskiej. - To przestroga także dla polskich służb - mówią eksperci.

15.02.2019

Projekt dotyczący psychicznie chorych skazanych - do poprawy

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Organizacje pozarządowe, psychiatrzy, obrońcy praw człowieka mają duże zastrzeżenia do propozycji Ministerstwa Zdrowia w sprawie kierowania na przymusowe leczenie psychiatryczne więźniów, którzy kończą odbywanie kary i mają zaburzenia psychiczne - ustaliło Prawo.pl. Projekt resortu ma zostać poprawiony i ponownie zaprezentowany ekspertom.

15.02.2019

Od walentynki po program szpiegujący - stalkerów więcej i bardziej wyrafinowani

Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zwiększa się liczba zawiadomień i skazań dotyczących stalkingu. Zmieniają się też przyczyny "nękania" - ofiarami padają nie tylko obiekty nieodwzajemnionego uczucia, ale też ich rodzice, dłużnicy, czy sąsiedzi. Lekarstwem - według resortu sprawiedliwości - będzie zaostrzenie kar.

14.02.2019

Tajemnica tłumacza niewystarczająco chroniona - alarmuje RPO

Wymiar sprawiedliwości

Brak prawnego zakazu przesłuchiwania tłumacza w zakresie treści rozmowy obrońcy z oskarżonym czy np. dziennikarskiej, może prowadzić do próby obejście tajemnicy szczególnie chronionej przez prawo - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

13.02.2019
1    829  830  831  832  833  834  835  836  837    955