Poprawki Senatu do ustawy o blokadzie cen energii elektrycznej

Samorząd terytorialny Rynek i konsument

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej będzie rekomendowała Senatowi wprowadzenie siedmiu poprawek legislacyjnych, redakcyjnych i doprecyzowujących do ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 roku.

24.10.2022

Reklamowy świat influencerów jest bogatszy, niż wytyczne UOKiK

Prawnicy Rynek i konsument Nowe technologie Ochrona konkurencji

Wydane niedawno instrukcje co do przestrzegania prawa konkurencji przez influencerów, zaczynają odnosić skutek, ale nasuwają też wiele wątpliwości. Nie określiły konsekwencji namawiania pracowników do promowania działalności pracodawcy na prywatnych kontach internetowych. Nawet nie wszyscy prawnicy wiedzą, że ich profile na Facebooku czy Instagramie trzeba odpowiednio oznaczać.

21.10.2022

Louis Vuitton przegrał spór z polskim przedsiębiorcą o szachownicę na torebkach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czarno-beżowa szachownica nie jest wystarczająco odróżniającym się wzorem i dlatego nie można jej zastrzegać jako znak towarowy - potwierdził Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu. To istotny werdykt w sporze między firmą Louis Vuitton a polskim przedsiębiorcą Norbertem Wiśniewskim.

19.10.2022

Za kwas hialuronowy w reklamie - drakońskie kary

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Sektor medycyny estetycznej czeka rewolucja. Przepisy, które niedługo wchodzą w życie, zakazują bowiem pod groźbą kary do 2 milionów złotych reklamy sprzętów specjalistycznych, w tym implantów, wyrobów opartych na laserze czy kwasie hialuronowym. Nowe regulacje dotyczą ogłoszeń w tradycyjnych mediach, ale także internetu i social mediów. Zakaz obejmie więc także działalność influencerską.

14.10.2022

Ustawa zamrażająca ceny prądu ostatecznie uchwalona

Rynek i konsument Domowe finanse

Ceny prądu dla gospodarstw domowych mają, do określonego limitu, zachować poziom z 2022 roku - przewiduje ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r., która trafi teraz do prezydenta. W piątek Sejm nie zgodził się na poprawkę Senatu, która podnosiła limity zużycia energii elektrycznej.

07.10.2022

Ustawa dot. lepszego nadzoru nad sprzedawaną żywnością - do prezydenta

Rynek i konsument

Sejm w piątek poparł poprawkę Senatu do ustawy o Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nowe prawo ma m.in. zwiększyć efektywność nadzoru nad artykułami rolno-spożywczymi, w tym kontrolę żywności sprzedawanej w sklepach internetowych. Nowe przepisy dostosowują ponadto funkcjonowanie IJHARS do obowiązujących wymagań w zakresie ochrony danych osobowych.

07.10.2022

Sejm uchwalił ustawę antylichwiarską

Prawo cywilne Rynek i konsument

Sejm przyjął ustawę antylichwiarską - przewiduje określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek i obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie "rolowaniu kredytów" oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi.

06.10.2022

UOKiK karze firmę za podszywanie się pod znane instytucje finansowe

Rynek i konsument Finanse

Nieuprawnione wykorzystanie logotypów znanych instytucji finansowych i ubezpieczeniowych oraz używanie wprowadzającej w błąd nazwy „Krajowy Fundusz Gwarancyjny” – to praktyki spółki KFG zakwestionowane przez Prezesa UOKiK. Jego zdaniem działania działania tej firmy wprowadzały konsumentów w błąd, a ich celem było zachęcenie do ryzykownych inwestycji finansowych.

06.10.2022

Prawa konsumentów mają być rozszerzone

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Konsumenci będą mogli dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi przed dwa lata zamiast roku. To jedna ze zmian z ustawy, nad którą debatuje Sejm. Wdraża ona unijne dyrektywy: cyfrową i towarową. Ma się przyczynić do zwiększonej ochrony konsumenta korzystającego z nowoczesnych form sprzedaży na odległość.

05.10.2022

Dyrektywa Omnibus - czy nowe prawo zniechęci przedsiębiorców do obniżania cen?

Rynek i konsument Prawo europejskie

Związek Cyfrowa Polska apeluje do UOKiK o korektę kilku kwestii w projekcie wdrożenia unijnej Dyrektywy Omnibus. Stawką jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców – to właśnie jej dotyczy Dyrektywa, stanowiąca element tzw. Europejskiego Nowego Ładu dla Konsumentów. Tymczasem niektóre zapisy, procedowane właśnie w Sejmie, mogą zadziałać dokładnie odwrotnie.

05.10.2022

Zarzuty dla Santander Bank Polska za nierozliczenie kredytów spłaconych przed terminem

Rynek i konsument Kredyty

Santander Bank Polska to pierwszy bank, któremu Prezes UOKiK postawił zarzuty za nierozliczanie się z pobranych opłat w przypadku całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Według Urzędu, jeśli klient spłaca całkowicie przed terminem kredyt hipoteczny, który wziął po 21 lipca 2017 r., bank powinien rozliczyć proporcjonalnie koszty pobrane w związku z zawarciem umowy.

05.10.2022

SN: Ugoda nie zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności

Prawo cywilne Rynek i konsument

Umowa ugody jako wywierająca skutki prawne tylko między jej stronami, nie powoduje jednak zwolnienia ubezpieczyciela z odpowiedzialności, którą przyjął on na siebie w umowie ubezpieczenia OC względem ubezpieczonego. Ugoda nie zwalnia bowiem sprawcy szkody z odpowiedzialności. Sąd Najwyższy opublikował uzasadnienie wyroku oddalającego skargę kasacyjną zakładu ubezpieczeń.

05.10.2022

Obniżki cen bez manipulacji – Omnibusowa rewolucja coraz bliżej

Rynek i konsument Prawo europejskie

Sztuczne zawyżanie cen, aby później móc je obniżyć i ogłosić promocję – takie właśnie praktyki były impulsem dla wprowadzenia nowych regulacji, które nakazują przedsiębiorcom informującym o obniżce podanie nie tylko ceny przed i obniżce, lecz również najniższej ceny z 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Trwają właśnie prace na polską ustawą implementującą unijną dyrektywę.

03.10.2022

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank niekorzystna dla frankowiczów

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. znacznie skomplikuje sytuację frankowiczów posiadających kredyty hipoteczne w tym banku. Zgodnie z nią kredyty indeksowane i denominowane kursem waluty obcej nie zostały przeniesione i zostają w Getin Noble Bank S.A. Co to oznacza dla frankowiczów?

30.09.2022

TSUE: Nie tylko sąd może nakazać wypłatę odszkodowania za opóźniony lot

Rynek i konsument Prawo europejskie Transport

Organ krajowy odpowiedzialny za wykonanie rozporządzenia o prawach pasażerów linii lotniczych może w wyniku wniesienia indywidualnej skargi zobowiązać przewoźnika do zapłaty odszkodowania pasażerom. Może to jednak mieć miejsce pod warunkiem, że państwo członkowskie przyznało mu kompetencję w tym zakresie - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozpatrując skargę LOT.

30.09.2022

Ustawa o nadzorze KAS nad leżakowaniem napojów spirytusowych podpisana

Podatki i opłaty lokalne Rynek i konsument

Nadzór nad leżakowaniem alkoholi będzie sprawowała Krajowa Administracja Skarbowa, zaś rejestr wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych przejmie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - przewiduje nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych, którą w środę 28 września podpisał prezydent. Wcześniej tego samego dnia Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy.

29.09.2022

Nieistniejąca akcja i fałszywe podarunki - surowa kara za nadużycia na pokazach

Rynek i konsument

Spółka Expectes zapraszała konsumentów na pokazy pod pretekstem udziału w akcji „Polska Przedsiębiorcom” i obiecywała prezenty za udział w spotkaniach. W rzeczywistości taka akcja nie istniała, a upominki nie były darmowe. Prezes UOKiK uznał to za nieuczciwą praktykę i nałożył na firmę ponad 2,3 mln zł kary za wprowadzanie konsumentów w błąd.

29.09.2022

UOKiK rekomenduje: Influencerzy powinni oznaczać reklamy

Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie

Promujesz telefon w zamian za zniżkę na produkty tej marki? Reklamujesz swoje książki lub testujesz kosmetyki otrzymane w paczce PR? Jesteś influencerem? Czy wiesz, jak prawidłowo oznaczyć wymienione treści? - pyta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ogłosił właśnie rekomendacje w tej sprawie. Podaje też przykłady, jak należy to robić prawidłowo i zgodnie z prawem.

26.09.2022

Będzie unijny obowiązek oszczędzania energii, ale rząd ma na to całą gamę sposobów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Projektowane unijne rozporządzenie przewiduje redukcję zużycia prądu w każdym państwie członkowskim o 10 procent. Konieczne będą jednak także regulacje krajowe, które zachęcą lub zmuszą do ograniczenia zużycia energii elektrycznej. W ekstremalnych sytuacjach można nawet wyłączać prąd określonym grupom odbiorców. Choćby z powodu strajku lub niepokojów społecznych.

26.09.2022

Zakaz handlu w niedziele miał pomóc małym sklepom, tymczasem je pogrąża

Rynek i konsument Prawo pracy

Zakaz handlu w niedziele miał wzmocnić małe, osiedlowe sklepy. Tymczasem statystyki i doświadczenie pokazują, że cel ten nie został osiągnięty, a zakaz ten jest dla tego rodzaju placówek dodatkowym obciążeniem. Podstawowym problemem, o którym przedstawiciele osiedlowych sklepów wypowiadali się zarówno publicznie, okazało się to, że sklep nie może być efektywnie obsługiwany tylko przez właściciela.

24.09.2022