Surowsze kary nie zasłonią bezradności wobec pedofilskiego skandalu w Kościele

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Na problem pedofilii politycy reagują jak zwykle w takich razach, czyli głupio i nieskutecznie. Polityczne wzmożenie po emisji filmu braci Sekielskich przyniesie absurdalne zaostrzenie kar, natomiast nie słychać, jak rządzący chcą sobie poradzić z prawdziwymi problemami, z którymi mamy do czynienia.

14.05.2019

Za edukację seksualną do więzienia - nowa inicjatywa obywatelska

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Przez edukację seksualną oswaja się dzieci z seksem już od najmłodszych lat życia i niszczy naturalne mechanizmy obronne i dziecięcą niewinność – uważają autorzy projektu ustawy, która przewiduje trzy lata więzienia za „propagowanie i pochwalanie przez małoletniego obcowania płciowego".

14.05.2019

Można już składać wniosek o zapomogę z funduszu strajkowego

Prawo karne

Związek Nauczycielstwa Polskiego udostępnił wzór wniosku o zapomogę z funduszu strajkowego. Pomoc dostaną tylko te osoby, które przystępując do strajku, nie należały do związków zawodowych i strajkowały minimum 9 dni. Pomocą zostanie objętych ok. 16 tys. nauczycieli.

13.05.2019

Dyrektor ukarze ucznia, ale sprawa może trafić też do sądu

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W myśl projektu zmian w ustawie o nieletnich dyrektorzy szkół będą mogli rozwiązać część problemów z uczniami poprzez różnego rodzaju kary, także porządkowe. Eksperci propozycje chwalą, bo mniej błahych spraw trafi do sądów rodzinnych, ale może dochodzić do zamiatania tych poważniejszych pod szkolny dywan lub do podwójnego karania.

13.05.2019

Prezes PiS zapowiada surowsze kary za pedofilię i podwyższenie wieku ofiar

Prawo karne

Wiek, od którego kontakty seksualne uważa się za pedofilię z obecnych 15 lat, ma być podwyższony - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. I dodał, że bezwzględnie karani za pedofilię będą wszyscy, szczególnie surowo ci, którym powierzono opiekę nad dziećmi, również księża.

12.05.2019

Zabójstwo w szkole - trwa śledztwo, rozpoczyna się debata o bezpieczeństwie

Prawo karne Szkoła i uczeń

W piątek przed południem w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi na warszawskim Wawrze jeden z uczniów zabił nożem kolegę. Sprawę badają policja i prokuratura. Rzecznik praw dziecka i władze samorządowe mówią o potrzebie przeprowadzenia we wszystkich szkołach w trybie pilnym kontroli bezpieczeństwa.

10.05.2019

SN: Prokurator wydalona z zawodu, ławnik składa zdanie odrębne

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Ławnik Sądu Najwyższego Łukasz Berezowski nie zgodził się z wymierzeniem najsurowszej kary prokurator z Wrześni, która prowadziła samochód mając ponad dwa promile alkoholu we krwi. Powodem złożenia przez niego zdania odrębnego była nienaganna dotychczasowa postawa prokurator, nadmierne obciążenie pracą i niezakończone postepowanie przed sądem karnym.

10.05.2019

Kościół ma nowe zasady walki z pedofilią

Prawo karne

W ogłoszonym w czwartek dokumencie papież Franciszek ustanowił nowe normy dotyczące walki z pedofilią w Kościele. Są to nowe procedury w sprawie zgłaszania przypadków molestowania i przemocy seksualnej oraz rozliczania biskupów z ich działań.

09.05.2019

Tęcza na cenzurowanym - uczucia religijne w Polsce nadal łatwo zranić

Prawo karne

"Tęczowa" Matka Boska wywołała gorącą debatę. To, co dla jednych jest nieszkodliwym manifestem, dla innych - profanacją świętości. Eksperci są podzieleni - zdaniem jednych, brakuje kontratypu dla przepisu dotyczącego obrazy uczuć religijnych, który wyłączałby z odpowiedzialności np. artystów. Inni uważają, że obowiązujące prawo jest stosowane zbyt wyrywkowo

08.05.2019

Strasburg: Uczucia religijne pod ochroną, ale wolność słowa też

Prawo karne

Wolność wyznania i sumienia jest jednym z praw podstawowych i jako taka jest chroniona w art. 9 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Nie można jej jednak utożsamiać z ochroną uczuć religijnych osoby wierzącej przed subiektywnie i arbitralnie pojmowaną obrazą - wynika z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

08.05.2019

Wielokrotna dyskryminacja to wciąż problem legislacji, orzecznictwa i praktyki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Polskie i unijne prawo wciąż nie przewidują zakazu dyskryminacji ze względu na więcej niż jedno zabronione kryterium, a tymczasem traktowanie tego wyłącznie oddzielnie nie spełnia wymagań stawianych przez rzeczywiste problemy osób dyskryminowanych - twierdzi dr Monika Domańska z Zakładu Prawa Europejskiego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. 

08.05.2019

SN: Immunitet prokurator od Amber Gold - uchylony

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Prokurator, która nie podejmowała niezbędnych czynności w sprawie spółki Amber Gold może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. We wtorek 7 maja, Sąd Najwyższy potwierdził słuszność uchylenia immunitetu prokurator w stanie spoczynku, podejrzanej o popełnienie przestępstwa - niedopełnienia obowiązków służbowych.

07.05.2019

WSA: Policjant ratował pobitą żonę, zatrzymał agresora i dostał naganę

Prawo karne Policja Prawo pracy

Policjant wydał polecenie zatrzymania mężczyzny, który groził żonie śmiercią. Za to został ukarany naganą w postępowaniu dyscyplinarnym, ale sąd uznał, że nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza. Zgodnie z wyrokiem wojewódzkiego sądu administracyjnego komendant ma jeszcze raz ocenić postępowanie policjanta.

06.05.2019

WSA: Pracownik sklepu z dopalaczami nie ucieknie przed karą

Prawo karne Opieka zdrowotna

Sprzedawca, który pracował w sklepie z dopalaczami jest osobą, która wprowadza je do obrotu. Dlatego jeżeli będzie próbował przerzucić odpowiedzialność na zatrudniającą go spółkę, to i tak nie ucieknie od kary. WSA w Krakowie podkreślił, że nie pomoże mu też twierdzenie, że nie wie, kto jest pracodawcą, ponieważ „umowa o pracę została zawarta ustnie, przez zastrzeżony telefon”.

05.05.2019

Kościół pracuje nad wytycznymi o ochronie dzieci

Prawo karne

We wszystkich polskich diecezjach Kościoła katolickiego trwają prace nad wytycznymi dotyczącymi ochrony dzieci i młodzieży - poinformował w czwartek prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. I podkreślił, że dokumenty takie mają powstać szybko.

02.05.2019

Suto zakrapiany grill nie wszędzie możliwy

Prawo karne

Spotkania przy grillu już dawno stały się symbolem długiego majowego weekendu. A gdzie grill tam często alkohol - i tu zaczyna się problem. Jeżeli imprezy nie urządzamy na prywatnej posesji, oprócz bólu głowy grozi nam mocne uszczuplenie środków na koncie. Miłośników nawet miękkich narkotyków mogą czekać jeszcze surowsze konsekwencje.

01.05.2019

SN: Błędne zatarcia skazania uchylających się od płacenia alimentów

Prawo karne Prawo rodzinne

Zatarcie skazania nie następuje, gdy czyn nadal podlega karze - orzekł Sąd Najwyższy uchylając serię nietrafnych wyroków Sądu Okręgowego w Krakowie w sprawie uchylania się od niepłacenia alimentów. Po zmianie kodeksu karnego w maju 2017 r. wyroki zapadłe w tych sprawach nadal są przestępstwami.

24.04.2019