Eksperci z PAN sugerują zmiany w prawie wykroczeń

Prawo karne

Ograniczyć liczbę czynów zagrożonych karą aresztu, ale nie wprowadzać kategorii znikomej szkodliwości społecznej czynu jako negatywnej przesłanki odpowiedzialności za wykroczenie - takie m.in. postulaty zgłosili uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

21.01.2019

Patostreaming - rośnie popularność patologicznych treści w internecie

Prawo karne Nowe technologie

W Polsce w ostatnich latach nasila się w sposób nieznany w innych krajach zjawisko patostreamingu, polegające na pokazywaniu przemocy i wulgarnych treści, niekiedy będących łamaniem prawa, po to, by oglądający to przez internet widzowie płacili nadawcy.

19.01.2019

SN: Oskarżony o zabójstwo się wybiela? Biegły psycholog tego nie zbada

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ocenę wiarygodności dowodów przeprowadza sąd orzekający w sprawie. Psycholog może pomóc ustalić w szczególności jaki jest poziom intelektualny oskarżonego, czy rozumie on podstawowe normy społeczne. Biegły nie może jednak oceniać materiału dowodowego - przypomniał Sąd Najwyższy.

19.01.2019

Zmiany w prawie mają ułatwić leczenie psychiatryczne więźniów

Prawo karne Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje zmiany w prawie, które umożliwią organom państwowym zawnioskowanie do sądu opiekuńczego o skierowanie osoby osadzonej w zakładzie karnym na leczenie ambulatoryjne lub w zakładzie zamkniętym.

18.01.2019

MZ analizuje nowe oceny ryzyka zachowań przemocowych

Prawo karne Opieka zdrowotna

Resort pracuje nad możliwością wprowadzenia, orzekanego przez sąd, obligatoryjnego badania i leczenia osób, u których istnieje podwyższone ryzyko popełnienia przestępstwa po wyjściu na wolność. Miałoby to dotyczyć osób u których w trakcie wykonywanej kary rozpoznano chorobę psychiczną, zaburzenia osobowości, lub uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub innych substancji, a także upośledzenie umysłowe.

18.01.2019

TK: Niekonstytucyjne zmiany w ustawie o IPN 

Prawo karne

Przepisy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej zawierające pojęcia "ukraińscy nacjonaliści" i "Małopolska Wschodnia" są niezgodne z konstytucją - stwierdził w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Natomiast TK umorzył skargę ws. nowelizacji ustawy o IPN w części dotyczącej karania za sformułowania typu "polskie obozy śmierci".

17.01.2019

Strasburg: Mowa nienawiści to nie wolność wyrażania opinii

Prawo karne

Wolność wyrażania opinii jest jednym z najważniejszych praw podstawowych chronionych w Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka. Jest gwarantowana w art. 10 Konwencji, lecz nie ma charakteru bezwzględnego - wynika z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

16.01.2019

SN: Prokurator wydalony z zawodu nie ma prawa do sądu?

Prawo karne Prokuratura

Sąd Najwyższy w nowej Izbie Dyscyplinarnej przy rozpatrywaniu zażalenia obrońcy powziął wątpliwość czy prokurator skazany na tzw. śmierć cywilną istotnie nie ma prawa do kasacji. Nakazał stronom postępowania odnieść się do art. 45 Konstytucji, czyli prawa do sądu.

15.01.2019

RPO: Niebezpieczne uproszczenia w procedurze karnej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Możliwość przesłuchiwania świadków pod nieobecność oskarżonego lub obrońcy oraz oddalania przez sąd wniosków dowodowych obrony, jeśli złożono je po określonym terminie, jest sprzeczna z prawem do obrony – takie m.in. zastrzeżenia ma rzecznik praw obywatelskich do proponowanych przez resort sprawiedliwości zmian w procedurze karnej.

14.01.2019

Z więzienia do hostelu - resocjalizacyjny projekt MS 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza przy placówkach penitencjarnych budować hostele, do których mieliby trafiać byli więźniowie, którzy po odbyciu kary nie mają gdzie pójść. Rozwiązanie ma służyć pomocą byłym skazanym, ale o jego szczegóły pyta rzecznik praw obywatelskich, który obawia się skutków ubocznych takiego rozwiązania.

10.01.2019

Prezes NBP zna wnioski aresztowe prokuratury?

Prawo karne Prokuratura

Marek Chrzanowski wyjdzie niedługo w tym miesiącu z aresztu - powiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Nie wyjaśnił skąd wie o szczegółach postępowania prokuratorskiego w sprawie afery KNF, ale posłowie opozycji pytają o to prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.

10.01.2019

Trochę mniej przestępstw w 2018 roku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Polsce w roku 2018 popełniono 795.976 przestępstw, a ich wykrywalność wzrosła w porównaniu z 2017 rokiem o 1,6 proc. i wynosi 74,1 proc. - poinformowała policja. Wskaźnik ten psują trochę alimenciarze, ponieważ po ubiegłorocznej zmianie prawa zachowania znacznie większej ich części uznawane są za przestępstwa.

09.01.2019

SN: Pozycjonowanie kancelarii w internecie to agresywna reklama

Prawo karne Prawnicy

Zlecenie przez adwokata płatnych usług w internecie, które ustawiają kancelarię na preferencyjnym, bardziej widocznym miejscu w stosunku do innych adwokatów, jest deliktem dyscyplinarnym, gdyż narusza godność zawodu - orzekł Sąd Najwyższy. I potwierdził karę nałożoną na prawnika przez samorządowy sąd.

09.01.2019

Będzie dymisja wicemister od projektu o przemocy w rodzinie

Prawo karne

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska skierowała do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o odwołanie podsekretarz stanu w Elżbiety Bojanowskiej z pełnionej funkcji. To skutek decyzji o wycofaniu kontrowersyjnego projektu nowej ustawy o przemocy w rodzinie.

08.01.2019

Holandia nie wyda Polsce podejrzanych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Holenderska Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej (IRK) w Amsterdamie wstrzymała wydanie Polsce 11 podejrzanych ściganych Europejskimi Nakazami Aresztowania. Jako powód podano obawy o niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości.

07.01.2019

Prezes SO w Gorzowie: Merytoryczne orzekanie w apelacji usprawnia sądy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Częste uchylanie wyroków i przekazywanie przez sądy odwoławcze spraw do ponownego rozpatrzenia przez sądy pierwszej instancji stało się w pewnym momencie wręcz patologią. Dobrze więc, że ustawodawca zobowiązał te sądy do orzekania także merytorycznie, gdy to możliwe - twierdzi Jarosław Dudzicz, prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie.

07.01.2019

Wyrok prawomocny, odszkodowania za ekshumacje smoleńskie do wypłaty

Prawo karne Prokuratura

Krewni ofiar katastrofy - Arkadiusza Rybickiego i Leszka Solskiego - otrzymają od państwa polskiego po 16 tys. euro odszkodowania, ponieważ Polska nie odwołała się od wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że w ten sposób naruszono art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

06.01.2019

SN: W przyszłym tygodniu wyrok w sprawie podpalacza

Prawo karne

Sąd Najwyższy w środę 9 stycznia br. rozpatrzy kasację obrońcy Dariusza P., skazanego w drugiej instancji za podpalenie własnego domu na karę dożywotniego pozbawienia wolności. W czasie pożaru zginęła żona skazanego i czwórka dzieci.

06.01.2019

Sąd: Obelżywe sms-y do małżonka to przestępstwo

Prawo karne Prawo rodzinne

Oskarżony przesyłał żonie i dzieciom wulgarne wiadomości sms. Takie postępowania wyczerpywało znamiona znieważenia. Obok grzywny oskarżony powinien zapłacić żonie także nawiązkę za wyrządzoną jej krzywdę moralną - przyjął Sąd Rejonowy w Grudziądzu.

05.01.2019