Kościół ma nowe zasady walki z pedofilią

Prawo karne

W ogłoszonym w czwartek dokumencie papież Franciszek ustanowił nowe normy dotyczące walki z pedofilią w Kościele. Są to nowe procedury w sprawie zgłaszania przypadków molestowania i przemocy seksualnej oraz rozliczania biskupów z ich działań.

09.05.2019

Tęcza na cenzurowanym - uczucia religijne w Polsce nadal łatwo zranić

Prawo karne

"Tęczowa" Matka Boska wywołała gorącą debatę. To, co dla jednych jest nieszkodliwym manifestem, dla innych - profanacją świętości. Eksperci są podzieleni - zdaniem jednych, brakuje kontratypu dla przepisu dotyczącego obrazy uczuć religijnych, który wyłączałby z odpowiedzialności np. artystów. Inni uważają, że obowiązujące prawo jest stosowane zbyt wyrywkowo

08.05.2019

Strasburg: Uczucia religijne pod ochroną, ale wolność słowa też

Prawo karne

Wolność wyznania i sumienia jest jednym z praw podstawowych i jako taka jest chroniona w art. 9 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Nie można jej jednak utożsamiać z ochroną uczuć religijnych osoby wierzącej przed subiektywnie i arbitralnie pojmowaną obrazą - wynika z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

08.05.2019

Wielokrotna dyskryminacja to wciąż problem legislacji, orzecznictwa i praktyki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Polskie i unijne prawo wciąż nie przewidują zakazu dyskryminacji ze względu na więcej niż jedno zabronione kryterium, a tymczasem traktowanie tego wyłącznie oddzielnie nie spełnia wymagań stawianych przez rzeczywiste problemy osób dyskryminowanych - twierdzi dr Monika Domańska z Zakładu Prawa Europejskiego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. 

08.05.2019

SN: Immunitet prokurator od Amber Gold - uchylony

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Prokurator, która nie podejmowała niezbędnych czynności w sprawie spółki Amber Gold może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. We wtorek 7 maja, Sąd Najwyższy potwierdził słuszność uchylenia immunitetu prokurator w stanie spoczynku, podejrzanej o popełnienie przestępstwa - niedopełnienia obowiązków służbowych.

07.05.2019

WSA: Policjant ratował pobitą żonę, zatrzymał agresora i dostał naganę

Prawo karne Policja Prawo pracy

Policjant wydał polecenie zatrzymania mężczyzny, który groził żonie śmiercią. Za to został ukarany naganą w postępowaniu dyscyplinarnym, ale sąd uznał, że nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza. Zgodnie z wyrokiem wojewódzkiego sądu administracyjnego komendant ma jeszcze raz ocenić postępowanie policjanta.

06.05.2019

WSA: Pracownik sklepu z dopalaczami nie ucieknie przed karą

Prawo karne Opieka zdrowotna

Sprzedawca, który pracował w sklepie z dopalaczami jest osobą, która wprowadza je do obrotu. Dlatego jeżeli będzie próbował przerzucić odpowiedzialność na zatrudniającą go spółkę, to i tak nie ucieknie od kary. WSA w Krakowie podkreślił, że nie pomoże mu też twierdzenie, że nie wie, kto jest pracodawcą, ponieważ „umowa o pracę została zawarta ustnie, przez zastrzeżony telefon”.

05.05.2019

Kościół pracuje nad wytycznymi o ochronie dzieci

Prawo karne

We wszystkich polskich diecezjach Kościoła katolickiego trwają prace nad wytycznymi dotyczącymi ochrony dzieci i młodzieży - poinformował w czwartek prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. I podkreślił, że dokumenty takie mają powstać szybko.

02.05.2019

Suto zakrapiany grill nie wszędzie możliwy

Prawo karne

Spotkania przy grillu już dawno stały się symbolem długiego majowego weekendu. A gdzie grill tam często alkohol - i tu zaczyna się problem. Jeżeli imprezy nie urządzamy na prywatnej posesji, oprócz bólu głowy grozi nam mocne uszczuplenie środków na koncie. Miłośników nawet miękkich narkotyków mogą czekać jeszcze surowsze konsekwencje.

01.05.2019

SN: Błędne zatarcia skazania uchylających się od płacenia alimentów

Prawo karne Prawo rodzinne

Zatarcie skazania nie następuje, gdy czyn nadal podlega karze - orzekł Sąd Najwyższy uchylając serię nietrafnych wyroków Sądu Okręgowego w Krakowie w sprawie uchylania się od niepłacenia alimentów. Po zmianie kodeksu karnego w maju 2017 r. wyroki zapadłe w tych sprawach nadal są przestępstwami.

24.04.2019

SN wskaże sąd do rozpatrzenia pozwu Komendy o odszkodowanie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy zdecyduje, czy przekazać pozew o odszkodowanie dla Tomasza Komendy za niesłuszne skazanie i 18 lat pobytu w więzieniu sądowi spoza apelacji wrocławskiej. Wystąpił o to Sąd Okręgowy we Wrocławiu, na wniosek zainteresowanego i jego pełnomocnika, którzy tłumaczą to traumą Komendy, która kojarzy się z tym miejscem.

23.04.2019

Strasburg: Przepadek domu żony za oszustwa męża naruszył prawo do poszanowania mienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zasądzenie przez sąd karny przepadku domu należącego do żony w związku ze skazaniem męża za poważne oszustwa stanowiło naruszenie prawa do poszanowania mienia zainteresowanej. Zdaniem ETPC sądy krajowe nie zbadały, w jakim stopniu była to jej osobista własność.

23.04.2019

Pisanka pisance nierówna - prawa kur też mają być chronione

Prawo karne Rynek i konsument

Pisanki i pisklaki to nieodłączny symbol rozpoczynających się Świąt Wielkanocnych. To jakie jaja wybieramy ma jednak istotne znaczenie. "Trójki" czyli jaja z chowu klatkowego nadal są na sklepowych półkach i kuszą cenami - ale jak podkreślają obrońcy praw zwierząt - są też symbolem znęcania się nad kurami. A te podobnie jak psy i koty objęte są ustawą o ochronie zwierząt.

20.04.2019

SN: Nie będzie surowszej kary, bo poprzedni wyrok za jazdę po pijanemu zatarty

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Oskarżony wcześniej był już skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, ale skazanie uległo zatarciu z mocy prawa zanim do sądu wpłynął akt oskarżenia. Sąd karny jednak nie zwrócił na to uwagi. Wyrok okazał się wadliwy - orzekł Sąd Najwyższy. Problematykę zatarcia skazania objaśnia adwokat Piotr Jankowski

20.04.2019

TK: Przepis o obliczaniu kary łącznej sprzeczny z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny stwierdził w czwartek, że niezgodny z Konstytucją jest przepis Kodeksu karnego, którego skutkiem jest nierówne traktowanie skazanych przy obliczaniu kary łącznej, w zależności od tego, czy już wcześniej wymierzono im inną karę łączną, czy też nie.

18.04.2019

Jest wniosek o ponad 18 mln zł odszkodowania za niesłuszne skazanie

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Tomasz Komenda, który spędził w więzieniu 18 lat, razem ze swoim pełnomocnikiem prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim złożył w środę do wrocławskiego sądu pozew o zadośćuczynienie i odszkodowanie w wysokości ponad 18 mln zł za niesłuszne skazanie za gwałt i zabójstwo 15-latki.

17.04.2019

Prokuratorzy częściej oskarżają podatników

Prawo karne Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Fiskus coraz częściej karze podatników na podstawie kodeksu karnego skarbowego i przepisów karnych. Z praktyki doradców podatkowych wynika, że występowanie dwóch oskarżycieli - prokuratora i organu skarbowego, staje się regułą. Akty oskarżenia kierowane są nawet przeciwko osobom, które swoje decyzje opierały na korzystnych dla nich wyrokach.

17.04.2019

Szwecja ściga Rosjanina, którego Polska chce uznać za uchodźcę

Prawo karne Prawo rodzinne

Szwedzki sąd wydał nakaz aresztowania Rosjanina Denisa Lisowa, który swoje trzy córki wywiózł ze Szwecji do Polski. Rosjanin przebywa obecnie w Polsce, pod opieką m.in. rzecznika praw dziecka, który zabiega o nadanie mu statusu uchodźcy. Do Polski wkrótce zapewne trafi Europejski Nakaz Aresztowania.

14.04.2019