Rada Legislacyjna: Słuszne zmniejszenie ryzyka fałszerstw testamentów

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Rada Legislacyjna przy premierze pozytywnie ocenia reformę prawa spadkowego. I ma nadzieję, że reforma ta będzie kontynuowana, ponieważ prawo spadkowe stanowi dziedzinę o wysokiej doniosłości społecznej i gospodarczej, wpływając na stosunki majątkowe obywateli. Szczególnie ważna jest problematyka testamentów, a kwestie są jeszcze nieuregulowane, chociażby testamenty małżeńskie lub szerzej - wspólne.

19.01.2023

E-rozprawy, składy, wstrzymanie przedawnienia karalności - radcy postulują zmiany przepisów covidowych

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mimo że sytuacja pandemiczna teoretycznie wróciła do normy, w procedurze karnej, podobnie jak w cywilnej, nadal obowiązują covidowe uregulowania. Krajowa Rada Radców Prawnych przeanalizowała te przepisy i proponuje ich zmianę. Chodzi m.in. o składy jednoosobowe, rozprawy zdalne i wzmocnioną rolę prokuratora, zdalne posiedzenia aresztowe oraz przepisy o wstrzymaniu terminów przedawnienia karalności i przedawnienia wykonania kary.

17.01.2023

SN wyjaśnia problem gwarancji zapłaty w umowie na roboty budowlane

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Efektywność ochrony wykonawcy wymaga uznania, iż wynikające z braku gwarancji zapłaty uprawnienie do odstąpienia od umowy może być wykonane bez uszczerbku dla uprawnienia do żądania wynagrodzenia. Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej oddalił skargę kasacyjną pozwanej w sprawie o zapłatę wynagrodzenia z tytułu umowy o roboty budowlane.

17.01.2023

Sądy wydają podwójne postanowienia spadkowe. Problem może rozwiązać tylko zmiana prawa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Skala problemu podwójnych postanowień spadkowych nie zmniejsza się – wynika ze spraw prowadzonych w biurze RPO Uniemożliwia to działania prawne spadkobierców wobec nieruchomości, jak wpis w księdze wieczystej, podział majątku, czy sprzedaż. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiadało podjęcie prac nad zmianą przepisów, ale projektu wciąż brakuje.

16.01.2023

SN: Ryzyko poruszania się po jezdni i ketamina ważne dla ustalenia wysokości odszkodowania za wypadek

Prawo cywilne

Nieznany sprawca potrącił 25-letniego motocyklistę, wymuszając pierwszeństwo. Motocyklista w wyniku wypadku resztę życia spędzi na wózku inwalidzkim. Sprawa jednak wraca z Sądu Najwyższego do sądu II instancji. W przypadku odpowiedzialności na zasadzie ryzyka, wina poszkodowanego zestawiana jest ze stwarzanym przez ruch pojazdów niebezpieczeństwem. Zażycie ketaminy przez poszkodowanego przed wypadkiem też będzie brane pod uwagę.

14.01.2023

Twórcy gier wideo powinni uważać na umowy wydawnicze

Prawo cywilne Nowe technologie RODO

Naturalną konsekwencją dynamicznego rozwoju rynku gier jest konieczność umownego regulowania zasad współpracy z potencjalnymi wydawcami. Warto jednak zwrócić uwagę, że gra wideo jest utworem złożonym w zakresie, którego można wyodrębnić inne niezależne utwory, które mogą być wykorzystywane na różnym etapie współpracy - pisze Michał Matysiak, radca prawny w Squire Patton Boggs Warszawa.

14.01.2023

Można podważać umowę kredytową opartą o WIBOR, ale skutek nieoczywisty

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty

Posiadacze kredytów WIBOR-owych stoją jednak przed dylematem – występować przeciwko bankom o wyeliminowanie WIBOR z umowy wiedząc, że obecnie brak jest wyraźnego sygnału ze strony sądów, w jakim kierunku pójdzie orzecznictwo, czy też czekać na rozwój sytuacji i ukształtowanie się linii orzeczniczej w tym zakresie. Oczywiście decyzja nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji.

13.01.2023

TSUE: Covidowe ograniczenia mogą być podstawą do obniżki ceny wycieczki

Prawo cywilne Rynek i konsument

Podróżni, których impreza turystyczna została dotknięta środkami przeciwdziałania pandemii COVID-19 mogą mieć prawo do obniżki ceny wycieczki - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I przypomniał, że dyrektywa w sprawie imprez turystycznych przewiduje odpowiedzialność niezależną od winy organizatora. 

12.01.2023

Pamięć o przodkach niematerialna, ale zaniedbanie grobu może kosztować

Prawo cywilne Administracja publiczna

Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma wejść w życie w czerwcu tego roku – wprowadzi m.in. przepis, według którego to administrator cmentarza ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo na cmentarzu. Według ekspertów spowoduje to wysyp spraw o odszkodowania - za uszkodzenie nagrobka albo za szkody, jakie spowoduje zaniedbany pomnik, który się zawali.

12.01.2023

Skarga nadzwyczajna - dług mieszkaniowy rodziców, gdy pozwany był dzieckiem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Młody człowiek ma zapłacić 62,5 tys. zł długu mieszkaniowego rodziców, choć powstał on w części, gdy był jeszcze małoletni oraz gdy potem się wyprowadził. Sąd wydał taki nakaz zapłaty z pozwu miasta, choć nie sposób z niego ustalić, w jakim okresie powstały dochodzone należności. Zdaniem RPO, materiały sprawy nie były wystarczające do wydania nakazu zapłaty przez sąd wobec tego pozwanego.

09.01.2023

Dr Markiewicz: Identyfikacja wizualna może być utworem w prawie autorskim

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Czy prawo autorskie może chronić zestaw nietwórczych elementów graficznych służących do identyfikacji przez użytkowników (klientów) określonego podmiotu? Zatem czy podmioty takie jak Ikea, McDonald’s, Orlen mogą dodatkowo chronić swoją markę na podstawie prawa autorskiego do innych niż logo elementów? - zastanawia się radca prawny dr Michał Markiewicz.

09.01.2023

SO: Umowa ustna nieprecyzyjna, odszkodowania nie ma

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Niesłusznie wykonawca maszyny do ciasta żądał odszkodowania za poniesione straty, gdyż była ona zapasowa, a jej brak nie przerwał produkcji - orzekły sądy dwóch instancji. Powód nie wykazał wad umówionego dzieła ani wykonania go niezgodnie z umową. A co więcej, skoro umowa była ustna i nie zakreślała terminu odbioru, to także odsetki za opóźnienie nie mogą być naliczane - dodał sąd okręgowy.

05.01.2023

Rząd za zmianami w systemie ograniczeń egzekucji, ale prace nad ustawą wstrzymane

Prawo cywilne Prawo pracy

Za celowe i pożądane Rada Ministrów uznała zmiany w systemie ograniczeń egzekucji – nie tylko z punktu widzenia wierzycieli i zwiększenia efektywności egzekucji, także z perspektywy zasad równości i sprawiedliwości społecznej. Mimo to projekt Komisji do Spraw Petycji, który zmienia kwoty wolne od potrąceń w egzekucji z wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego i rachunku SKOK, nie jest przedmiotem prac legislacyjnych.

05.01.2023

Spór o klauzule oparte na WIBOR jeszcze potrwa

Prawo cywilne Banki Kredyty

W najbliższych miesiącach dużo uwagi zostanie poświęcone zagadnieniom spornym powstałym wokół umów kredytu zawierających klauzule zmiennego oprocentowania. Na obecnym, wczesnym etapie rozwoju tego rodzaju sporów, trudno dostrzec podobieństwo zagadnień do tych znanych ze spraw „frankowych”. Niewątpliwie jednak czeka nas pod tym względem interesujący rok.

04.01.2023

Dostawca fotowoltaiki ukarany za utrudnianie wycofania się z umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Utrudnianie konsumentom bezkosztowego odstąpienia od umowy, wprowadzanie ich w błąd co do współpracy z Ministerstwem Klimatu i co do bezpłatności audytu - to zarzut stawiany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów firmie BO Energy. Prezes UOKiK nałożył na nią ponad 28 mln zł kary. Spółka będzie też musiała zwrócić pieniądze konsumentom, którzy odstąpili od umowy.

03.01.2023

SA: Wynagrodzenie za korzystanie ze służebności przesyłu uwzględnia korektę podatkową

Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze

Zasada swobody umów co do wysokości wynagrodzenia za korzystanie ze służebności przesyłu jest wyłączona. Strony nie mogły inaczej unormować wzajemnego rozliczenia zapłaty wynagrodzenia. Natomiast pozwana spółka energetyczna była zobligowana do wyrównania wynagrodzenia za korzystanie ze służebności przesyłu z powodu korekty deklaracji podatkowej.

03.01.2023

Filmowcy nie ufają Netflixowi, chcą ustawowego gwarantowania praw autorskich

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Konieczna jest pilna nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przygotowanej przez MKiDN, która wprowadza tantiemy za wykorzystywanie filmów w internecie - ogłosiły w poniedziałek Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych i Stowarzyszenie Kobiet Filmowców. To reakcja na pilotażowy program Netflixa dotyczący dodatkowych wynagrodzeń dla twórców lokalnych produkcji.

02.01.2023

Rok internetu nie za darmo - UOKiK kwestionuje promocję T-Mobile

Prawo cywilne Rynek i konsument

Stosowane przez T-Mobile hasło promocyjne „1200 GB za darmo przez rok” może wprowadzać w błąd, a warunki promocji nie zostały wyraźnie objaśnione - uważa Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów. Zdaniem Urzędu sposób prezentacji reklamy w przestrzeni miejskiej jest dla konsumentów nieczytelny. T-Mobile grozi za to kara do 10 proc. obrotu.

02.01.2023

Alimenciarz "bez" spadku, lepsza ochrona małoletnich spadkobierców - coraz bliżej zmian w prawie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Tuż przed świętami rząd przyjął projekt zmian w prawie spadkowym, który ma ograniczyć krąg spadkobierców i m.in. rozszerzyć podstawy niegodności dziedziczenia o sytuacje uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy lub obowiązku pieczy. Co więcej, małoletni ma być lepiej chroniony przed dziedziczeniem długów.

02.01.2023

Najemca zapłaci za grzechy poprzednika? - bonifikata na prąd nie dla wszystkich

Prawo cywilne Budownictwo

Najemca, który w trakcie roku zmieni mieszkanie, powinien sprawdzić rachunki za prąd, bo może zapłacić wyższe stawki za rozrzutność swoich poprzedników. Nie skorzysta też z niektórych preferencji, jeżeli nie doprowadzi do przepisania licznika na siebie - np. jeżeli jest osobą z niepełnosprawnością. Najpewniej też może pożegnać się z niższą ceną prądu w 2024 roku.

02.01.2023