Prawo.pl
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej wdrażają programy compliance. Zwykle chronią one w firmach relacje z kontrahentami, finanse i dane osobowe, natomiast brakuje ich m.in. w przeciwdziałaniu mobbingowi czy ochronie własności intelektualnej. To zadania chętnie powierzane specjalnym działom, choć... niekoniecznie prawnym.
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2019
Prawnicy
Narodowy Fundusz Zdrowia chce uruchomić w czerwcu portal, w którym będzie można sprawdzić jak leczy dany szpital - dowiedziało się Prawo.pl. To będzie rewolucja, bo po raz pierwszy zostaną upublicznione informacje dotyczące powikłań do jakich dochodzi np. po zabiegach usuwania zaćmy. Pacjenci sprawdzą też np. ile operacji różnych nowotworów wykonuje dany szpital i porównają je z wynikami innych placówek.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
10.05.2019
Finansowanie zdrowia

Senat też za ułatwieniami w obrocie ziemią

Administracja publiczna Budownictwo
Działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić także osoba nie będąca rolnikiem. Taką zmianę wprowadzi nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, którą bez poprawek przyjął w czwartek Senat.
Krzysztof Sobczak
09.05.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Lodówki, telewizory, pralki i inne tego typu produkty będą miały nowe etykiety informujące o zużyciu energii. To koniec oznaczeń typu A+++ dla najbardziej energooszczędnych urządzeń.
Agnieszka Matłacz Jolanta Ojczyk
09.05.2019
Środowisko Rynek i konsument
Każdy uczeń ma mieć dostęp do dentysty – tak przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Ma ona dwie duże wady – za utworzenie i wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej i stomatologicznych mają odpowiadać samorządy, ale pieniędzy na to nie dostaną, po drugie cały system opieki nad uczniami będzie opierać się o pielęgniarki, a tych jest za mało.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
09.05.2019
Opieka zdrowotna
Państwa będą nadal chronić europejski sposób życia, demokrację i praworządność. Niezbywalne prawa i podstawowe wolności wszystkich Europejczyków wymagały wielkiego trudu. Będziemy stać na straży naszych wspólnych wartości i zasad zapisanych w traktatach - stwierdzili unijni przywódcy zebrani na szczycie w rumuńskiej Sybinie.
Krzysztof Sobczak
09.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Nie będzie żadnych odroczeń szczepień przeciwko gruźlicy, bo nowa partia szczepionki jest całkowicie bezpieczna i możliwa do dystrybucji - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Resort podał, że obecnie stan magazynowy szczepionki pozwala na realizację szczepień obowiązkowych
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
09.05.2019
Opieka zdrowotna
Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytykuje cześć założeń projektu ustawy o nieletnich. Chodzi m.in. o rozszerzenie granic odpowiedzialności nastolatków poprzez objęcie czynem karalnym wszystkich wykroczeń i wykroczeń skarbowych oraz wprowadzenie nowego ośrodka wychowawczo-adaptacyjnego.
Patrycja Rojek-Socha
09.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
W ogłoszonym w czwartek dokumencie papież Franciszek ustanowił nowe normy dotyczące walki z pedofilią w Kościele. Są to nowe procedury w sprawie zgłaszania przypadków molestowania i przemocy seksualnej oraz rozliczania biskupów z ich działań.
Krzysztof Sobczak
09.05.2019
Prawo karne
Kolejny dzień trwa protest pracowników sądów i prokuratur w miasteczku namiotowym przed resortem sprawiedliwość. Domagają się podwyżek i zmian w systemie wynagrodzeń. Jak na razie ze strony rządowej konkrety nie padły, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował związkowców, że trwają prace na rozwiązaniami wprowadzającym mnożnikowy system. To oczywiście nie jest dla nas satysfakcjonujące - mówią.
Patrycja Rojek-Socha
09.05.2019
Wymiar sprawiedliwości

Brak możliwości ustanowienia zastawu na funduszach w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Pracownicze Plany Kapitałowe ruszą dopiero w drugiej połowie 2019 roku, a realnie pierwszych wpłat do PPK możemy się spodziewać w większości dopiero w IV kwartale. Mimo, to zanim podejmiemy decyzje o skorzystaniu z możliwości gromadzenia środków w tej nowej formie oszczędzania, warto prześwietlić tę instytucję po każdym kątem - pisze dr Marcin Wojewódka.
Marcin Wojewódka
09.05.2019
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Dyplomata USA: Ustawa JUST nie jest przeciw Polsce

Finanse publiczne Administracja publiczna
Stany Zjednoczone nie mają zamiaru nikomu niczego dyktować ws. mienia ofiar Holokaustu przejętego wskutek II wojny światowej, a ustawa JUST (tzw. 447) nie przypisuje Polsce win za zbrodnie nazistów - zapewnił specjalny przedstawiciel USA ds. walki z antysemityzmem Elan Carr.
Krzysztof Sobczak
08.05.2019
Finanse publiczne Administracja publiczna
Karta praw podstawowych Unii Europejskiej i jej znaczenie dla polskiego systemu prawnego - to temat konferencji organizowanej w najbliższy piątek i sobotę przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich dla uczczenia 15-lecia przystąpienia Polski do UE. Konferencja rozpocznie się w piątek o godz. 10. w siedzibie RPO przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie.
Krzysztof Sobczak
08.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
"Tęczowa" Matka Boska wywołała gorącą debatę. To, co dla jednych jest nieszkodliwym manifestem, dla innych - profanacją świętości. Eksperci są podzieleni - zdaniem jednych, brakuje kontratypu dla przepisu dotyczącego obrazy uczuć religijnych, który wyłączałby z odpowiedzialności np. artystów. Inni uważają, że obowiązujące prawo jest stosowane zbyt wyrywkowo
Patrycja Rojek-Socha
08.05.2019
Prawo karne

Ukarany przez pomyłkę kierowca jednak dostanie odszkodowanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja
Starosta odebrał kierowcy prawo jazdy bo sąd skazał go za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Była to pomyłka, więc sąd przyznał kierowcy odszkodowanie, co zaskarżyła Prokuratoria Generalna. Jednak sąd apelacyjny oddalił tę apelację uznając, że tę pomyłkę organy ścigania powinny od razu wykryć i naprawić jej skutki. 
Krzysztof Sobczak
08.05.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Nowelizacja ustawy o PPK pisana pod stołem

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK
Rząd przyjął wczoraj projekt nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. To drugi projekt nowelizujący tę ustawę, a poprawka o zniesieniu limitu 30-krotności w PPK, która została przedstawiona w marcu, zawarta jest również w tym nowym projekcie, co już na początku analizy pokazuje, że w rządzie panuje bałagan i chaos legislacyjny - pisze Oskar Sobolewski
Oskar Sobolewski
08.05.2019
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK
Wolność wyznania i sumienia jest jednym z praw podstawowych i jako taka jest chroniona w art. 9 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Nie można jej jednak utożsamiać z ochroną uczuć religijnych osoby wierzącej przed subiektywnie i arbitralnie pojmowaną obrazą - wynika z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
08.05.2019
Prawo karne
Dzisiaj, tj. 8 maja br. rozpoczynają się trzydniowe obrady Senatu. Zaplanowano na nim rozpatrzenie 19 ustaw, w tym nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona objęcie programem „Rodzina 500+” wszystkich dzieci do 18. roku życia, również jedynaków, bez względu na dochody rodziny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.05.2019
Prawo rodzinne
Pod koniec maja zacznie się podpisywanie umów z samorządami na realizację opieki wytchnieniowej. W ramach tego programu opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymają m.in. 14 dni wolnego, a ich podopieczni będą mieli zapewnioną fachową opiekę w całodobowych ośrodkach. W 2019 r. na ten cel  zaplanowano 110 mln zł
Monika Stelmach
08.05.2019
Opieka zdrowotna
Polskie i unijne prawo wciąż nie przewidują zakazu dyskryminacji ze względu na więcej niż jedno zabronione kryterium, a tymczasem traktowanie tego wyłącznie oddzielnie nie spełnia wymagań stawianych przez rzeczywiste problemy osób dyskryminowanych - twierdzi dr Monika Domańska z Zakładu Prawa Europejskiego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. 
Krzysztof Sobczak
08.05.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Obecne prawo pozwala na usuwanie z biur informacji gospodarczej danych o dłużnikach alimentacyjnych - w ten sposób wykreślono ich już tysiące. Ale rząd chce by "alimenciarze" byli w BIG do spłacenia wszystkich zobowiązań. Podwyższony ma być też - do 900 zł - próg dochodowy uprawniający do świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Prawnicy i eksperci propozycje chwalą i mówią o kolejnym bacie na tych, którzy nie chcą płacić na dzieci.
Patrycja Rojek-Socha
08.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Zmiana terminów przyjmowania i rozpatrywania wniosków o świadczenie Dobry start i wniosków o świadczenie wychowawcze ma umożliwić lepszą organizację pracy w urzędach i otrzymanie wsparcia przez rodziny na czas. Trwają konsultacje projektu ustawy o świadczeniu Dobry start.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.05.2019
Pomoc społeczna
Ma nie być podwójnej weryfikacji zleceń na wyroby medyczne. Za to zlecenia na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, czyli np. na pieluchomajtki, mają być wystawiane na 12 miesięcy, czyli nawet dwukrotnie dłużej niż obecnie - takie zmiany zakłada projekt, który dziś przyjął rząd. Nowelizacja zawiera także przepisy umożliwiające wdrożenie systemu zarządzania obsługą pacjentów w 232 szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
07.05.2019
Opieka zdrowotna
Od sędziego należy oczekiwać powściągliwości i rzetelności przekazu. Opinie sędziego znieważające dotyczące innych sędziów mogą stanowić precedens prowadzący do zagrożenia porządku publicznego - podkreśla Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab odnosząc się do sprawy wypowiedzi sędzi Aliny Czubieniak.
Patrycja Rojek-Socha
07.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Więzień, który dostaje przepustkę losową na pogrzeb, I Komunię Św. dziecka czy inną rodzinną uroczystość powinien być od razu poinformowany czy będzie jedynie konwojowany, czy będzie musiał mieć na sobie odzież więzienną i kajdanki - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwraca uwagę, że brak takiej informacji może postawić w bardzo trudnej sytuacji nie tylko osadzonego ale przede wszystkim jego bliskich i być dla nich dodatkową traumą.
Patrycja Rojek-Socha
07.05.2019
Wymiar sprawiedliwości
Jednym z obowiązków, który na pracodawców nakłada ustawa o PPK, jest umożliwienie nowym pracownikom dokonania wypłaty transferowej środków zgromadzonych w PPK poprzedniego pracodawcy do instytucji finansowej u nowego pracodawcy, tak żeby całość środków uczestnik mógł gromadzić na jednym rachunku - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.
Oskar Sobolewski
07.05.2019
Emerytury i renty Prawo pracy PPK

NIK: Promieniowanie elektromagnetyczne urządzeń telefonii komórkowej poza kontrolą

Rynek i konsument Administracja publiczna Nowe technologie
W ciągu ostatnich lat transmisja danych komórkowych wzrosła 57-krotnie. Jest coraz więcej anten i instalowane są na mniejszych wysokościach, więc rośnie oddziaływanie pól elektromagnetycznych (PEM) emitowanych przez stacje bazowe (SBTK) i urządzenia mobilne na ludzi i środowisko. NIK alarmuje, że ani Inspekcja Ochrony Środowiska, ani Państwowa Inspekcja Sanitarna nie są do tego przygotowane.
Agnieszka Matłacz
07.05.2019
Rynek i konsument Administracja publiczna Nowe technologie

Umowa zawarta podstępem - klasyka nieuczciwej praktyki rynkowej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Telekomunikacja Polska Dzień Dobry; Dzień dobry, tu Twoja Telekomunikacja; Dzień dobry, tu Polska Telefonia Stacjonarna; Dzień dobry, Dzwonię z gazowni… Tak rozpoczynają się często rozmowy telefoniczne z konsumentami, zmierzające do podstępnego zawarcia z nimi umowy. O sposobach chronienia się przed tym pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.
Małgorzata Miś
07.05.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” zebrała minimalne ponad 100 tysięcy podpisów za projektem ustawy, która ma umożliwić samorządom wprowadzenie szczepień jako kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. - Jeśli choć kilka podpisów nie będzie prawidłowych, ustawa nie trafi do Sejmu – mówi Robert Wagner, jeden z pomysłodawców akcji.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
07.05.2019
Opieka zdrowotna
Aby nie płacić podatku po sprzedaży nieruchomości, pieniądze z transakcji trzeba przeznaczyć na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych. Od tego roku są na to trzy lata, a nie jak wcześniej dwa. Fiskus jednak zbyt ochoczo domaga się podatku. Najnowsza interpretacja pokazuje, że przepisy interpretowane są na wyrost.
Krzysztof Koślicki
07.05.2019
Domowe finanse PIT Finanse