Prawo.pl
W Senacie przygotujemy poprawkę do ustawy o 500 plus dla niepełnosprawnych - poinformował wicepremier Jacek Sasin. Wyjaśniał, że rozszerza ona znacząco liczbę osób, które to świadczenie dostaną.
Paweł Żebrowski
25.07.2019
Pomoc społeczna
Podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu, wydzielenie dróg, czy wystąpienie o decyzję o warunkach zabudowy, świadczy o tym, że działalność podatnika jest zorganizowana. Ciąg działań wskazuje na aktywność charakterystyczną dla obrotu nieruchomościami. Sprzedaż działek będzie zatem podlegała VAT. Fiskus właśnie to potwierdził.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2019
VAT Budownictwo
Odszkodowanie z tytułu nadmiernego hałasu wiąże się z wydaniem aktu prawa miejscowego, który ogranicza właścicieli w ich prawach. Wartość nieruchomości maleje i trzeba to naprawić. A właściciel musi poczynić nakłady dla wygłuszenia hałasu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.07.2019
Prawo cywilne

PKS na wsi, ale z przystankami w mieście

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Nowy Fundusz miał przywrócić połączenia autobusowe w mniejszych gminach. Tymczasem również miasta zastanawiają się nad tym, jak z niego skorzystać. Prawnicy wskazują, że to możliwe. Problem w tym, że choć nowa komunikacja ma ruszyć od września, brakuje rozporządzenia dzielącego środki na poszczególne województwa.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.07.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Coraz więcej rodziców skarży się na to, że inni przyprowadzają do przedszkola chore dzieci. Niestety nie ma skutecznych instrumentów prawnych, które pozwalają na zapobieganie takim sytuacjom w publicznych przedszkolach - np. na odesłanie dziecka do domu. Trudno też wyciągnąć konsekwencje wobec niefrasobliwych rodziców.
Monika Sewastianowicz
25.07.2019
Zarządzanie oświatą
Sprawiedliwość formalna musi ustąpić przed zasadą słuszności - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie...
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.07.2019
Prawo cywilne
Od 1 sierpnia pracujące osoby do ukończenia 26 roku życia nie będą płaciły PIT. A to oznacza, że do ręki dostaną wyższe wynagrodzenia. W środę prezydent podpisał nowelizację, która wprowadza zmiany.
Agnieszka Matłacz
24.07.2019
Domowe finanse PIT
Boris Johnson we wtorek został wybrany nowym przywódcą brytyjskiej Partii Konserwatywnej. W środę został premierem Wielkiej Brytanii i zapowiedział wyjście z Unii do 31 października, czyli w ciągu najbliższych 99 dni.
Jolanta Ojczyk
24.07.2019
Wszystko czego potrzebują chorzy na EB, czyli opatrunki, plastry, igły czy specjalne środki do odklejania plastrów, będą w całości refundowane. Pacjenci dostaną je więc bezpłatnie. Minister Szumowski zapewnił w środę, że zarządzenie w tej sprawie wejdzie w życie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Agnieszka Matłacz
24.07.2019
Pacjent Finansowanie zdrowia
We wrześniu Państwowa Komisja Wyborcza w pełnym składzie podejmie kolejną próbę wyboru swojego przewodniczącego. Sędziowie dopuszczają jednak możliwość nieobsadzenia tego stanowiska, ponieważ kadencja PKW w obecnym składzie wygaśnie po jesiennych wyborach parlamentarnych.
Jolanta Ojczyk
24.07.2019
Wybory
Samorządowcy walczą z systemem informatycznym do obsługi nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. W założeniu miał usprawnić ewidencję obsługi tych porad, a także dać możliwość generowania danych statystycznych i raportów dostosowanych do potrzeb użytkownika. Jednak sposób jego wdrożenia spowodował, że powiaty i miasta na prawach powiatu, które realizują to zadanie, zderzyły się z masą problemów.
Hanna Hendrysiak
24.07.2019
Administracja publiczna
Po 14 miesiącach od wybuchu afery GetBack, są już pozwy przeciwko bankom, które sprzedawały felerne obligacje. Według poszkodowanych już 100 osób dodchodzi odszkodowania. Idea Bank podał, że do końca kwietnia 2019 roku miał 15 spraw na kwotę 4 milionów złotych. Prawo.pl dotarło do kolejnej - wartej ponad 3 miliony złotych. Do rzecznika finansowego wpłynęło sześć wniosków o wydanie poglądu istotnego, jeden jest już gotowy. Do spraw przyłącza się też prokuratura. Klienci nie wykluczają jednak odpowiedzialności Skarbu Państwa.
Jolanta Ojczyk
24.07.2019
Prawo cywilne Finanse
Najpierw atakowani byli uchodźcy, od dwóch lat - sędziowie. Dzisiaj słowem i czynem atakuje się środowisko LGBT, jutro może przyjść kolej na adwokatów i radców. Przybywa grup, które "z zasady" są znieważane. Co na to prawnicy?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.07.2019
Prawnicy
Delegacje bez zgody prokuratora to forma wywierania presji na pozostałych śledczych - bo są nie tylko karą dla delegowanego, ale też wzbudzają strach w pozostałych, którzy to obserwują. Przenoszeni prokuratorzy są przy tym całkowicie bezbronni. Pomóc mogłoby choćby wprowadzenie możliwości odwołania się do przełożonego - mówi w rozmowie z Prawo.pl prokurator Krzysztof Parchimowicz, prezes Lex Super Omnia.
Patrycja Rojek-Socha
24.07.2019
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Jeśli administrator danych doprowadził do tego, że „wypłynęły” wrażliwe dane dotyczące np. chorób lub orientacji seksualnej powoda, to sąd może przyznać na jego rzecz znaczne zadośćuczynienie. Niekiedy jednak świadczenie może być przyznane w symbolicznej wysokości - wskazuje dr Anna Franusz.
Aleksandra Partyk
24.07.2019
RODO
Sejm rozważa, czy 30 lipca zająć się poprawkami Senatu do ustawy wprowadzającej 500 plus dla osób niesamodzielnych - poinformowała PAP wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak. Tyle, że Senat zaczyna posiedzenie 31 lipca i wcześniej ustawy nie przyjmie. I ostatecznie tego dnia zbierze się Sejm, by zająć się ustawami przesłanymi z Senatu, w tym o 500 plus dla niesamodzielnych niepełnosprawnych.
Jolanta Ojczyk
23.07.2019
Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania, które – w założeniu – mają pozwolić na automatyczną obsługę zajęć wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku dokonywanych przez komorników sądowych i inne organy egzekucyjne. Zostaną one odciążone od obowiązku wykonywania dodatkowych czynności. W rezultacie łatwiej będzie ściągać zaległe kwoty.
Krzysztof Koślicki
23.07.2019
Prawnicy Ordynacja
Podlaska policja analizuje materiał z monitoringu zabezpieczony po sobotnich wydarzeniach w Białymstoku. Ustalono już tożsamość 52 osób. Z 37 z nich wykonano już lub wykonywane są czynności w związku ze złamaniem przez nie prawa - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.07.2019
PiS podjęło już praktycznie decyzję z sprawie 500+ dla osób niesamodzielnych. Z wypowiedzi Jacka Sasina w Programie Trzecim Polskiego Radia wynika, że renta rodzinna nie będzie brana pod uwagę do wyliczenia dochodu uprawniającego do świadczenia.
Jolanta Ojczyk
23.07.2019
Pomoc społeczna
Pożyczkobiorca nie musi oddawać pieniędzy funduszowi sekurytyzacyjnemu. Ten bowiem nie udowodnił w sądzie, że nabył skutecznie wierzytelność od firmy, która udzieliła pozwanej 5 tys. złotych pożyczki. Tak uznał Sąd Rejonowy w Szczytnie.
Aleksandra Partyk
23.07.2019
Prawo cywilne Finanse
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie wolno przewozić dziecka niższego niż 150 cm bez fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego. Niefrasobliwym rodzicom grozi mandat w wysokości kilkuset złotych i 6 punktów karnych. Konsekwencje mogą być jednak tragiczne. Eksperci wskazują, że powinno się tego uczyć na kursach dla przyszłych kierowców.
Patrycja Rojek-Socha
23.07.2019
Policja
Kandydaci na aplikantów: radcowskich, komorniczych i adwokackich mają niewiele czasu na złożenie wniosku, który pozwoli im w tym roku przystąpić do egzaminów wstępnych. Termin składania wniosków upływa 14 sierpnia 2018 roku. Opłata to 1125 złotych.
Monika Sewastianowicz
23.07.2019
Strefa aplikanta
Rzecznik Praw Obywatelskich pyta premiera, czy stanowisko rządu wyrażają słowa szefa MEN Dariusza Piontkowskiego, że „Marsze Równości’ budzą „ogromny opór” wobec czego „warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane”. Przytacza też orzeczenia Trybunału w Strasburgu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.07.2019
Policja
Ponad połowa szpitali nie przestrzega przepisów ustawy o zwalczaniu zakażeń. Tymczasem coraz więcej pacjentów umiera z powodu zakażenia bakteriami lekoopornymi. Wśród powodów lekooporności jest nadużywanie i złe stosowanie antybiotyków - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.07.2019
Finansowanie zdrowia
Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego zawiesił postępowania wobec sędziów: Małgorzaty Manowskiej z Izby Cywilnej oraz Aleksandra Stępkowskiego z Izby Kontroli Nadzwyczajnej do czasu wydania wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości UE.
Jolanta Ojczyk
20.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Jeśli do prawnika zgłasza się po pomoc osoba dotknięta wykluczeniem społecznym, konieczne jest dostosowanie przekazu do jej sytuacji. Oprócz porady, często kluczowe jest również to, by przekazać tej osobie moralne wsparcie - wyjaśnia dr Katarzyna Julia Kowalska, przewodnicząca Rady Młodych Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.
Aleksandra Partyk
20.07.2019
Prawo cywilne
Kto siada z przodu podczas przedstawienia, powinien się liczyć z tym, że może zostać oblany wodą...
Jacek Górski
20.07.2019
Prawo cywilne

Kto dostanie 500 plus dla niepełnosprawnych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Są szanse, że o 500 plus z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji mogliby się ubiegać emeryci i renciści, bez względu na dochody. Takiej możliwości nie wykluczył Joachim Brudziński, wiceprezes PiS, choć wie, że dla budżetu to koszt co najmniej 6 miliardów złotych zamiast trzech. Czy jest to konieczne, czy tego potrzebują niepełnosprawni jak mówi PO? O tym zdecyduje Senat.
Jolanta Ojczyk
20.07.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Naszym celem są zawsze rządy prawa, ale nikt nie jest idealny - powiedział Ursula von der Leyen, nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej w rozmowie z niemiecką gazetą. I dodała, że debaty o praworządności muszą być bardziej rzeczowe i obiektywne.
Jolanta Ojczyk
19.07.2019
Wymiar sprawiedliwości
Ustawa o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, uchwalona w piątek przez Sejm, ma na celu stworzenie zasad i warunków do dialogu między podmiotami społeczeństwa obywatelskiego a organami władzy publicznej - w zakresie dotyczącym młodego pokolenia.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.07.2019
Samorząd terytorialny