Prawo.pl
Rządowy projekt nowelizacji specustawy o COVID-19 zawiera szereg unormowań mających poprawić sytuację różnych grup społecznych. Nie reguluje jednak narastającego w czasie pandemii problemu przemocy domowej. Projektowane zmiany wręcz pogarszają sytuację jej ofiar - pisze Filip Rak z Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy.
Filip Rak
27.03.2020
Prawo karne Prawo cywilne

Strona online wniesie pismo procesowe, sąd tak samo doręczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Ministerstwo Sprawiedliwości na czas epidemii koronawirusa otwiera nowe możliwości w komunikacji sądów ze stronami, ale też komornikami. Po tygodniu prac nad projektem zmian w specustawie, który dawał początkowo możliwość wnoszenia pism procesowych online, idzie dalej i proponuje, by w ten sam sposób strony mogły otrzymywać pisma z sądów.
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Uchwalone w czwartek przez Sejm zmiany w regulaminie izby umożliwią obrady i głosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiana pozwoli na przeprowadzenie obrad zdalnych już w piątek, kiedy to Sejm ma zająć się przygotowaną przez rząd "tarczą antykryzysową".
Krzysztof Sobczak
26.03.2020
Administracja publiczna
Obecna sytuacja epidemiczna w sposób zasadniczy wpływa jednak na możliwość przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w wyznaczonym terminie, 10 maja bieżącego roku - pisze kilkadziesiąt organizacji społecznych we wspólnym apelu do Rady Ministrów. Autorzy wystąpienia twierdzą, że już faktycznie mamy w Polsce stan nadzwyczajny. Dlaczego więc nie ogłosić go oficjalnie? - pytają. 
Krzysztof Sobczak
26.03.2020
Samorząd terytorialny Wybory
Wydłużenie terminów w związku z nabyciem lub zbyciem pojazdu, opłat za użytkowanie wieczyste i jego przekształcenie – to niektóre propozycje rządowego pakietu antykryzysowego, którego projekt trafił właśnie do Sejmu. Do tego dochodzą zmiany w zakresie finansów samorządowych i w gospodarce odpadami.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Skazanie osoby za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat podmiotu gospodarczego w liście otwartym, skierowanym do prezesa urzędu nadzoru nad rynkami finansowymi, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził w wydanym w czwartek wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
26.03.2020
Prawo karne Prawo cywilne
Zwrot pieniędzy za odwołaną imprezę turystyczną będzie możliwy z mocy prawa po upływie 180 dni od rozwiązania umowy - taką zasadę przewiduje skierowany w czwartek do sejmu projekt ustawy z pakietu tzw. tarczy antykryzysowej. Alternatywnie, zamiast pieniędzy klient będzie mógł otrzymać od organizatora roczny voucher na inną imprezę turystyczną.
Krzysztof Sobczak
26.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Skierowany właśnie do Sejmu pakiet antykryzysowy poszerza katalog spraw niecierpiących zwłoki, do którego dołączone mają zostać m.in. wnioski o przedłużenie i zmianę tymczasowego aresztowania. Zmieniono też propozycje dotyczące przepisów o wnoszeniu i doręczaniu pism procesowych online.
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Zaprzestanie wysyłki korespondencji sądowej wydaje się dobrym rozwiązaniem, ma jednak negatywne skutki dla szeregu uczestników postępowania - pełnomocników z urzędu, kuratorów procesowych, mediatorów, biegłych sądowych i tłumaczy. Co z tego, że wydawane są postanowienia o przyznaniu im wynagrodzeń, skoro nie są doręczane. Skutek to brak prawomocności - pisze sędzia Zbigniew Miczek.
Zbigniew Miczek
26.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rolnik będący na kwarantannie zgodnie z nakazem inspektora sanitarnego nie może opuszczać domu i zajmować się zwierzętami w obejściu. Obowiązek ten spoczywa na gminie. Główny Lekarz Weterynarii zmienił wytyczne w tym zakresie.
Robert Horbaczewski
26.03.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
W połowie marca koronawirus zamknął polskie szkoły. Ratunkiem dla rodziców najmłodszych dzieci - do lat 8, jest możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Coraz częściej słychać postulaty, że ta granica powinna zostać podwyższona do co najmniej 10. roku życia. Prawnicy wskazują, że nasz ustawodawca uznaje, że dopiero dziesięciolatki potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak
26.03.2020
Prawo rodzinne
W czasie epidemii placówki Poczty Polskiej są czynne, ale stoimy z daleka i bez pokwitowania odbieramy przesyłki. Dowód osobisty tylko pokazujemy, na odległość. Jeśli nie możemy odebrać przesyłki poleconej, możemy zlecić jej przechowanie, ale za odbiór po terminie trzeba będzie zapłacić. Przesyłki dla osób w kwarantannie są wstrzymane, ale pieniądze będą im doręczane w specjalnych procedurach.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.03.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Sesje rad online są dopuszczalne, prawo nie nakazuje fizycznej obecności

Samorząd terytorialny Prawo AI Koronawirus a prawo
Konstytucja i ustawy samorządowe nie stoją na przeszkodzie odbywania sesji i posiedzeń komisji rad za pomocą środków porozumiewania się na odległość - uważa część prawników. Ich zdaniem śledzenie obrad przez internet jest tym samym, co fizyczna obecność na sali. Wciąż są jednak wątpliwości - MSWiA pracuje nad rozwiązaniami, które to ostatecznie wyjaśnią.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.03.2020
Samorząd terytorialny Prawo AI Koronawirus a prawo

Zakazy poruszania bardzo uznaniowe

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Jazda na rowerze, samotny spacer lub wyjście po zakupy - to można robić nawet po wejściu w życie ograniczeń w poruszaniu. Problem w tym, że wynika to z pytań i odpowiedzi opublikowanych na stronie premiera, a nie z samej treści rozporządzenia. Ta jest na tyle nieprecyzyjna, że w praktyce nie wiadomo, za co policja będzie karać mandatem.
Monika Sewastianowicz
25.03.2020
Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Dentyści tylko dla bardzo cierpiących pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Rząd zaleca gabinetom stomatologicznym ograniczoną pracę w czasie epidemii koronawirusa. Najpierw pacjent powinien być obsłużony telefonicznie, a do gabinetu ma zostać przyjęty ten, który wymaga udzielenia pilnej pomocy lekarskiej. Zalecane jest też ograniczenie zakresu działalności gabinetów stomatologicznych.
Katarzyna Nowosielska
25.03.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Wysiłek służby zdrowia skupia się obecnie na zwalczaniu epidemii wirusa SARS-CoV-2 i leczeniu pacjentów dotkniętych COVID-19, co rodzi pytanie o zabezpieczenie praw pacjentów cierpiących na poważne choroby zagrażające życiu - alarmuje w liście do ministra zdrowia Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
25.03.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W czwartek o godz. 14 rozpocznie się posiedzenie Sejmu, na którym uchwalona zostanie zmiana Regulaminu Sejmu pozwalająca na zdalne głosowanie. Na tej podstawie w piątek odbędzie się kolejne posiedzenie w sprawie pakietu antykryzysowego, na którym na sali przebywać będą tylko przedstawiciele klubów, a reszta posłów będzie pracować on-line.
Krzysztof Sobczak
25.03.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Zmniejszenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego – to jedna z propozycji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach tarczy antykryzysowej. - Nie pozwolimy, żeby konsumenci, którzy w czasie epidemii koronawirusa znajdą się w trudnej sytuacji, wpadali w pułapkę zadłużenia – zapowiada Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Krzysztof Sobczak
25.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse
Pracownik, funkcjonariusz lub żołnierz służb specjalnych PRL nie może być członkiem władz kół łowieckich i Polskiego Związku Łowieckiego - takie ograniczenie biernego prawa wyborczego wprowadziła nowelizacja prawa łowieckiego z 2018 r. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest to naruszenie prawa do zrzeszania się.
Krzysztof Sobczak
25.03.2020
Administracja publiczna
Kancelaria szefa rządu zainstalowała w oparciu o aplikację messengera tzw. chatbot, w którym sztuczna inteligencja pozwala porozmawiać na temat własnych objawów chorobowych i uzyskać odpowiedź, co robić. Europejski Inspektor Ochrony Danych Osobowych komentuje, że w czasie epidemii wiele rzeczy wolno, ale nie wszystko.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.03.2020
Prawo AI Opieka zdrowotna RODO Koronawirus a prawo
Pacjent, który przejawia objawy niewydolności oddechowej, ma gorączkę, kaszel i duszność i jeśli jest wskazanie lekarskie, nie ma możliwości odmowy wykonania testów w kierunku koronawirusa – wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Krzysztof Sobczak
25.03.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Obowiązujący w czasie epidemii koronawirusa zakaz eksmisji uderzy w właścicieli lokali i wierzycieli, nie będą mogli liczyć nawet na odszkodowania. Tymczasem komornicy już wstrzymali eksmisje i nie wyznaczają kolejnych terminów. W najgorszej sytuacji będą jednak ofiary przemocy domowej i znęcania się. Konieczne jest pilne uregulowanie ich sytuacji.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.03.2020
Prawo cywilne Pomoc społeczna Koronawirus a prawo

Za ukrywanie "wirusowej" prawdy można słono zapłacić

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Pacjenci zatajają przed lekarzami informację o tym, że mogą mieć koronawirusa, albo że przebywają na kwarantannie. Za ukrywanie informacji o chorobie zakaźnej grozi kara pozbawienia wolności do roku. Wizyta w przychodni osoby poddanej kwarantannie grozi grzywną do pięciu tysięcy złotych - wskazują prawnicy.
Katarzyna Nowosielska
25.03.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Powiat nie oznakował należycie miejsca przebiegu cieku wodnego i ubytku na poboczu gruntowym. Kierujący zaś składem rolniczym nie upewnił się, czy manewr wyprzedzania można wykonać bezpiecznie, co skończyło się wypadkiem i uszkodzeniem sprzętu, a tym samym współprzyczynił się do szkody – stwierdził Sąd Okręgowy w Sieradzu.
Robert Horbaczewski
25.03.2020
Samorząd terytorialny
W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu epidemii. Tak jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, wprowadza ona ograniczenia w przemieszczaniu się i zakazuje organizowania zgromadzeń. Zakazy nie obejmują dojazdu do pracy i wyjść w celu załatwienia niezbędnych spraw życia codziennego.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
24.03.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Podczas zaplanowanego na najbliższy piątek posiedzenia Sejmu na sali plenarnej będzie ograniczona liczba posłów - przedstawiciele każdego klubu. Pozostali posłowie będą mogli brać udział w posiedzeniu Sejmu zdalnie. Będzie to możliwe po przyjęciu przez Prezydium Sejmu uchwały o zmianie regulaminu Izby.
Krzysztof Sobczak
24.03.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia i odbudować normalne życie, bez wiecznego strachu przed komornikiem - to istota nowych przepisów, zawartych we wchodzącej 24 marca br. w życie nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe. Ich skutkiem mają prostsze postępowania o upadłość konsumencką.
Krzysztof Sobczak
24.03.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Policja kontroluje kwarantannę, ale nie zaniedbuje wykrywania przestępstw

Administracja publiczna Policja Koronawirus a prawo
W obecnym stanie epidemii kontrolowanie osób objętych kwarantanną jest realizowane przez dzielnicowych w ramach „zwykłego” obchodu rejonu służbowego. Policjanci też w największym stopniu niż zazwyczaj realizują obowiązek kontrolowania przestrzegania obowiązujących przepisów prawa - wyjaśnia ekspert dr Izabela Jankowska-Prochot.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.03.2020
Administracja publiczna Policja Koronawirus a prawo

Żerujący na koronawirusie oszuści będą blokowani 

Prawo karne Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Oszuści żerujący na koronawirusie, wyłudzający dane albo pieniądze, będą blokowani, a ich strony umieszczane na liście ostrzeżeń - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Cyfryzacji. Będzie to możliwe dzięki porozumieniu resortu z firmami telekomunikacyjnymi.
Krzysztof Sobczak
24.03.2020
Prawo karne Rynek i konsument Koronawirus a prawo
W czasie epidemii, zagrożenia epidemicznego lub jeśli poczta przestanie działać, będzie można wnosić pisma procesowe przy użyciu e-PUAP lub poczty elektronicznej. Powinno być jednak opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym - proponuje MS. Chce dopuścić też skany. Prawnicy generalnie to chwalą, choć widzą braki. W ich ocenie sądy powinny zacząć prace "online".
Patrycja Rojek-Socha
24.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości