Przesyłka hybrydowa tak, ale za zgodą adresata

Wymiar sprawiedliwości

Przesyłka hybrydowa - jak wynika z projektu noweli "tarczy antykryzysowej 1", który trafił właśnie do Sejmu, ma być dostępna dla podmiotów posiadających profil zaufany. Warunkiem jej otrzymania będzie nie tylko zgoda adresata, ale też upoważnienie operatora pocztowego do odbioru, przetworzenia i doręczania na skrzynkę elektroniczną adresowanych do niego przesyłek poleconych.

07.04.2020

Apel: Walka z pandemią nie może ograniczać roli sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wykonywanie ustaw kryzysowych uchwalonych przez władze państw musi być starannie nadzorowane przez sądownictwo, a tymczasem te regulacje ograniczają, a nawet uniemożliwiają pracę sądów, co może być niebezpieczne - alarmuje Jose Igreja Matos, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów.

07.04.2020

Krajowy system prawny nieprzygotowany do stanu zagrożenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Pandemia wirusa COVID-19 pokazała, że w wymiarze sprawiedliwości nie wprowadzono praktycznie żadnych rozwiązań umożliwiających jego działania w okresie braku możliwości korzystania z tradycyjnych sposobów komunikowania się z sądem. Brak jest procedur, a to powoduje konieczność szybkich, nieprzemyślanych działań legislacyjnych - pisze sędzia Zbigniew Miczek

07.04.2020

Arbitrzy KIG przeprowadzili pierwszą rozprawę online

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie odbyła się pierwsza rozprawa online – z wideokonferencją zamiast tradycyjnego posiedzenia. Wszystkie czynności prawne wykonano w sposób bezpieczny, przy użyciu komunikacji elektronicznej. Sąd jest przygotowany technicznie do przeprowadzania rozpraw zarówno w formie audio, jak i audiowideo.

07.04.2020

Prokuratorzy: Nie jesteśmy wystarczająco zabezpieczeni przed COVID-19

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratora Krajowa 1 kwietnia wydała zalecenia dla prokuratur w całym kraju dotyczące ochrony śledczych przed koronawirusem. - To w części pobożne i nieprzemyślane życzenia - alarmują prokuratorzy i wskazują na konkretne przykłady. Choćby brak wytycznych dotyczących postępowania z korespondencją i zużytymi środkami ochrony osobistej.

07.04.2020

SN: Nieudolne uwodzenie dziecka przez internet jest karalne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd pierwszej instancji musi jeszcze raz nachylić się nad sprawą pedofila, który nieudolnie usiłował uwodzić dziecko w internecie - orzekł Sąd Najwyższy. Okazało się bowiem, że miał do czynienia z dorosłym. Powstał problem, czy można za taką próbę mężczyznę skazać, zwłaszcza, gdy sąd rejonowy go uniewinnił.

07.04.2020

Specustawa zawiesza bieg terminów dopiero od końca marca

Wymiar sprawiedliwości

Specustawa nie zawiesza terminów, które kończyły się pomiędzy 14 a 30 marca, czyli w czasie stanu zagrożenia epidemicznego i pierwszych 10 dni epidemii. Wynika to wprost z interpretacji Ministerstwa Sprawiedliwości, a sprawę podobnie oceniają sędziowie i prawnicy, wskazując że nowela weszła w życie 31 marca.

07.04.2020

Adwokat Bartłomiej Sochański nowym sędzią TK 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm wybrał w poniedziałek adwokata Bartłomieja Sochańskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Zajmie on miejsce zmarłego w końcu stycznia sędziego Grzegorza Jędrejka. Za wyborem Sochańskiego głosowało 234 posłów, 223 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

06.04.2020

Błąd w Tarczy 1 może spowodować problem z zawieszeniem terminów procesowych

Wymiar sprawiedliwości

Może się okazać, że terminy procesowe i sądowe nadal biegną, bo w artykule, które miał je wstrzymać lub zawiesić jest błąd. Artykuł w tzw. specustawie odnosi się do COVID, a nie do COVID-19. Tymczasem zgodnie z nią przepisy mają być stosowane do zakażeń i choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, czyli COVID-19.

06.04.2020

Miały być doręczenia pism sądowych online, będzie niebezpieczna przesyłka hybrydowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Projekt Tarczy2 przewiduje możliwość doręczania m.in. wezwań, zawiadomień, pism z postępowań egzekucyjnych, karnych i karno-skarbowych za pomocą przesyłki hybrydowej. Warunek - zgodę na to musi wydać sąd, bądź organ prowadzący. To zamach na tajemnicę adwokacką, radcowską, obrończą i wprowadzenie fikcji doręczeń na niebywałą skalę - alarmują prawnicy.

05.04.2020

Więźniowie i służba więzienna zagrożeni koronawirusem, RPO pyta o procedury

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Osoby pozbawione wolności i funkcjonariusze Służby Więziennej obawiają się rozprzestrzenienia się koronawirusa w więzieniach. Zalecenia w tym zakresie wydały ostatnio światowe i europejskie organizacje. Wątpliwości RPO budzi to, że od adwokatów wymaga się zaświadczeń o ich stanie zdrowia, by mogli spotkać się z osadzonymi klientami.

05.04.2020

Koronawirus nie wystarczy, by odciąć rodzica od dziecka

Wymiar sprawiedliwości

Prawo do kontaktu rodzica z dzieckiem jest wyrazem realizacji prawa do życia rodzinnego, służy utrzymywaniu więzi. Jeśli z powodu COVID-19 konieczne jest powstrzymanie się od bezpośrednich spotkań, to należy zmienić formę – np. na telefoniczną czy przez komunikatory internetowe - mówi Prawo.pl adwokat Monika Sokołowska.

05.04.2020

Sąd: Kto stosuje przemoc, ten nie może mieszkać z rodziną

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Kobieta od dłuższego czasu zachowuje się agresywnie wobec męża i ich trójki małoletnich dzieci. Przyznaje, że nie radzi sobie z emocjami. Jej agresja ma negatywny wpływ na rozwój dzieci. Koniecznym stało się więc zobowiązanie matki małoletnich do opuszczenia mieszkania – orzekł Sąd Rejonowy w Jaśle.

05.04.2020

Koronawirus zatapia notariuszy, kołem ratunkowym - akty online

Wymiar sprawiedliwości

Choć Krajowa Rada Notarialna uspakaja, że czynności można dalej prowadzić, część kancelarii już je ograniczyła. Jeśli epidemia potrwa dłużej, może to utrudnić działalność spółek, wyhamować obrót nieruchomościami czy sprawy spadkowe. Naukowcy przekonują, że jak najszybciej powinniśmy wdrożyć elektroniczny akt notarialny, który nie wymagałby dużych zmian w przepisach.

03.04.2020

Strasburg: Uratowali od samobójstwa, ale poddali nieludzkiemu traktowaniu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku uznał, iż jakkolwiek organy penitencjarne miały obowiązek zapobieżenia samobójstwu osadzonego z problemami psychiatrycznymi, to brak odpowiedniej opieki psychiatrycznej w więzieniu naraził skarżącego na nieludzkie i poniżające traktowanie.

03.04.2020

Koronawirus wpływa na kancelarie prawnicze - rusza badanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Eksperci nie mają wątpliwości, że kancelarie prawne znalazły się w trudnej sytuacji. Wpływa na to ograniczona praca sądów oraz niepewna sytuacja klientów - zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Podobnie - wyzwania związane z koniecznością pracy zdalnej. Mimo postulatów, nie ma też nadal ustawowych rozwiązań regulujących choćby doręczenia pism procesowych online.

03.04.2020

eDelivery - w Polsce nie działa, a mogłoby sądom pomóc

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zdumiewająca jest autopoprawka rządu wycofująca przepisy dopuszczające kontakt z sądami online. W chwili obecnej niektóre z nich samodzielnie to regulują - a można było całościowo i odgórnie. Mamy wiele narzędzi prawnych istniejących, albo jako gotowe do przyjęcia projekty, które umożliwiłby wszystkim funkcjonowanie - ocenia profesor Dariusz Szostek

03.04.2020

Prokurator w czasie epidemii - są zalecenia dotyczące zabezpieczeń

Wymiar sprawiedliwości

Przesłuchania osób zakażonych lub mogących mieć kontakt z z SARS CoV-2 w trybie wideokonferencji, ogłaszanie w ten sposób postanowienia o przedstawieniu zarzutów, w końcu zabezpieczenie śledczych wykonujących czynności w terenie, związane z nagłymi zgonami, zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych - to zalecenia Prokuratory Krajowej dla wszystkich jednostek w kraju.

02.04.2020

Korekta przepisu o terminach uderza w uczestników obrotu prawnego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Na etapie prac w Sejmie doszło do bardzo istotnej modyfikacji specustawy dotyczącej COVID-19, poprzez wyeliminowanie z dyspozycji przepisu terminów przewidzianych w prawie cywilnym. Brak szczególnych regulacji w tym zakresie oznacza brak realnej pomocy dla uczestników obrotu prywatnego - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Okręgowego w Krakowie.

02.04.2020

Prokurator czy nadsędzia? Specustawa też wzmacnia jego rolę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z jednej strony prokuratorzy alarmują, że nie mają wystarczającej ilości środków ochrony osobistej by w czasie epidemii koronowirusa, bezpiecznie wykonywać czynności. Z drugiej - specustawa, która przed COVID-19 ma chronić - daje im kolejne uprawnienia i wzmacnia pozycję. - Trend nie jest nowy, prokurator staje się nadsędzią - mówią prawnicy.

02.04.2020