Prostą spółkę akcyjną nie tak prosto będzie założyć

Rynek Nowe technologie Spółki

Od 1 lipca można zakładać proste spółki akcyjne. Nie trzeba będzie mieć dużego kapitału - wystarczy nawet... złotówka. Nowa spółka ma się przydać m.in. startupom. Rządzić nią będzie, tak jak w spółkach amerykańskich, rada dyrektorów. Zdaniem prawników to zbyt eksperymentalna mieszanka przepisów o spółkach kapitałowych i nowych rozwiązań - trudno będzie ją założyć.

01.07.2021

Greenberg Traurig zwycięzcą nagrody Kancelarii Roku 2021 Women in Business Law Awards w Polsce

Rynek

Warszawskie biuro międzynarodowej kancelarii Greenberg Traurig otrzymało prestiżową nagrodę Kancelarii Roku 2021 w Polsce przyznaną w rankingu Euromoney Legal Media Group “Women in Business Law Awards 2021 Europe”. Chodzi o uhonorowanie kancelarii, które rozwijają nowatorskie inicjatywy wspierające różnorodność płciową, a także prawniczki aktywne w sektorze usług prawnych.

28.06.2021

Branża transportowa tonie w długach

Rynek Małe i średnie firmy

Zaległości firm transportowych w bazie Krajowego Rejestru Długów są najwyższe w historii i wynoszą prawie 1,2 mld złotyc. Na zapłatę od nich czekają głównie bank oraz firmy leasingowe i faktoringowe. Równocześnie prawie 15 proc. zadłużenia transportowcy mogliby spłacić odzyskując własne należności od swoich kontrahentów.

28.06.2021

Dentons doradza Globe Trade Centre przy emisji zielonych obligacji

Rynek

Kancelaria Dentons doradzała Globe Trade Centre (GTC) przy pierwszej emisji niezabezpieczonych zielonych obligacji o wartości 500 milionów euro. Termin wykupu obligacji przypada na 23 czerwca 2026 r. Wysokość odsetek jest stała i wynosi 2,25 proc. w skali roku.

28.06.2021

Warto zabezpieczyć firmę, zanim posypią się kary

Rynek Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Większości ryzyk związanych z prawem konkurencji można uniknąć. Firma musi być jednak przygotowana - mieć wdrożone odpowiednie procedury i przeszkoloną załogę - również pod względem współpracy z UOKiK. O tym, jak to zrobić, rozmawiali uczestnicy debaty „Ryzyko naruszenia prawa konkurencji – jak je ograniczać i nie narażać firmy na kary", zorganizowanej przez Wolters Kluwer.

28.06.2021

Ubezpieczyciele mają już standardy przechowywania danych w chmurze

Rynek Nowe technologie Ubezpieczenia

Polska Izba Ubezpieczeń, we współpracy z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji wypracowała standard chmury obliczeniowej dla branży ubezpieczeniowej. To zbiór zasad przygotowania i przeprowadzenia skutecznego wdrożenia chmury, z uwzględnieniem wszystkich wymagań prawnych oraz nadzorczych.

24.06.2021

Rzecznik MŚP walczy o wsparcie z tarczy dla wszystkich firm

Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do Senatu o zmianę przepisów i objęcie pomocą wszystkich przedsiębiorców, którzy faktycznie wykonują rodzaj działalności gospodarczej, którzy nie mogą wykazać swojego prawa poprzez odwołanie się do rejestru REGON.

16.06.2021

Rząd proponuje usprawnienia na rynku mocy

Rynek

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Nowe rozwiązania mają zapewnić sprawne funkcjonowanie wewnętrznego rynku energii oraz spełnienie unijnych wymagań dotyczących polityki ochrony środowiska.

15.06.2021

Kancelaria Hoogells rozwija praktykę infrastruktury

Rynek

Kancelaria Hoogells rozbudowuje swój zespół infrastruktury. Od 1 czerwca 2021 r. do grona prawników kancelarii dołączył Bolesław Szyłkajtis, który objął stanowisko Head of Infrastructure. Adwokat specjalizuje się w prowadzeniu postępowań sądowych, arbitrażowych i szeroko pojętym doradztwie prawnym w zakresie inwestycji budowlanych, w tym infrastrukturalnych.

09.06.2021

Gra o Traktat Karty Energetycznej przedmiotem sporów w UE

Administracja publiczna Rynek Prawo europejskie

Traktat Karty Energetycznej jest ostatnio przedmiotem gorących debat. Pojawiają się opinie o niezgodności jego postanowień dotyczących arbitrażu międzynarodowego z prawem Unii Europejskiej, a także propozycje zmian. Nic w tym dziwnego. Stronami i sygnatariuszami jest obecnie ponad 50 państw oraz sama UE, a polityka energetyczna poszczególnych państw jest rozbieżna.

01.06.2021

Przedsiębiorcy płacą z poślizgiem, choć mają się lepiej

Rynek Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Co trzeci przedsiębiorca płaci obecnie z opóźnieniem, mimo że 43 proc. właścicieli firm dobrze ocenia swoją sytuację ekonomiczną, a 28 proc. spodziewa się poprawy w najbliższych trzech miesiącach – wynika z VIII edycji badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”.

28.05.2021

Lewiatan: Fali zwolnień pracowników nie widać

Rynek Prawo pracy

W kwietniu 2021 roku stopa bezrobocia wyniosła 6,3 proc. i była niższa o 0,1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było 1053,8 tys. osób. Zdaniem ekspertów, nierozwiązywalnym od lat problemem rynku pracy jest zróżnicowanie terytorialne. W efekcie zapotrzebowanie na pracę nie pokrywa się z dostępnością pracowników.

26.05.2021

Nowa ustawa - spekulanci zarobią na istotnych wadach mieszkań?

Prawo cywilne Rynek Budownictwo

Klient dewelopera będzie mógł zrezygnować z mieszkania gdy stwierdzi, że są w nim wady istotne, a dodatkowo potwierdzi to ekspertyza rzeczoznawcy budowlanego. Takie uprawnienie daje mu nowa ustawa deweloperska, nad którą Sejm zakończył już prace. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich to niebezpieczne rozwiązanie, z którego chętnie będą korzystać spekulanci i flipperzy.

24.05.2021

TSUE: W Turowie nie wolno wydobywać węgla

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Rynek

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Według niego podjęcie takich kroków uzasadniają podnoszone przez Czechy zarzuty. - Decyzja TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej. Unijny zielony ład na naszych oczach ponosi porażkę – głosi komentarz PGE Polskiej Grupy Energetycznej

21.05.2021

Kancelaria Bird & Bird doradzała przy transakcji na 100 miliony euro

Rynek

Kancelaria Bird & Bird świadczyła usługi doradztwa prawnego na rzecz Polish Enterprise Fund VI, funduszu private equity zarządzanego przez Enterprise Investors, w związku z transakcją sprzedaży spółek z grupy Wento, lidera rynku energii odnawialnej (OZE) w Polsce, na rzecz międzynarodowego koncernu energetycznego Equinor.

07.05.2021

Joanna Wojnarowska w globalnym kierownictwie DWF

Rynek

DWF, globalny dostawca zintegrowanych usług prawniczych i biznesowych, powołał Joannę Wojnarowską, partnera z Warszawy na stanowisko w globalnym kierownictwie firmy. Decyzja obowiązuje od 1 maja 2021 roku.

06.05.2021

Greenberg Traurig z nagrodą Kancelarii Roku 2021 IFLR w Polsce

Rynek

Warszawskie biuro międzynarodowej kancelarii Greenberg Traurig otrzymało prestiżową nagrodę Kancelarii Roku 2021 w Polsce, przyznaną przez International Financial Law Review (IFLR). Nagrody IFLR Europe 2021 Awards uhonorowują najbardziej innowacyjne kancelarie i transakcje ubiegłego roku.

30.04.2021

DWF doradcą Aberdeen Standard Investments w nabyciu magazynów od Panattoni

Rynek

Prawnicy DWF Poland doradzali w procesie przeprowadzenia badania prawnego due diligence oraz w procesie transakcyjnym. Fundusz Aberdeen Standard European Logistics Income PLC podpisał umowę na zakup nowoczesnego centrum logistyczno-dystrybucyjnego - Panattoni Łódź City VIII za kwotę rzędu 28 mln euro od wyspecjalizowanego dewelopera projektów logistycznych Panattoni.

25.04.2021

Clifford Chance Kancelarią Prawną Roku w Europie

Rynek

Clifford Chance została uznana Kancelarią Prawną Roku w Europie oraz w Niemczech, Francji i Polsce podczas gali rozdania nagród Chambers Europe Awards 2021. Jak uzasadniono, klienci uznają ją za "kancelarię światowej klasy we wszystkich praktykach, oferującą wysoki standard we wszystkich biurach swojej międzynarodowej sieci".

24.04.2021